štvrtok, 23 mája, 2024
16 C
Kosice
ÚvodSpravodajstvoSlovensko si v rebríčku korupcie polepšilo o sedem miest

Slovensko si v rebríčku korupcie polepšilo o sedem miest
S

Slovensko sa v rebríčku vnímania korupcie (CPI) zlepšilo a umiestnilo sa na 49. mieste zo 180 hodnotených krajín, čím medziročne poskočilo o sedem miest.

CPI index odráža najmä vývoj v oblasti veľkej korupcie. Hodnotenie reflektuje predovšetkým vnímanie korupcie medzi manažmentom, investorskými subjektmi či slovenskou a zahraničnou expertnou verejnosťou. Rebríček CPI zostavuje centrála Transparency International, o novom poradí informovalo Transparency International Slovensko.

ZA ZLEPŠENIE VĎAČÍME AJ KONKRÉTNYM INŠTITÚCIÁM, ICH PRÁCA PRINÁŠA VÝSLEDKY.

Úrad na ochranu oznamovateľov je nezávislý orgán s celoštátnou pôsobnosťou, ktorý chráni práva oznamovateľov, tzv. whistleblowerov. Od svojho vzniku pred rokom a pol sa na úrad obrátilo viac než 500 ľudí. Všetko, čo treba vedieť pred podaním oznámenia a aj samotnú možnosť podania podnetu nájdete na ich webe.

Na Slovensku sa protikorupčnej prevencii venuje Odbor prevencie korupcie Úradu Vlády Slovenskej republiky. Medzi jeho úlohy patrí napríklad zmenšovanie priestoru pre korupciu či odhaľovanie a odstraňovanie faktorov, príležitostí a podmienok pre korupčné konanie. Ak ste sami boli svedkami korupcie, môžete ju nahlásiť na ich stránke.

Problémy korupcie neovplyvňujú len tých, ktorí úplatok dajú a prijmú, rozšírená korupcia má vplyv na dôveru celej spoločnosti. Narúša demokraciu, dôveryhodnosť štátu a jeho inštitúcií, oslabuje bezpečnosť obyvateľstva a ničí hospodárstvo.

Slovensko sa potýkalo s korupciou od svojho vzniku, zmena spoločnosti v tomto ohľade je však dlhodobý proces. Jeho súčasťou je efektívne trestanie korupčnej činnosti, ale aj zmena celospoločenskej mentality, ktorá toto správanie nebude tolerovať.

Zmena môže prísť, ak prispeje každý z nás tým, že sa budeme správať zodpovedne a korupciu nebudeme páchať, ale ani prehliadať.

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
clear sky
15.8 ° C
16.3 °
14.2 °
88 %
1.5kmh
0 %
Št
16 °
Pi
22 °
So
21 °
Ne
23 °
Po
23 °

Najnovšie správy

Zdravie, krása, energia

Čierne skládky

Lipová alej Kniežaťa Laborca

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: