streda, 24 júla, 2024
21.9 C
Kosice
ÚvodZaujímavostiNa prelome januára a februára bude na oblohe viditeľná jasná kométa

Na prelome januára a februára bude na oblohe viditeľná jasná kométa
N

Na tmavej nočnej oblohe bude na prelome januára a februára voľným okom viditeľná jasná kométa. Naposledy bola jasná kométa viditeľná v lete v roku 2020.

Novoobjavená kométa C/2022 E3 (ZTF) bola pôvodne považovaná za asteroid, no po zistení slabej kometárnej aktivity bol preklasifikovaný na kométu. Už prvé výpočty dráhy ukázali, že pred vstupom do vnútornej Slnečnej sústavy bola na silne pretiahnutej eliptickej dráhe s dobou obehu približne 47.500 rokov. Je možné, že ak bola kométa dostatočne jasná, videli ju už neandertálci.

Najbližšie bude kométa k Zemi 2. februára, keď dosiahne aj maximálnu jasnosť a bude na hranici pozorovateľnosti voľným okom. Pozorovacie podmienky budú veľmi dobré. Najlepšie podmienky na pozorovanie kométy sú od druhej polovice januára, keď pozorovanie nebude rušiť Mesiac, ktorý je v nove 21. januára.

Od nás bude kométa pozorovateľná asi do konca marca, no to už bude v súhvezdí Eridanus a jej jasnosť poklesne. Na jej pozorovanie bude preto už potrebný ďalekohľad s priemerom aspoň desať centimetrov.

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
clear sky
21.9 ° C
22.3 °
21.3 °
68 %
6.2kmh
0 %
St
21 °
Št
24 °
Pi
27 °
So
30 °
Ne
34 °

Najnovšie správy

Zdravie, krása, energia

Čierne skládky

Lipová alej Kniežaťa Laborca

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: