štvrtok, 13 júna, 2024
16 C
Kosice
ÚvodRôzneNapriek polenám pod nohy sme dokázali poskytnúť rekordnú pomoc dôchodcom i rodinám

Napriek polenám pod nohy sme dokázali poskytnúť rekordnú pomoc dôchodcom i rodinám
N

Nechali ste svoje podnikanie a šli ste do politiky. Zmenilo Vám to život?
Šudík:
Tak určite každá takáto funkcia zmení človeku život. Najväčší zásah je do súkromia, keď ma hodnotia ľudia, ktorí ma nikdy nevideli. Tí práve o mne najviac vedia. Samozrejme, hlavne výmysly. Ale zažil som si to už v komunálnej politike, takže v tej celoslovenskej ma tie klamstvá neprekvapili.
Jílek: Súhlasím s Tomášom. To je asi naša kultúra, komentovať každého a šíriť nepravdy, s tým už neurobíme nič. Podstatné je to, že máme svedomie čisté. Takže zmenilo sa nám súkromie a aj štýl života. Namiesto podnikania, zamestnávania ľudí, riešenia objednávok a faktúr ako podnikatelia, sme presedlali do služby ľuďom.

Čo hodnotíte ako pozitívne a čo negatívne vo vašej práci, resp. čo sa vám podarilo, a čo naopak, nepodarilo?
Šudík: Nebudem klamať a poviem, že mnoho vecí sa nepodarilo dotiahnuť do konca alebo ich blokovali koaliční partneri. Som rád, že sa začali zneškodňovať PCB látky v Strážskom. To bol môj hlavný cieľ a urobil som pre to maximum. Ministerstvo aj na podnet nás poslancov vyčlenilo na to nemalé prostriedky a zúčastnil som sa viacerých stretnutí. Časť prác sa urobila, no nestihlo sa všetko. A to ma osobne mrzí, no nevzdávame to. Som ale hrdý na to, že sa podarilo podporiť rekordne rodiny. Dvesto eur na dieťa je realitou v rodinách, ktoré pracujú. Dôchodky sú vyššie o 22%, minimálna mzda vzrástla z 580 eur z roku 2020 na 750 eur pre rok 2024. Teší ma, že sme posilnili aj postavenie mladých v mestách a zakázali držanie psov na reťazi či privatizáciu vody vo VVS. To sú moje srdcovky, na ktoré som pyšný.
Jílek: Ja som nebol poslancom tak dlho ako Tomáš, ale súhlasím so všetkým, čo povedal. Keď som bol poslanec, veľmi mi záležalo na novej infraštruktúre pre východ. Som rád, že sa začala elektrifikovať trať Bánovce-Humenné, a najmä, že sa pohlo plánovanie diaľnice na východ, ktorá je už roky sľubovaná a konečne sa ľady pohli, len je treba na to dozrieť, aby plány neskončili v šuflíku, a aj preto kandidujem.

A v akom štádiu je momentálne výstavba diaľnice?
Jílek
: Ako poradca predsedu vlády v oblasti regionálneho rozvoja som absolvoval viacero rokovaní so zástupcami ministerstva dopravy a Národnej diaľničnej spoločnosti, Colnej správy ale aj so zástupcami so susednej Ukrajiny vo veci dobudovania diaľnice do Vyšného Nemeckého. NDS si výstavbu úseku dala za svoju prioritu a to je prvý a dôležitý krok k začatiu výstavby. Dokončenie diaľničnej siete je dôležité nie-len z dôvodu vnútroštátnej dopravy, ale aj v medzinárodnej doprave.

V politických diskusiách ale oponenti hovoria, že počas vlád OĽANO tu prevládal chaos a pomoc ľuďom neprišla. Čo na to hovoríš?
Jílek: Z pohľadu parlamentu môžem povedať, že tam chaos nevládol. Zákony prechádzali, schválili sme najväčšie reformy za posledné roky, veľkú pomoc pre rodiny s deťmi, pre seniorov, tehotné mamičky, obedy pre školákov ale aj kompenzácie na energie pre domácnosti. Všetky potrebné zákony prechádzali.

Pomoc pre ľudí je citeľná, no predsa je istá časť spoločnosti nespokojná s krokmi NR SR…
Šudík:
Áno, pretože to robia opoziční politici. Nedali vláde a parlamentu ani potrebných 100 dní. Najprv uzatvorili ekonomiku kvôli covidu, a potom na nás kričali, prečo ju neotvoríme. Najprv kričali, že kde sú vakcíny a potom hustili do ľudí, aby sa neočkovali. Pokúšali sa frustrovať ľudí, a to sa im aj z veľkej časti podarilo.
Jílek: Opozícia od začiatku robila nenávistnú a štvavú atmosféru len preto, aby sa znova zmocnili dôležitých funkcií v polícii, na súdoch, v prokuratúre a zabránili vyšetrovaniu najväčších korupčných káuz. Boja sa o slobodu za to, čo tu dvanásť rokov vystrájali, no verím, že ich to predsa dobehne.

OĽANO malo v programe hmotnú zodpovednosť politikov, pomoc rodinám ale aj ďalšie ambiciózne témy. Splnili sa podľa Vás predstavy voličov?
Šudík: Určite je veľa sklamaných ľudí. Ľudia mali po dvanástich rokoch vlád Smeru veľké očakávania. Ja to chápem, no je potrebné si uvedomiť, že oni tu vládli 12 rokov, my 3 a pol. Mali teda štvornásobne viac času na to, aby Slovensko prosperovalo. To, či sme ich očakávania naplnili za tak krátky čas, rozhodnú voľby. Hmotnú zodpovednosť sme do parlamentu dali, poslanci ju neschválili. Pomoc rodinám je najvyššia v Európe, čo sa týka k priemernej mzde. Realitou je aj otcovská dovolenka či tehotenský príspevok. Veľmi sa mi páči aj rodičovský príspevok ako prilepšenie k dôchodkom.
Jílek: Ja verím, že triezvo zmýšľajúci človek vnímal realitu, aká tu bola. Šesť kríz od zdravotníckej až po energetickú nám z rozpočtu vysalo 10 miliárd eur. Nie na lotériu, ktorá stála zlomok z toho, ale na kompenzácie pre zatvorené podniky, kam išli miliardy eur. A práve vďaka tomu nebolo na Slovensku veľké prepúšťanie. Ak by sme tie peniaze nemuseli dať na zmiernenie dôsledkov kríz, tak by sme splnili omnoho viac.
Šudík: Najväčší prínos OĽANO je v tom, že polícia má voľné ruky. Ku páchaniu trestných činov sa priznalo už 24 nominantov Smeru. To je obrovské číslo, a to bol aj hlavný bod programu hnutia. Rozviazané ruky polície. Preto som rád, že tento veľký cieľ sa podarilo splniť.

Myslíte si, že opozícia by opatrenia a riešenia v krízových rokoch robila inak?
Jílek:
Z veľkej časti by robila určite to isté. Veď bola to vláda Smeru a Peter Pellegrini, ktorý zatvoril ekonomiku ako prvý, už pri prvom prípade covid-19. Nadávajú na očkovaciu lotériu, ale tie peniaze išli ľuďom. Smer tiež istý čas spustil lotériu, bločkovú. To kritikom vtedy nevadilo? Tiež to stálo milióny eur. Kritizovali tiež plošné testovanie, pričom tento postup od nás prevzali i iné krajiny, nehovoriac o tom, že nás za to chválili i v prestížnom vedeckom časopise Science.
Šudík: Opozícia, najmä SMER už jednu krízu nezvládol. Vráťme sa do čias roku 2009, keď sme tu mali hospodársku krízu a keď vládol Smer. Čo vtedy urobili? Okrem šrotovného nič. Stovky tisíc ľudí bolo zo dňa na deň nezamestnaných. Neverme opozícii, že by vládla inak. Možno by sa hádali menej nahlas, pretože by ich držal najsilnejší lep, a to peniaze oligarchov a zo štátnych zákazok.

Využila vláda dostatok možností na to, aby pomohla východnému Slovensku?
Šudík:
Málo sa o tom hovorí, ale ja som hrdý na to, čo sa podarilo vyriešiť pre východ. Chránime si nádherný národný park Poloniny, kde pôjdu milióny eur. Chránime si pitnú vodu, ktorú nám chceli súkromníci sprivatizovať. Pri Košiciach sa stavia závod Volvo. To je to, čo smeráci za dvanásť rokov nedokázali – dotiahnuť na východ investora. Namiesto toho východniarom posielali odkazy, že tu nič nie je. Viete si predstaviť, ako sa týmto naštartuje ekonomika?
Jílek: Ja som veľmi rád, že sa pripravili zákony, aby sa zrýchlila výstavba diaľnice na východ, elektrifikuje sa trať Bánovce – Humenné. Veď o tom sa roky hovorilo a nič sa v tej veci neurobilo. Máme kruháč v Strážskom, vynovené cesty vo viacerých mestách, napríklad v Humennom, a množstvo ďalších vecí. Vždy sa dá urobiť viac, ale stále nezabúdajme na to, že 20 miliárd eur sme museli dať na riešenie kríz, ktoré doteraz nemali obdobu. Ani ja ani vy si nepamätáte dobu, že sme museli chodiť v rúškach ako v roku 2020.


S čím idete do najbližších volieb?
Jílek:
Ja osobne idem ďalej pomáhať východnému Slovensku. Ako hnutie máme pripravený skvelý program, a hlavne chceme zachovať doterajšie benefity, a to 200 eur na dieťa, pretože niektoré strany už deklarujú, že túto pomoc chcú rodinám zobrať. Nemôžeme to dovoliť.
Šudík: Ja chcem taktiež pomôcť východu, rodinám, najmä mladým a moja agenda je tiež ochrana zvierat, ktoré sa samé brániť nevedia. Jednoducho – pokračovať v začatej práci.

Chceli by ste niečo odkázať východniarom?
Jílek:
Chcem všetkým odkázať, aby nenaleteli na vlnu strachu, nenávisti a zloby opozičných politikov. Vláda mala veľa chýb, no začali sme upratovať štát po zločincoch, ktorí sa priživovali na štátnom rozpočte. Navzdory krízam sme vždy stáli na strane ľudí, čo vidia aj vo svojich peňaženkách. Vláda urobila pre východ maximum, čo sa dalo, posilnila novú infraštruktúru či investície. Na to nemôže východ zabudnúť.
Šudík: Ak niekto tvrdí, že to nebola dobrá vláda, nemôžem s tým súhlasiť. Vo veľmi zložitej situácii kríz a pri koaličnom partnerovi, ktorý nám hádzal polená pod nohy sme dokázali poskytnúť rekordnú pomoc dôchodcom i rodinám a prijať nové reformy. A najmä, rozviazať ruky polícii.

Politická reklama 39/6. Objednávateľ: OĽANO A PRIATELIA: OBYČAJNÍ ĽUDIA, NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI (NEKA), NOVA, SLOBODNÍ A ZODPOVEDNÍ, PAČIVALE ROMA, MAGYAR SZÍVEK, Zámocká 6873/14, 811 01 Bratislava – mestská časť Staré Mesto Slovensko, IČO 42 287 511
Dodávateľ: Excel Media Group, s.r.o., Okružná 34, Michalovce, IČO: 36202185

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
overcast clouds
15.4 ° C
16.4 °
15.1 °
79 %
2.6kmh
100 %
Št
15 °
Pi
21 °
So
23 °
Ne
22 °
Po
25 °

Najnovšie správy

Zdravie, krása, energia

Čierne skládky

Lipová alej Kniežaťa Laborca

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: