utorok, 10 septembra, 2024
17.2 C
Kosice
ÚvodRôznePellegrini spôsobil to, že ma naštartoval

Pellegrini spôsobil to, že ma naštartoval
P

Róbert Fico. Politik, ktorý má mnoho odporcov, ale ešte viac priaznivcov. Keď sa v roku 2020 zdalo, že pomaly upadne do zabudnutia, akoby zázrakom vstal z popola a stúpa znova na vrchol slovenskej politiky. Presadzuje sa ráznou a pre ľudí pochopiteľnou rétorikou. Aj keď jeho odporcovia hovoria o dezinformáciách, tvrdo a nekompromisne popisuje jednotlivé udalosti na slovenskej, ale aj medzinárodnej scéne. Na východe má obrovskú popularitu, čo sa prejavilo aj na jeho predvolebných mítingoch v poslednom týždni. Aj keď jeho program bol veľmi náročný, pri rozhovore bol pokojný a uvoľnený. So značným oduševnením nám tento, momentálne, podľa prieskumov najpopulárnejší politik, zodpovedal na niekoľko našich otázok.

V uplynulých dňoch ste mali sériu stretnutí na východe republiky. Kto ich videl, musí priznať, že podpora bola veľmi veľká. Dá sa povedať, že na východe máte najsilnejšie zázemie?
Strana Smer – SSD cíti veľkú podporu na východnom Slovensku, ale nemáme spočítané reálne čísla, a tak môžem iba intuitívne povedať, že stretnutia sú veľmi emotívne a nesú sa vo výbornej atmosfére. Či to bolo vo Vranove, Snine alebo Humennom, bolo to výborne zorganizované, boli tam stovky ľudí a nálada bola fantastická.
Preto tam, kde cítime takúto podporu, sa snažíme chodiť čo najviac, pretože veľmi záleží, aké budú výsledky vo voľbách. Nie to, kto bude prvý, druhý alebo tretí, ale veľmi záleží, či bude v parlamente 4 alebo 5 strán alebo tam bude 9 strán. Ak tam bude 9 strán, tak ideme do patovej situácie a bude to veľmi komplikované. Ak tam budú 4 strany, tak sa ľahko zloží vláda. Preto hovorím, nedávajte hlasy stranám, ktoré sú pod piatimi percentami a dávajte hlasy silným stranám. Je jedno či ľavicovým, alebo pravicovým. Musíme znížiť počet politických subjektov. A tu cítim, že Smer môže dosiahnuť veľmi dobrý výsledok. Teraz vôbec nehovorím o prieskumoch, ja hovorím o atmosfére a o pocitoch, ktoré mám, pretože po viac ako 30 rokoch v politike už asi viem, čo sa deje v spoločnosti.

Pokiaľ sa stanete víťazom volieb a zostavíte vládu, budete vedieť pomôcť východu viac?
V prvom rade my nikdy nekomentujeme prieskumy ani nezostavujeme vládu pred voľbami. A každá strana, ktorá má viac ako päť percent, má právo zúčastniť sa na zostavovaní vlády. Ja by som bol veľmi rád, keby základom novej vlády bola spolupráca Smeru a Hlasu, pretože pochádzame z tej istej Alma mater. Poznáme sa a sme v strane európskych socialistov. Chcem upozorniť, že je tu niekoľko mimoriadne negatívnych ukazovateľov, na ktoré poukazujem za ostatné tri roky. Sme druhý najchudobnejší v EÚ, máme najhoršie verejné financie v Eurozóne, máme najvyššie zdražovanie v Eurozóne a klesajú nám reálne mzdy. Ja už som hovoril s pár ľuďmi aj z iných strán, ktoré by prichádzali do úvahy ako možní partneri a máme zhodu v jednej veci. Po prvé, vláda sa opäť musí vrátiť do regiónov. My sme robili množstvo výjazdových rokovaní, ktoré sa ukázali ako veľmi správne a v prípade, že by som zostavil vládu, môj plán je byť raz v mesiaci v nejakom regióne, ktorý bude presne stanovený. Nemá význam chodiť tam, kde je totálny úspech, kde je veľa investorov, kde je podstatne vyššia životná úroveň. Možno v porovnaní s minulosťou by som venoval väčšiu pozornosť príprave týchto rokovaní. Takáto vláda sa pripravuje minimálne mesiac. Treba spolupracovať s primátormi a starostami, so župou a nastaviť projekty tak, aby tam, kde mestá a obce v danom regióne nie sú samé si schopné financovať dôležité projekty, tam musí pomôcť štát. Druhá, veľmi dôležitá vec je, že musíme presunúť peniaze z európskych fondov. Te-raz je polovička obdobia rokov 2021-27. Teda v roku 2024, kedy chceme urobiť revíziu a čo najviac peňazí dať do vyšších územných celkov a na mestá a obce, lebo štát nebude schopný tie peniaze minúť. A chceme zmeniť charakter verejného obstarávania. Teda výrazne ho zjednodušiť. Toto by mala byť cesta spolupráce vlády a regiónov.

Pre východ je veľkým problémom samozrejme infraštruktúra. Pokiaľ by ste boli predsedom vlády, viete si predstaviť nejakú garanciu dobudovania diaľnice do Vyšného Nemeckého?
Nepatrím medzi politikov, ktorí ťahajú medové motúzy popod nos a ani to nebudem robiť. Ale viem jednu vec. Ak sa pozrieme, v akom stave je ekonomika, my vieme, že to Slovensko musíme znovu rozostavať. My odmietame, že do roku 2027, keď sa skončí volebné obdobie pre ďalšiu vládu, má byť vyrovnaný rozpočet. To sa jednoducho nedá. Odmietame myšlienku vyrovnaného rozpočtu. Chceme konsolidovať rýchlosťou 0,5 percenta ročne, čo dá vláde dostatok financií na veľké verejné investície. Okrem toho my sa nebojíme ani infraštrukturálneho dlhu, pokiaľ tento dlh je určený na diaľnice, vodohospodárske stavby a ďalšie veci. Vieme, že nejaké priority sú nastavené. Hovoríme o diaľničnej sieti, sieti ciest prvej triedy a nezabúdajme, že musíme robiť strašne veľa opatrení na zadržiavanie vody. Ja si myslím, že vodohospodárske projekty budú rovnocenné s projektami výstavby ciest. Dôležité sú aj športoviská, nemocnice a podobné veci. My chceme cez robustné verejné investície, ktoré budú financované aj z infraštrukturálneho dlhu, aj z verejného rozpočtu, aj z európskych fondov, ale aj v spolupráci so súkromným partnerstvom naštartovať hospodársky rast, pretože už nemôže ďalej klesať životná úroveň ako taká.
Bolo by veľmi nekorektné, keby som teraz tu niečo sľuboval, pretože ja neviem, kto budú naši prípadní koaliční partneri, či vôbec budeme vo vláde. Nebudem teraz maľovať nejakú sieť. Ale je každému jasné, že najdrahšia cesta je tá, ktorá nie je postavená. Takže netreba hľadieť na vyjadrenie, že to je drahé. Kašľať na to už. Tá krajina tú cestu potrebuje. Čo sa všetci narozprávali na R1 medzi Bratislavou a Banskou Bystricou…

Čiže bola by aj možnosť PPP projektov?
My sa tomu vôbec nebránime, pretože my sa pozeráme na konsolidáciu verejných financií inak ako pravicoví politici. My si myslíme, že politika by sa nemala robiť kvôli číslam, ale kvôli kvalite verejného života.

A čo sa týka podpory cez iné projekty, aby mladí ľudia neodchádzali?
Buďme k sebe korektní, pretože nemáme už socializmus, kedy štát vyrovnával regionálne rozdiely tak, že v hladových dolinách budoval fabriky. Ľudia tam začali pracovať, žili tam, postavili si rodinné domy, dostali byty. Dnes to nie je štát, ktorý stavia tie-to investičné projekty a keď voláme investorov, oni niekedy povedia, že tam nejdú, lebo majú inú predstavu, lebo chcú letisko, chcú toto, hento… Budeme si musieť zvyknúť, že budú regióny na Slovensku s priemyslom, kde bude viac práce. Ale budú aj miesta, kde sa tí ľudia musia sústrediť na poľnohospodárstvo, na cestovný ruch. Klamal by som, keby som dnes povedal, tu postavíme fabriku. A čo sa týka mladých ľudí, prvé, čo títo mladí ľudia potrebujú, je možnosť niekde bývať. Veľakrát ľudia, keď majú dobré bývanie, tak dávajú prednosť práci, ktorá nie je dobre platená ako napríklad v Bratislave. A ak chceme hovoriť o výstavbe bytov, u nás to má dva rozmery. Musíme oživiť hypotekárne úvery tam, kde sa dá. Hypotekárny úver od 4,7 do 6 percent úrokov jednoducho ľudia nezvládajú. Preto chceme, aby štát bonifikoval tieto úvery, to znamená prispieval spolu s bankami na úroky 3 – 4 percentá. Druhá vec sú nájomné byty. Ja hovorím o nájomných bytoch, ktoré stavajú mestá a obce. Tie dostávajú od štátu nenávratný príspevok a zostávajúcu časť si berú zo Štátneho fondu rozvoja bývania, taký veľmi jednoduchý a lacný úver. Ale už nedovoľme stavať nájomné byty v dedinách, kde to nepotrebujú. Stávalo sa nám, že sme poskytli pomoc dedine, postavila 20 bytov a zistili sme, že v bytoch býva iba starostova rodina. Potrebujeme dostať tie byty do miest a dedín, ktoré sú satelitné, v okolí kde je nejaká robota. Prosto musíme prijať, že Slovensko nebude rovnako priemyselne rozložené.

Keby ste sa pozreli do minulosti, urobili by ste niektoré veci inak?
Neurobil by som už také nezmyselné kompromisy, ktoré som musel robiť. Čo mám na mysli? Poviem príklad. 10 rokov sme sa bavili, čo urobiť s verejným obstarávaním. A vždy sme to lepili a lepili a lepili a lepili a presne ako podľa toho ruského premiéra, ktorý povedal, chceli sme to urobiť najlepšie, ako sa dalo a urobili sme to ako obyčajne, zle. Čo znamená, že ak sme presvedčení, že verejné obstarávanie je najväčšou prekážkou
pokiaľ ide o podnikanie na Slovensku, tak poďme urobiť tak, aby spĺňalo štandardy
Európskej únie, ale aby nebolo prekážkou. Nerobme už kompromisy v mimovládnych organizáciách. Vždy sme sa hádali. Dáme tejto organizácii, nedáme… My sme podporovali mimovládne organizácie, ktoré robili politiku proti nám. Tak to rozdeľme. Chcete robiť ochranu prírody, chcete pomáhať ľuďom, chcete chrániť historické pamiatky, to máte podporu štátu. Chcete robiť politiku, založte si politickú stranu. Čiže za najväčšiu chybu počas môjho pôsobenia v politike považujem, že som niekedy robil nezmyselné kompromisy.

Považujete odchod ľudí do Hlasu dnes za ich chybu alebo toto bol nejaký prirodzený vývoj?
Toto ešte bude predmetom nejakého skúmania, čo sa vlastne udialo. Treba si uvedomiť, že čo spôsobil Peter Pellegrini odchodom 11 poslancov. Peter Pellegrini spôsobil to, že ma naštartoval. Ja som už bol zbalený. Ja som mal úplne inú predstavu o živote. Ja som chcel robiť niečo v oblasti zahraničia. Mal som nejaké predstavy. Ja sa považujem za celkom kvalifikovaného právnika aj preto, lebo som niečo v minulosti robil. Čiže 1. dôsledkom rozhodnutia Pellegriniho odísť, je to, že naštartoval Smer. A naštartoval ho tak, že zdá sa a hovorím to so všetkým rešpektom, že nieže ho porazíme, ale budeme prví vo voľbách alebo budeme minimálne vyššie ako oni bez ohľadu na to, kto tieto voľby vyhrá. Po ďalšie ten dôsledok je, že tá synergia je jednoducho nekompromisná. Ak raz ste z jednej Alma mater, ak sa poznáte… Peter ešte ma požiadal o to, aby mohli byť súčasťou tej istej medzinárodnej štruktúry, ako sme teraz spolu v Strane európskych socialistov. Tak, kto má viac spolupracovať než nie my? Preto tvrdím, že ten základ novej vlády SR by mal tvoriť Smer a Hlas. A nech sa na mňa nikto nehnevá, ale myslím, že raz to zase skončí v jednej strane. Aký význam má rozbíjať hlasy a všetko ostatné? Takže uvidíme, kto to viac vydrží s nervami. Či ja alebo Peter Pellegrini? Ak to bude Peter Pellegrini, tak bude mať šancu spojiť Smer a Hlas na báze Hlasu. Ak budem mať viacej nervov ja, tak spojíme Smer a Hlas na báze Smeru.

Čiže je pre Vás Hlas najbližším partnerom?
Áno, teraz dám nabok minulosť, lebo nebolo to príjemné pre nás v tom roku 2020, čo sa udialo. My sme vtedy používali tvrdé vyjadrenia, že zrada a podobné veci. Ale sme racionálni ľudia. Tak chceme ponúknuť Slovensku stabilnú vládu a chceme ponúknuť vládu, ktorá bude najmä teraz sociálno-ľavicovo orientovaná. Kto je ten prirodzený partner? Môžem sa pozerať doprava doľava, tak je len ten Hlas. Veď to sú ľudia, ktorých som ja dal na kandidátku v roku 2020 a oni teraz budú znovu kandidovať. Teraz na samostatnej kandidátke, ale to bude na 80 percent tá istá partia ľudí, ktorá bola v Smere. Takže tá synergia je nekompromisná. Áno, prirodzene, je to pre nás najbližší partner. Ja teraz nezostavujem vládu. Tvrdím len to, že po voľbách bude mať Smer a Hlas povinnosť sadnúť si spolu a pokúsiť sa vytvoriť si základ novej vlády. Ten tretí a štvrtý ľahko príde, keď sa my dohodneme.
J. Bovan Foto: Peter Brendza a FB

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
light rain
17 ° C
18 °
16.4 °
86 %
1kmh
20 %
Ut
17 °
St
23 °
Št
24 °
Pi
22 °
So
12 °

Najnovšie správy

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: