pondelok, 15 apríla, 2024
19.9 C
Kosice
ÚvodSpravodajstvoPrezidentka spomína na zavraždeného Jána a Martinu

Prezidentka spomína na zavraždeného Jána a Martinu
P

Vražda novinára sa na Slovensku už nikdy nesmie zopakovať a medzinárodný záujem o naše mediálne prostredie tomu môže len pomôcť. Uviedla prezidentka na svojom Facebooku.

„Ján Kuciak a Martina Kušnírová, dvaja mladí ľudia, ktorí hľadali pravdu. Martina v histórii a Ján v súčasnosti. Práve pre novinársku prácu Jána Kuciaka boli obaja zavraždení. Všetky ich plány zmarila ruka vraha. Štát sa vysmial ich volaniu o pomoc, keď čelili vyhrážkam a sledovaniu. Pretože neboli “naši ľudia”.

Pri výročí vraždy sa nedá vyhnúť otázke, či aspoň následný vývoj na Slovensku dal ich smrti zmysel obety. Pretože bolesť rodín Jána a Martiny už nič neutíši. Pre nich sú to stále ich milované deti, ktoré im už nikto nevráti.

Dnes, päť rokov od tohto zločinu poznáme jeho vykonávateľov. Nádejné je, že napreduje aj vyšetrovanie systému, v ktorom sa vrahovia Jána a Martiny cítili nedotknuteľní. Desiatky „našich ľudí“ sa už k svojim činom priznali. Ďalší na svoj verdikt stále čakajú.

Napriek tomu by asi málokto povedal, že sa očakávania slušného Slovenska naplnili. Slušnosť je dnes to posledné, čo by charakterizovalo slovenskú politiku. Znovu sa útočí na novinárov a robia sa z nich terče verbálnych útokov. Slová v parlamente predbiehajú myšlienky a lož je dnes akceptovaná ako alternatívny názor.

Dôležité zlomové body spoločnosti, ako je vražda novinára, sa však zapisujú do našej kolektívnej pamäte a ostávajú v nej. Je na nás, do akej miery si ich necháme prekryť inými vrstvami menej dôležitých vecí. Je na nás, či sa k týmto dôležitým zlomovým momentom dokážeme vrátiť v správnej chvíli. Tá chvíľa je aj dnes. A bude tiež zajtra, o týždeň, v septembri.

Hľadajme vo svojich životoch, v spoločnosti, aj v politike to podstatné. Nevzdajme sa hľadania slušnosti, ktorá je jediná možná cesta. Spomienka na Jána a Martinu nech nám znovu pripomína, ktoré postoje a hodnoty sú správne. Nezabudneme!“ prihovorila sa dnes prezidentka.

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
clear sky
22.3 ° C
22.3 °
22.3 °
56 %
4.1kmh
0 %
Po
21 °
Ut
12 °
St
12 °
Št
8 °
Pi
9 °

Najnovšie správy

Zdravie, krása, energia

Čierne skládky

Lipová alej Kniežaťa Laborca

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: