streda, 24 júla, 2024
21.9 C
Kosice
ÚvodSpravodajstvoŠarišské správyHádzanári sa pobili, SZH rozdával tresty

Hádzanári sa pobili, SZH rozdával tresty
<

Disciplinárna komisia Slovenského zväzu hádzanej (DK SZH) sa na svojom utorkovom zasadnutí zaoberala závažným incidentom, ku ktorému došlo 19. februára v stretnutí 20. kola Niké Handball extraliga Tatran Prešov – MHC Štart Nové Zámky (35:28), a vyniesla tvrdé tresty pre vinníkov. Marko Davidovič (Tatran) a Gabriel Vadkerti (Štart) nedohrali duely pre diskvalifikáciu, keď videli červené a následne aj modré karty. Vyslúžili si finančné tresty i pozastavenie športovej činnosti.

Zastavenie činnosti, aj pokuty v stovkách eur

Marko Davidovič ich dostal za disciplinárne previnenie – telesné napadnutie, ktorého sa dopustil po tvrdom ataku na svoju osobu Gabrielom Vadkertim. Davidovič mimoriadne zákerne a nešportovo odplácal, a to zovretím protihráča za oblasť tváre a krku, následne po ošetrení napadol protihráča v hľadisku. DK SZH udelila prešovskému hráčovi pokutu vo výške 600 eur a pozastavila športovú činnosť nepodmienečne na 12 mesiacov do 19. februára 2024 v pôsobnosti Slovenského zväzu hádzanej a krajských zväzov hádzanej. Gabriel Vadkerti dostal pokutu vo výške 300 eur a pozastavili mu športovú činnosť nepodmienečne na 6 mesiacov do 19. augusta 2023. Trest dostal za telesné napadnutie, keď v čase 8:52 min tvrdo, bezohľadne, nebezpečne a cielene atakoval Marka Davidoviča do oblasti tváre, čo malo za následok jeho tržné krvavé zranenie v oblasti úst. Akcia bola rozhodcami posúdená, ako premyslená s úmyslom zasiahnuť protihráčovu tvár a spôsobiť mu zranenie. Zo vzájomnej interakcie menovaných vyplýva, že obaja hráči už pred samotným incidentom konali nešportovo, keď si ukazovali rôzne gestá a toto ich konanie postupne gradovalo a bolo zavŕšené atakom Vadkertiho na Davidoviča a jeho následným spätným napadnutím Vadkertiho, či už na hracej ploche alebo mimo nej. DK SZH má za to, že Davidovič mimoriadne surovým a hrubo nešportovým spôsobom napadol Vadkertiho a tento jeho útok nebol vykonaný spôsobom, ktorý by bolo možné hodnotiť ako reflexná reakcia. V napádaní protihráča pokračoval aj po tom, čo bol ošetrený na striedačke.

Pokutu dostal aj klub

Potrestaniu sa nevyhol ani Tatran Prešov za nezabezpečenie usporiadateľskej služby podľa rozpisu súťaže. Usporiadateľ je totiž povinný zabezpečiť poriadok na ihrisku, zaistiť bezpečnosť účastníkov stretnutia v jeho priebehu, ale podľa potreby a ich želania aj po nevyhnutne dlhú dobu po stretnutí. Prešovský klub nezabezpečil, aby po diskvalifikácii neprišlo k napadnutiu Gabriela Vadkertiho zo strany Marka Davidoviča v čase, keď sa už hráč hostí nachádzal v hľadisku. Musí tak zaplatiť pokutu vo výške 600 eur a zároveň má zatvorené ihrisko na jeden mesiac s podmienečným odkladom do konca súťažného ročníka 2022/2023. „Inkriminované okamihy sme si pozerali z viacerých dostupných videozázamov. Preberali sme to veľmi dlho, kým sme dospeli k vyneseniu verdiktov. Siahli sme k tvrdým trestom na hornej hranici disciplinárneho poriadku, keďže chceme predchádzať agresívnemu správaniu hráčov a práve výška dištancu ich má do budúcnosti odradiť, aby sa uchyľovali k takýmto nešportovým prejavom. Hráči pôsobiaci v najvyššej súťaži, kde ich sledujú ako svoje vzory mládežníci z dorasteneckých či žiackych kategórií, sa nemôžu takto správať. K prísnemu potrestaniu sme pristúpili aj vzhľadom k tomu, že v podobnom duchu sme rozhodli aj pred rokom pri obdobnom prípade, keď sa fyzického napadnutie dopustil Ivan Oslej z Malaciek, ktorý dostal pokutu 300 eur a ročný zákaz činnosti. Chceme, aby naše rozhodnutie pôsobilo výchovne na hráčov a nedochádzalo k telesnému napadnutie v rámci stretnutí. Chcel by som apelovať na klubových funkcionárov vo všetkých súťažiach, aby pozitívne vplývali na správanie a výchovu hráčov, aby si vážili svojich súperov a nie ich telesne napádali a likvidovali. Pre Davidoviča a Vadkertiho platí trest v domácich súťažiach, na duely v európskych pohároch, českej extralige či SEHA ligy sa nevzťahuje. Po uplynutí polovice trestov môžu požiadať o odpustenie ich zvyšku,“ vysvetlil predseda DK SZH Vladimír Pokorný.

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
clear sky
21.9 ° C
22.3 °
21.3 °
68 %
6.2kmh
0 %
St
21 °
Št
24 °
Pi
27 °
So
30 °
Ne
34 °

Najnovšie správy

Zdravie, krása, energia

Čierne skládky

Lipová alej Kniežaťa Laborca

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: