piatok, 24 mája, 2024
22.2 C
Kosice
ÚvodCestovanie10 krajín, do ktorých stále necestujeme rovnako ako pred pandémiou

10 krajín, do ktorých stále necestujeme rovnako ako pred pandémiou
1

Istá časť sveta naďalej nie je pre cestovateľov otvorený rovnako ako pred pandémiou.

Pandémia koronavírusu je na ústupe a s tým súvisí aj otváranie krajín pre turistov. Po viac ako dvoch rokoch lockdownov či zatvorených hraníc je dnes možné do veľkej časti sveta cestovať rovnako ako pred pandémiou. Naďalej však existujú výnimky.

Úplne uzavretie hraníc pre cestovný ruch dnes vidíme len v pár prípadoch, najmarkantnejším príkladom je Čína, ktorá po prvý raz od začiatku pandémie hovorí o uvoľnení podmienok. Ostatné krajiny sa držia povinnosti očkovania či negatívneho PCR a antigénového testu.

Podmienky vstupu tak naďalej uplatňujú krajiny v Južnej Amerike, medzi nimi napríklad Čile, Uruguaj či Bolívia, Strednej Amerike – Honduras a Turks & Caicos, ale aj krajiny Afriky ako Ghana a Libéria či ostrovy Nauru a Tonga v Oceánií.

Je len otázkou času, kedy väčšina zo spomenutých krajín upustí od vstupných podmienok a budeme do nich môcť cestovať rovnako ako pred pandémiou.

USA

Najväčšími očakávaniami pre rok 2023 je zrušenie posledných pandemických opatrení v Spojených štátoch amerických. Amerika je jedna z posledných krajín, ktorá nedovoľuje vstup nezaočkovaným cestovateľom. Susedná Kanada nedávno zrušila povinnosť očkovania pre vstup do krajiny a je len otázkou času, kedy tak spravia aj Spojené štáty.

Do Severnej Ameriky podľa dát Pelikána smerovalo v roku 2022 šesť percent slovenských dovolenkárov, so zrušením povinnosti očkovania sa očakáva, že počet smerujúcich sa značne zvýši. Pelikán očakáva upustenie od vakcinačnej povinnosti v druhom kvartáli nového roka.

Brazília

Krajina Južnej Ameriky bola otvorená aj počas pandémie a bola známa ako exotika s pomerne jednoduchými vstupnými podmienkami. Tie si však zachovali do dnešného dňa.

Zaočkovaní cestovatelia smerujú do Brazílie bez obmedzení, tí nezaočkovaní sa však musia preukázať negatívnym covid testom. Krajina navyše od novembra 2022 prinavrátila povinnosť nosenia rúšok.

Indonézia

Indonézia sa cestovateľom otvorila len v prvej polovici roku 2022, stále však uplatňuje pomerne striktné vstupné podmienky. Do krajiny sa bez obmedzení dostanú len zaočkovaní cestovatelia. Na cestovateľov bez vakcinácie čaká povinná päťdňová hotelová karanténa, povinnosť preukázania sa negatívnym PCR testom na Covid-19 a tiež prehlásenie o tom, že sa cestovatelia v hotelovej karanténe zaočkujú prvou dávkou vakcíny.

Majorita cestovateľov si pri cestách do Indonézie vyberá obľúbený ostrov Bali – a to 90 percent, ukazujú dáta Pelikána. Ide tak o jednu z mála destinácií v Juhovýchodnej Ázie, do ktorej sa ešte stále cestovatelia nedostanú tak ako pred pandémiou.

Singapur

Vďaka svojej polohe je Singapur jedným z najdôležitejších dopravných uzlov v Ázii, z ktorého sa cestovatelia veľmi lacno dostali napríklad do Malajzie, Indonézie, na Filipíny či do Japonska. Práve povolenie medzinárodného tranzitu počas pandémie značne naštartovalo cesty po Ázii. Zároveň bol Singapur prvou destináciou v Ázii, ktorá zaočkovaným cestovateľom povolila vstup bez akejkoľvek karantény.

Dnes je tranzit cez Singapur povolený pre všetkých cestovateľov nehľadiac na ich vakcinačný status, avšak samotný vstup do krajiny má niekoľko obmedzení. Vstup do krajiny je najjednoduchší pre zaočkovaných cestovateľov, nezaočkovaní dovolenkári potrebujú negatívny PCR test a cestovné poistenie.

Čína

Čína od začiatku pandémie uplatňuje politiku nulového covidu a vstup za účelom turizmu je prakticky nemožný. Na medzinárodných návštevníkov čakajú prísne vstupné podmienky, medzi nimi aj hotelová karanténa, niekoľkonásobné testovania a povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest v exteriéri aj interiéri. Už teraz sa hovorí o tom, že hotelová karanténa by mala byť od nového roka minulosťou.

Nulová covid politika Číny pre Slovákov znamená, že sa aktuálne nemôže lietať do populárnej Juhovýchodnej Ázie cez Čínu. Čínske aerolinky väčšinou ponúkali najlacnejšie letenky do Thajska, Malajzie, Japonska, Indonézie či na Filipíny.

„Predpokladáme návrat extrémne lacnej Ázie, keď sa Čína otvorí a jej aerolinky opäť začnú vo veľkom lietať do Európy. Lietadlá bude treba naplniť aj z európskej strany a trh budú musieť čínske letecké spoločnosti stimulovať nízkymi cenami,“ hovorí Patrik Vas, manažér pre strategické partnerstvá cestovnej kancelárie Pelikán.

Kolumbia

Podobne ako Brazília, aj Kolumbia uplatňuje podobné podmienky vstupu – do krajiny cestujú bez obmedzení zaočkovaní cestovatelia, tí bez vakcíny sa musia preukázať negatívnym covid testom.

Filipíny

Ostrovné Filipíny sú jednou z destinácií, ktorá je bez akýchkoľvek podmienok otvorená pre zaočkovaných cestovateľov (musia absolvovať všetky tri dávky), avšak rovnaké podmienky neplatia pre tých bez vakcinácie. Tí sa musia pri vstup preukázať negatívnym PCR alebo antigénovým testom.

Filipíny patria medzi najkrajšie krajiny sveta, ktoré lákajú najmä na nádherné pláže, ale aj akciové letenky – tie sa aktuálne začínajú na cenovke od necelých 360 eur spiatočne. Pri cestách na Filipíny môže byť problémom jednosmerná letenka, keďže už pri odlete do krajiny od cestovateľov môže byť vyžadovaná spiatočná. Viac o návšteve Filipín sa cestovatelia dočítajú v článku z dielne cestovateľského magazínu #pelipecky.

Japonsko

Krajina vychádzajúceho slnka je jednou z krajín, ktoré začali uvoľňovanie vstupných podmienok len v priebehu tohto roka. Japonsko začalo turistov vítať ešte v júni 2022, kedy povolilo prehliadky so sprievodcom, začiatkom jesene tiež boli umožnené návštevy bez sprievodcu, avšak prostredníctvom registrovaných cestovných kancelárií.

Až do októbra doň mohol denne vstupovať len istý počet cestovateľov, od 11. októbra sa však naplno otvorilo všetkým nezávislým cestovateľom. Povinnosťou však naďalej ostávajú tri očkovacie dávky proti ochoreniu COVID-19 či negatívny test.

Nikaragua

Stredná Amerika aj počas mnohých vĺn pandémie razila politiku minimálnych alebo nulových vstupných podmienok. Úspešným príkladom bolo Mexiko na čele s Cancúnom, ktorý tak tento rok niekoľkonásobne prekonal svoje predpandemické čísla.

Nikaragua má naďalej vstupné podmienky – zaočkovaní cestovatelia do nej cestujú bez akýchkoľvek ďalších podmienok, nezaočkovaní sa musia preukázať negatívnym testom.

Fidži

Aj ostrov v Oceánii patrí k hŕstke destinácií, ktorá neprijíma nezaočkovaných cestovateľov. Podmienkou vstupu je plné očkovanie, výnimku má len zopár prípadov – napríklad cestovatelia, ktorí sa nemôžu dať zaočkovať. Povinnosťou je tiež cestovné poistenie, ktoré pokrýva udalosti spojené s nákazou koronavírusom.

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
clear sky
20.4 ° C
22 °
19.3 °
58 %
5.1kmh
0 %
Pi
19 °
So
24 °
Ne
23 °
Po
24 °
Ut
22 °

Najnovšie správy

Zdravie, krása, energia

Čierne skládky

Lipová alej Kniežaťa Laborca

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: