piatok, 24 mája, 2024
22.2 C
Kosice
ÚvodCestovanieFantastické jedlo a pútavé prehliadky sú po celom svete zadarmo. Nájdeš ich...

Fantastické jedlo a pútavé prehliadky sú po celom svete zadarmo. Nájdeš ich vďaka jednoduchému triku
F

Lacné cestovanie nie je len o tom, že si kúpiš letenku za 10 eur. Do úvahy musíš zobrať aj náklady na ubytovanie a jedlo. Niečo, a niekde nie málo, bude stáť i to, kvôli čomu na výlet ideš – spoznávanie destinácie.

V novej nepoznanej lokalite je toho toľko, na čo sa dá míňať. Množstvo úžasných miest, kde ochutnáš lokálne špeciality, mnoho obchodov a ešte viac parádnych atrakcií. 

Takmer každé mesto však ponúka i veľa super vecí, ktoré ťa nebudú stáť nič. A nemyslíme tým prechádzku vyhladovaného turistu historickým centrom alebo po pláži. Bezplatne si vychutnáš aj veľkolepé umenie či fantastické jedlo. 

Za históriou miest aj zadarmo

Free tours, teda bezplatné prehliadky, už nájdeš vo viac ako 100 svetových mestách vrátane Bratislavy. Sú to pešie prehliadky so sprievodcom, ktorým môže byť profesionál, ale aj miestny nadšenec. Stretli sme sa napríklad s tým, že si takto privyrábali herci lokálneho divadla.

Odporúčame

Ružinov je podľa Bratislavčanov najlepšou štvrťou v meste. Milujú na ňom električku, zeleň a obchody

Ako už názov naznačí, prehliadky nemajú stanovenú cenu. V akej výške a či vôbec odmeníš sprievodcu, je len na tebe. Rozhodni sa podľa svojich finančných možností a toho, ako sa ti prehliadka páčila. Vedieť by si mal, že sprievodca sa o tringelty delí s organizáciou, pre ktorú sprevádza.

Sprievodcovia sa tak ozaj snažia, aby boli prehliadky na vysokej úrovni. Nejdú podľa šablóny, dávajú do výkladu niečo zo seba. Často sa dozvieš lokálne zaujímavosti či príbehy, aké ti bedekre a internet neprezradia.

Navyše môžeš mesto počas niekoľkodňového pobytu spoznať za pár eur z tých najrôznejších stránok. Dnešné Free tours sa už nezameriavajú výhradne na historické centrá miest.

V ponuke majú oveľa pestrejšie portfólio, a tak sa vydáš po stopách komunizmu, avantgardného či pouličného umenia. Napríklad taký Londýn má bezplatné prehliadky na tému Vianoce, Jack Rozparovač i Harry Potter.

Sprievodca vysvetľuje skupine pri pamiatke

zdroj: Unsplash/Bernie Almanzar

Na to, aby si ich mohol nielen v Anglicku absolvovať, potrebuješ ovládať cudzie reči. Prehliadky totiž bývajú v rôznych jazykoch, najčastejšie to je angličtina, nemčina, španielčina, francúzština a taliančina.

Nevýhodou Free tours v niektorých mestách býva príliš veľký záujem, a to najmä o prehliadky v angličtine. Počas pandémie niektoré organizácie zaviedli rezervačný systém a počty ľudí limitujú ešte aj dnes.

Aj my sme však zažili, že sa zišlo 80 ľudí. Sprievodcu, ktorý nemal mikrofón, nebolo počuť a v preplnených uliciach ani vidieť. Na prehliadke ťa však nikto nedrží, ak sa ti nepáči, proste odídeš.

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
clear sky
20.4 ° C
22 °
19.3 °
58 %
5.1kmh
0 %
Pi
19 °
So
24 °
Ne
23 °
Po
24 °
Ut
22 °

Najnovšie správy

Zdravie, krása, energia

Čierne skládky

Lipová alej Kniežaťa Laborca

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: