štvrtok, 13 júna, 2024
13.8 C
Kosice
ÚvodSpravodajstvoŠarišské správyVtáčia chrípka v okrese Prešov

Vtáčia chrípka v okrese Prešov
V

Národné referenčné laboratórium pre vtáčiu chrípku vo Zvolene oznámilo 17. januára pozitívny výsledok vyšetrenia na toto ochorenie v Slovenskej republike. Choroba bola zistená v súkromnom chove dospelej hydiny v obci Bzenov v okrese Prešov.

V uvedenom drobnochove pôvodne chovali 23 kusov kury domácej a dve kačice. V ostatných dňoch tam pozorovali hromadný úhyn hydiny. Ku dňu potvrdenia nákazy uhynuli všetky kury domáce, kačice boli utratené, čo znamená, že depopulácia ohniska nákazy bola realizovaná.

Miestne príslušná Regionálna veterinárna a potravinová správa Prešov v tomto prípade postupuje podľa pohotovostného plánu pri výskyte vtáčej chrípky, ktorý zodpovedá aktuálnej európskej a slovenskej legislatíve. Vykonala šetrenie, ktorého cieľom je zistenie zdroja nákazy.

Predbežným šetrením sa aj vzhľadom na lokalizáciu obce v bezprostrednej blízkosti vodných tokov a nálezov pozitívnych voľne žijúcich vtákov na vtáčiu chrípku v predchádzajúcom období predpokladá nakazenie voľne žijúcim vtáctvom, nakoľko hydina mala prístup do vonkajšieho prostredia. Ďalšou cestou zavlečenia nákazy mohol byť nákup hydiny od neidentifikovaného predajcu s neznámym pôvodom chovu.

Miestne príslušná regionálna správa v tejto súvislosti nariadila opatrenia zamerané na tlmenie choroby, jej kontrolu a zabránenie šírenia nákazy. Ochranné pásmo má polomer 3 kilometre (km), pásmo pozorovania 10 km okolo ohniska.

Medzi opatrenia pre ohnisko nákazy patrí bezodkladné usmrtenie hydiny a iného vtáctva žijúceho v chove, likvidácia všetky kadáverov a vajec v chove, zneškodnenie alebo vhodné ošetrenie všetkých materiálov a odpadov, ktoré môžu byť kontaminované. Potrebná je tiež napríklad očista a dezinfekcia budov, pastvín, pôdy, zariadení, ktoré môžu byť kontaminované, ako aj dopravných prostriedkov používaných na presun hydiny alebo iného vtáctva žijúceho v zajatí. Ďalšie opatrenia platia pre uvedené pásma okolo ohniska.

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
overcast clouds
14.3 ° C
15.3 °
14 °
77 %
6.7kmh
100 %
Št
14 °
Pi
21 °
So
23 °
Ne
22 °
Po
25 °

Najnovšie správy

Zdravie, krása, energia

Čierne skládky

Lipová alej Kniežaťa Laborca

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: