piatok, 24 mája, 2024
22.2 C
Kosice
ÚvodCestovanieDubaj sa radí medzi lídrov športového turizmu

Dubaj sa radí medzi lídrov športového turizmu
D

Majstrovstvá sveta vo futbale 2022, ragbyové stretnutie Dubai Sevens, ako aj medzinárodné golfové, triatlonové a dokonca aj eSport súťaže priťahujú do SAE státisíce profesionálov, amatérov a fanúšikov. Športová turistika v krajine naberá kozmické tempo rastu.

AdobeStock

Ragby

Podľa najnovších údajov športový sektor prispel k dubajskému hospodárstvu viac ako 2 miliardami eur, čo je ekvivalent viac ako dvoch percent ročného HDP emirátu. Turisti po príchode do Dubaja minú na hotely, dopravu a zábavu v priemere 4,5 tisíc eur.

Len na poslednom ragbyovom stretnutí Dubai Sevens v samotných Spojených arabských emirátoch sa zišlo viac ako 100 000 účastníkov a hostí. Mimoriadne akčné trojdňové podujatie, to je najväčší športovo-zábavný festival na Blízkom východe. Mike Phillips, bývalý stredopoliar Walesu a British & Irish Lions, hovorí: „Je to globálna udalosť s obrovskými ekonomickými a turistickými dopadmi. Prichádzajú sem najlepší hráči na svete. Hra je intenzívna, je vzrušujúca, je stimulujúca pre sponzorov.“ A potom ešte dodáva: „Pre návštevníkov je to úžasný športový víkend a všetci, úplne všetci, sú vo vytŕženi a ľudia odchádzajú po zažití množstva zábavy a opäť sa vracajú do Dubaja.“

Špičková hra so 16 mužskými a 12 ženskými ragbyovými tímami, plus rodinná zábava, medzinárodné vystúpenia a DJs. Nikto sa nemusel nudiť.

Golf

Ďalšou významnou udalosťou v dubajskom športovom kalendári je turnaj DP World Tour, kde 50 najlepších hráčov bojovalo o titul a impozantnú celkovú výhru 9 miliónov eur – čo sa nikdy predtým na žiadnom turnaji ešte nehralo. Súťaž priláka tisíce hostí, zo 65-tisíc účastníkov je asi 18-tisíc cudzincov.

Simon Corey-Wright, vedúci vývoja na DP World Tour Championship, spomína: „Nedávna štúdia ukázala, že športová ekonomika v Dubaji dnes presahuje 2 miliardy dolárov. Golf predstavuje každý šiesty dolár vynaložený na šport. Takže len tento sektor má hodnotu 350 miliónov dolárov, pričom väčšinu príjmov tvoria podujatia v Dubaji, ktoré zanechávajú stopu aj tým, že priťahujú nových golfistov.“

Dubaj ponúka športovým turistom obrovskú paletu príležitostí. Päťhviezdičkové hotely v meste poskytujú najlepšie podmienky napríklad pre fitness nadšencov.

„Hostia môžu byť okamžite videní“

Hotel Jumeirah Beach zaznamenal v posledných mesiacoch prudký nárast rezervácií v súvislosti s celosvetovými športovými udalosťami vrátane turnaja v triatlone. Jason Harding, riaditeľ hotelového manažmentu, hovorí, že pozorne sleduje športový kalendár. „Sami sa v poslednom čase veľmi aktívne zúčastňujeme na dubajskom 70.3 triatlonovom turnaji. Nával hostí je hneď viditeľný, hostia sú dobre rozpoznaní podľa oblečenia, vidíme ich v bazénoch, na tréningu“ podotýka.

Nový fenomén – Esport

Jednou z nových udalostí v dubajskom živom športovom kalendári je eSports Festival, prvý v meste a najväčší v krajine. Počas dvoch týždňov metropola zhromažďuje najsilnejších hráčov a vývojárov hier. V rámci podujatia sa fanúšikovia môžu stretnúť so svetovými celebritami a lídrami v tomto odvetví.

Muna Al Falasi, riaditeľka festivalovej stratégie na oddelení ekonomiky a cestovného ruchu v Dubaji uvádza: „Hlavné je pre nás prilákať zahraničných turistov. Dnes sme najlepšou destináciou a dokonca centrom eSports, prichádza k nám 32 tímov z rôznych časti sveta“.

Sektor športovej turistiky vytvára podľa odborníkov až 100 000 pracovných miest – teda 4 % z ich celkového počtu v Dubaji. Každoročne sa tu koná viac ako 400 športových súťaží, 130 medzinárodnej úrovne. Takýto bohatý program privádza SAE medzi lídrov svetového športového turizmu.

Foto: © Umar Shariff/shutterstock.com

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
clear sky
20.4 ° C
22 °
19.3 °
58 %
5.1kmh
0 %
Pi
19 °
So
24 °
Ne
23 °
Po
24 °
Ut
22 °

Najnovšie správy

Zdravie, krása, energia

Čierne skládky

Lipová alej Kniežaťa Laborca

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: