streda, 16 októbra, 2024
4.6 C
Kosice
ÚvodRôzneRozhodujúci bude ekonomický rast

Rozhodujúci bude ekonomický rast
R

Mítingy a stretnutia s politikmi dva týždne pred parlamentnými voľbami vrcholia. Pokiaľ by volič chcel, mohol by si v týchto dňoch urobiť obraz na vlastné oči. Voliči mohli vidieť, ale hlavne si vypočuť, predstaviteľov strany SaS v stredu v Michalovciach. Prítomných politikov z SaS Máriu Kolíkovú, Janku Bittó Cigánikovú, Mariána Viskupiča, Karla Galeka a Radovana Geciho privítalo cca 40 pozorovateľov. Po skončení debaty, v ktorej dominovalo vysvetľovanie programu strany, sme sa opýtali na niektoré otázky troch súčasných poslanov národnej rady.

Mária Kolíková:

Určite si neviem predstaviť vládu s Igorom Matovičom

V čom vidíte menší záujem verejnosti o stretnutie s Vami?
Ja si nemyslím, že je malý záujem. Na toto podujatie, kde neponúkame ani guláš, ani pivo, prišli ľudia, ktorí sa naozaj zaujímajú o politiku. A na mesto, ako sú Michalovce, sa mi to javí ako primerané. Miestnosť možno nepraská vo švíkoch, ale ani to nie je prázdna miestnosť.

Prečo z úst politikov iných strán zaznieva, že SaS je rozbíjačom vlád?
Sme momentálne vo volebnej kampani. Preto je jednoduché dávať negatívne nálepky politickému oponentovi. A prívlastok rozbíjač je samozrejme negatívny prívlastok. Ale to, čo sa udialo ohľadom vlády, ktorá nastúpila ako vláda nádeje v roku 2020 je, že Igor Matovič ju viedol spôsobom, ktorý podľa nás znamenal vládu hanby. Preto sme dvakrát vystúpili proti tomu a podarilo sa nám ho vymeniť v pozícii premiéra. Keď sme videli, že ako minister financií rovnako rozvracia túto krajinu a ostatným koaličným partnerom to nevadí, tak sme z vlády odišli.

Čiže je pre SaS v budúcnosti spolupráca s pánom Matovičom nemožná?
Takto sme to nikdy nepostavili. Ale je pravda, že pre nás je koaličný potenciál OĽANO strašne malý. Jednoznačne sme sa vyhranili k Smeru a Republike.Vzhľadom na to, že situácia po voľbách môže byť zložitá a my chceme, aby Slovensko bolo zakotvené jednoznačne v rámci európskych štruktúr, tak možno, že my budeme postavení pred ťažkú dilemu. Ale určite si to neviem predstaviť s Igorom Matovičom vo vláde.

Aj v minulosti bola SaS postavená pred vážne dilemy a nakoniec to dopadlo tak, že SaS z vlády odišla.

Ja si myslím, že to takto nesedí, pretože SaS vždy jednoznačne povedala v čom má problém a nemuselo to nikdy znamenať koniec vládnutia. Ale principiálnu otázku mohli takisto partneri rešpektovať. Aj vláda Ivety Radičovej, ktorej ja som bola súčasťou, ju mohla rešpektovať. Teraz to tiež vidím inak. Tá situácia sa dala riešiť iným spôsobom. Bolo hrubou chybou, že sa spájalo rozhodovanie o eurovale s dôverou vlády.

Má strana SaS niekde červenú čiaru v oblasti LGBTI, alebo v iných principiálnych veciach?
Kultúrno – etické otázky samozrejme vždy budú problém. Ale my sa budeme snažiť náš program presadzovať tak, aby sme garantovali právny štát a to znamená aj práva menšín.

Na liberálnej strane politického spektra je SaS a Progresívne Slovensko. V čom vidíte rozdiel medzi Vami a prečo by liberálne zmýšľajúci ľudia mali voliť Vás a nie Progresívne Slovensko?
Myslím si, že rozdiel medzi nami je v ponuke riešení. To znamená, že pomenúvame problémy pomerne podobne. Hodnotové zázemie týkajúce sa zahraničnej politiky máme úplne totožné. Ale potom nemáme totožné riešenie problémov. PS rieši problémy skôr ako ľavicové strany. My máme konkrétne riešenia pre krajinu. Myslíme si, že štát by mal vstupovať do našich životov naozaj iba v tej miere, v ktorej je to nevyhnutné. A vidíme, že Progresívne Slovensko má skôr tendenciu viac, ako je nevyhnutné, vstupovať do verejného priestoru. Prosto to ľavicovo pravicové videnie sveta sa ukazuje aj pri porovnaní našich programov. Myslím si, že naša strana ponúka ľudí, ktorí už majú skúsenosti v jednotlivých oblastiach a preto asi aj ten náš program má konkrétnejšie riešenia. Ale myslím si, že tá vzájomná synergia by bola ideálna. Radi by sme vytvorili vládu spoločne s Progresívnym Slovenskom.

Vo vysvetľovaní programu SaS sa vyskytuje veľa čísel a pojmov. Myslíte si, že ľudia dostatočne rozumia Vašej kampani?
Treba povedať, že pojmy ako ekonomický rast začal používať aj Smer aj Hlas aj Progresívne Slovensko. Takže zjavne potom ako sme nastolili tento cieľ, tak sa prijal ako dôležitý cieľ pre Slovensko. A aby to bolo dostatočne zrozumiteľné pre ľudí, chodíme na tieto verejné stretnutia s ľuďmi a snažíme sa to čo najlepšie vysvetliť. Aby ľudia pochopili, že ekonomický rast je cesta pre Slovensko, aby sme mali lepšiu životnú úroveň. Samozrejme preto, aby sme mali ekonomický rast, tak musí veľa vecí fungovať. To znamená, že musí fungovať súdnictvo, musíme tu mať právny štát, aby prišli investori. Toto treba vysvetľovať. Vždy je dôležité čokoľvek, čo politik robí, vysvetliť, aby tomu ľudia rozumeli. Ale je pravdou, že aj naša strana musí robiť viac práce v regiónoch. Ja osobne otváram aj túto diskusiu u nás v strane a považujem to za kľúčové. Osobitne pri reformách. Ak strana chce nejakú reformu pre krajinu spraviť, jedna vec je politicky ju presadiť a druhá vec je naozaj dostatočne ľuďom vysvetliť prečo je tá reforma dôležitá. A preto je nevyhnutné do regiónov prichádzať a neustále ľuďom vysvetľovať.

Janka Bittó Cigániková

Musím mať hrošiu kožu a ostrejšie lakte

Počas debaty ste povedala, že v politike musia byť aj ostrejšie vyjadrenia. Myslíte si, že to do politiky patrí?
Myslím si, že momentálne, keď sa chce žena presadiť v politike na Slovensku, tak jednoducho musí mať hrošiu kožu a ostrejšie lakte. Bez toho by sme boli veľmi krehké. A keby som nemala tú hrošiu kožu a taký priamejší slovník, tak asi by som to nebola ja. Asi by som si nevedela rady. Ale o tom či to patrí do politiky vždy budú rozhodovať občania. Prajem si Slovensko, kde by v parlamente sme mali slušných a vzdelaných kľudných kravaťákov. Slovensko, kde politika bude úplná nuda a nebudeme sa musieť starať o problémy, pretože za nás budú politici rozhodovať kvalitne. Potom ten život, aj keď vždy budú starosti, bude lepší. Čiže keď príde doba, že ostrejšia rétorika do politiky nebude patriť, bude to dobrá správa pre všetkých.

Ľutujete niektoré situácie z minulosti? Čo by ste urobili inak?
Nezačala by som sa rozprávať s Romanou Tabak na tom koncerte.

Iba to?
Iba to. Lebo všetko ostatné bolo úprimné. Aj keď to každému nesedí. Keď som nebola v politike, strašne, ale strašne mi liezli na nervy tí kravaťáci, ktorí robia pózy. A pritom to boli mafiáni v bielych golieroch a ich život vyzeral úplne inak. Na rukách hodinky, na ktoré si v živote nemohli zarobiť. Hrozne mi vadilo, ako im ľudia na Slovensku na to naletia. Tak som si povedala, že budem úprimná. Vďaka Rišovi Sulíkovi, ktorý mi robí taký štít, a verí v slobodu, verí v to, že sme rôzni a verí v slobodu slova, tak ja si v podstate môžem od začiatku dovoliť byť úplne sama sebou. Ukázalo sa to napríklad pri programovom vyhlásení vlády. My tam nie sme panáčikovia, ktorí musia stlačiť gombíky. Preto, na čokoľvek, čo som povedala, alebo urobila, mám úplne presné vysvetlenie ako som to myslela. A považujem za závažnú chybu, že som vtedy strápnila seba aj stranu a možno aj ženy v politike. Tým, že som sa s takou osobou dala do reči, dopadlo to ako dopadlo. Hanba je to vždy, keď sa takéto niečo stane medzi poslancami. Takže toto je mi ľúto. Mala som to vyhodnotiť inak. Tak, že ona to jednoducho nezvládne. Dopadlo to takto, lebo ja viem mať ostrý jazyk.

Vy sa pohybujete hlavne v oblasti zdravotníctva. Veľa ľudí na celom Slovensku, ale na východe zvlášť, má obrovský problém so zdravotnou starostlivosťou. Je mnoho prípadov, keď zdravotné poisťovne zamietnu liečbu. Viete si predstaviť ako niečo urobiť pre takýchto ľudí?
Samozrejme. Treba však pozrieť do štatistík z národného centra zdravotníckych informácií alebo Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Veľa sa o tom hovorí, ale v zdravotníctve je veľa hoaxov. Tie štatistiky hovoria, o tom, koľko z tých žiadostí bolo zamietnutých. Koľko bolo preplatených a koľko nie. Všetky poisťovne preplácajú túto liečbu na úrovni zhruba 95 percent. Viem, že vy poznáte tie prípady, ktoré sú práve tie percentá, ktoré súhlas nedostali. To sú práve tí pacienti, ktorí potrebujú najdrahšie lieky. A čo hovoríme my? Nie je to atraktívne, špeciálne v týchto regiónoch, kde sa neľahko žije, ale hovoríme úplne úprimne, s plnou vážnosťou, že my dovolíme aj poplatky v zdravotníctve, ak bude zachovaná ochrana tých slabších. Dovolíme nech 20 percent pracovného času za deň ambulancia objednáva. Na termín za poplatok, lebo skrátia sa čakacie doby aj pre tých, ktorí neplatili a zároveň sa zlepší kvalita, lebo sestrička bude lepšie zaplatená. A druhá vec. My si nemyslíme, že napríklad ja ako poslankyňa s mojim platom a všetci takíto ľudia, ktorí sa vedia o seba postarať, musia mať preplatené 50 centové lieky. Oni si tieto lieky vedia zaplatiť. Čiže hovoríme, že tieto lieky, dajme tomu do jedného eura, nech si ľudia platia. Aj keď chápem, že sa to ľuďom nepáči, ale to je na jednej strane rovnice. Na druhej strane rovnice je, že keď 2 miliónom ľudí sa nepreplatí nejaká nejaká hlúposť za euro, tak máme na dvojmiliónový liek pre pre dieťa, ktorý mu zachráni život. Čiže my hovoríme, že dáme nejakú spoluúčasť pre tých, ktorí pracujú. Chránime dôchodcov, chránime invalidov, chránime ohrozené skupiny, ktorí tu spoluúčasť nemajú, alebo ju majú nižšiu. Toto vytvára priestor na platby pre tých, ktorí potrebujú drahé lieky. Zároveň, aj keď je to trošku komplikovaná téma, riešime generickú preskripciu. Jednoducho povedané. Na choroby existuje viacero liekov a generiká sú zvyčajne omnoho lacnejšie. Takže chceme dať do zákona aby lekár predpisoval iba účinnú látku a pacient si vybral v lekárni liek aj podľa ceny.

Marián Viskupič

PS je náš najväčší konkurent a zároveň najbližší koaličný partner

Čo bude rozhodovať vo voľbách?
V prvom rade samozrejme je dôležitá účasť. A ďalej budú rozhodovať dnes nerozhodnutí voliči, ktorých je asi 20 percent. Ich rozhodnutia sa ešte budú meniť. A ďalšia skupina ľudí, ktorí budú rozhodujúci, sú ľudia, ktorí dnes by chceli voliť strany, ktoré nemajú šancu dostať sa do parlamentu. Napríklad Dzurindu alebo maďarské strany, alebo možno aj Demokratov. Časť týchto voličov sa tesne pred voľbami bude rozhodovať, že či teda nedá hlas strane, ktorá má vyššiu šancu dostať sa do parlamentu. Určite sú toto tie parametre, ktoré môžu výrazne zmeniť celkové výsledky volieb.

Považujete Progresívne Slovensko za svojho najväčšieho konkurenta?
Jednoznačne. Progresívne Slovensko je naším konkurentom, oslovuje našich voličov. Naši voliči z nejakej časti prešli do PS. Samozrejme musíme urobiť všetko pre to, aby sme sa odlíšili. Prezentovali sme našu ponuku, ale zároveň deklarujeme, že deň po voľbách je Progresívne Slovensko náš najbližší potenciálny koaličný partner. To sú dva fakty, ktoré platia.

Bolo tu viackrát povedané, že ste stranou pre podnikateľov resp. zamestnávateľov. Nemáte obavu, že tu u viacerých môžete naraziť na kultúrno etické otázky?
Som presvedčený, že my ani v týchto kultúrno etických otázkach nie sme zásadne vyhranení. Naša priorita, a to vidíte aj na našich bilboardoch, aj v našom názve programu, je to, že my sa zaujímame o ekonomiku, o ekonomický rast. To sú tie naše kľúčové parametre. A potom ďalšia vec. Ja hovorím, že nepozerajme na to cez kultúrne vojny a cez kultúrno etické otázky. Pozerajme na to cez cez prizmu slobody. Ja si myslím, že môj otec, naši rodičia a teda starší ľudia, čo zažili 68 rok, zažili tých 20 rokov potom vedia posúdiť čo je to sloboda. Sloboda je tá hodnota, ktorá vyplýva z toho nášho programu. Osobná sloboda každého jednotlivca to je vlastne to cenné. Áno, vždy samozrejme musí byť spojená so zodpovednosťou. Sloboda je vždy nebezpečnejšia než vodenie za ručičku. Ale keď sa pozriete na svet, tak tie krajiny, ktoré sú slobodné, sú vždy úspešnejšie.
J. Bovan, Foto: P.Brendza, TASR

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
clear sky
4.3 ° C
5.2 °
3.3 °
92 %
2.1kmh
0 %
St
14 °
Št
13 °
Pi
14 °
So
13 °
Ne
11 °

Najnovšie správy

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: