štvrtok, 13 júna, 2024
16 C
Kosice
ÚvodRôzneMyslieť globálne, konať lokálne

Myslieť globálne, konať lokálne
M

Akými témami sa chcete zaoberať v prípade zvolenia do NR SR?

Pracoval som v samospráve, ale tiež pre britskú delegáciu v Európskom parlamente. Čiastočne som študoval v Spojených štátoch amerických a ako medzinárodný pozorovateľ zúčastnil som sa v roku 2020 a 2021 volieb na Ukrajine a v Rusku. Zúčastnil som sa minulý rok referend v Doneckej a Chersonskej oblasti ale aj na Kryme, v záujme toho, aby som mohol objektívne informovať o situácii na bojiskách a nielen prijímať jednostranné informácie.
Skúsenosti zo zahraničia ale aj z domova ma utvrdili v potrebe riešiť 2 základné témy. Verím a viem, že štát po stránke ekonomickej môže efektívne fungovať, pokrokovo a súdržne rásť len vtedy, ak má silné, od hlavného mesta dostatočne nezávislé regióny, čiže vtedy, ak sa právomoci z centrály štátu prenesenú na regióny. Ide predovšetkým o finančné toky. Či už vlastné, alebo z EÚ, aby o ich využití rozhodovali regióny a nie centrála v Bratislave. Napríklad v Poľsku je 44% finančných prostriedkov z EÚ tzv. eurofondy, je priamo zaslaných regiónom. A v Poľsku to funguje. Jednoducho decentralizácia štátnej správy je nevyhnutná. Je potrebné pozrieť sa, aké sú modely regionálnej politiky v okolitých štátoch a nie je potrebné nič „vymýšľať“. Toto je jedna z mojich 2 hlavných tém – decentralizácia štátnej správy.
A k takejto decentralizácii je možné čo najefektívnejšie dospieť zmenou volebného systému z pomerného na väčšinový. V prípade zvolenia do NR SR sa budem snažiť presadzovať a hľadať v tomto smere podporu u ostatných demokraticky zmýšľajúcich poslancov. Alebo aspoň začať rokovať o zmene volebného systému z pomerného na väčšinový, tak ako to má v prvom bode programových priorít strana SP. Nie je predsa možné, aby politici a ich lídri rozhodovali kto bude poslancom NR SR spôsobom, že doslova predhodia občanom kandidátne listiny, nimi vybraných osôb a občanovi ostáva len urobiť 4 krúžky a tým jeho právo na demokraciu skončí. Je to zastaraný volebný systém, o jednom volebnom obvode, v civilizovaných štátoch sveta neakceptovateľný. Stručne len poviem, že naša vízia sú volebné obvody, v ktorých občan si vyberie, koho bude nominovať do NR SR. Inak to fungovať nemôže. Vláda sa musí vrátiť ľuďom.

Je o Vás známe, že ste sa v máji minulého roku zúčastnil prehliadky na Červenom námestí v Moskve, z príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom. Čo Vás k tomu viedlo?

Pokiaľ mám byť presný, tak zúčastnil som sa pochodu v Nesmrteľnom pluku s obrazom svojho deda, plk. Petra Radačovského, ktorý ako príslušník 1. čs. zahraničného vojska bojoval proti fašizmu a oslobodzoval územie Ukrajiny, Ruska aj Československa. Bol jedným z 343 Slovákov, ktorý sa zaslúžil o oslobodenie mesta Kyjev. Vážim a ctím si protifašistických bojovníkov, som členom Zväzu protifašistických bojovníkov. Vážim a ctím si spolupatričnosť slovanských národov a preto som sa tejto prehliadky zúčastnil, aj napriek tomu, že Slovensko na týchto oslavách účasť nemalo. Som zástancom patriotizmu, patriotizmu slovenského, slovanského, ale vážim si aj patriotizmus taliansky, americký, ruský a podobne. Práve preto sa v tomto smere riadim heslom nebohého Jána Pavla 2 – Patriotizmus áno, nacionalizmus nie! Zároveň, aj preto som sa nebál zúčastniť sa a považoval som to za povinnosť voči odkazu môjho deda.

Politická reklama 39/4. Objednávateľ: Slovenská národná strana, Šafárikovo nám. 3, 814 99 Bratislava IČO: 00 677 639 Dodávateľ: Excel Media Group, s.r.o., Okružná 34, Michalovce, IČO: 36202185

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
overcast clouds
14.3 ° C
15.3 °
14 °
77 %
6.7kmh
100 %
Št
14 °
Pi
21 °
So
23 °
Ne
22 °
Po
25 °

Najnovšie správy

Zdravie, krása, energia

Čierne skládky

Lipová alej Kniežaťa Laborca

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: