pondelok, 15 apríla, 2024
20.3 C
Kosice
ÚvodSpravodajstvoPrenos vírusu vtáčej chrípky na človeka je zriedkavým javom

Prenos vírusu vtáčej chrípky na človeka je zriedkavým javom
<

Prenos vírusu vtáčej chrípky z vtákov na človeka je zriedkavým javom. Pripomína to hlavný hygienik SR Ján Mikas. Ohrozenými sú podľa jeho slov najmä osoby, ktoré sú v priamom kontakte s chorými vtákmi, hydinou alebo ich kadávermi. „Napríklad farmári, veterinári a robotníci zapojení do utrácania a likvidácie,“ vymenoval hygienik.

  Ozrejmil, že existujú nízkopatogénne a vysokopatogénne vírusy vtáčej chrípky. „Vysokopatogénny vírus vtáčej chrípky preukázal schopnosť prenosu na človeka, zostáva však naňho slabo adaptovaný a prenos z vtákov na človeka je zriedkavým javom,“ zdôraznil hygienik. Ubezpečil tiež, že zatiaľ neexistujú dôkazy o prenose z osoby na osobu. „Riziko prenosu na širokú verejnosť je extrémne nízke,“ dodal.
        Prirodzeným rezervoárom vírusu vtáčej chrípky sú podľa jeho slov voľne žijúce vodné vtáky, pričom k prenosu na človeka dochádza buď priamo, alebo nepriamym kontaktom s infikovanou živou alebo uhynutou hydinou. „Takmer všetky infekcie u ľudí súviseli s úzkym kontaktom s infikovanými alebo chorými vtákmi, alebo ich fekálnymi produktmi,“ spresnil odborník.
        K infekcii najčastejšie dochádza pri kontakte s infikovanou krvou/orgánmi alebo telesnými tekutinami infikovanej hydiny, pri starostlivosti o infikovanú hydinu, pri plávaní alebo kúpaní sa v potenciálne vírusom zaťažených rybníkoch. „Medzi identifikované rizikové faktory patrí aj návšteva trhov so živými vtákmi v Ázii a prostredníctvom hydiny z drobnochovu v Egypte,“ dodal Mikas.
        Osoby, ktoré prišli do priameho kontaktu s chorým alebo uhynutým vtáctvom, musia sledovať svoj zdravotný stav, pričom v prípade vzniku príznakov chrípky alebo respiračného ochorenia musia bezodkladne kontaktovať lekára. „Určí ďalší postup liečby a zrealizuje laboratórne vyšetrenie vzorky biologického materiálu od chorého,“ ozrejmil hygienik.
        Chrípka spôsobená vírusom vtáčej chrípky je infekčné ochorenie, ktoré sa obvykle prejavuje primárne respiračnými príznakmi. Klinický priebeh u ľudí závisí od vlastností vírusu a od predchádzajúceho zdravotného stavu pacienta. Často je charakterizovaný počiatočnou horúčkou a kašľom s rýchlou progresiou do ochorenia dolných dýchacích ciest. Ochorenie však môže prejsť aj do respiračného zlyhania, náhleho poškodenia pľúc a zlyhania vnútorných orgánov.
        Štátna veterinárna a potravinová správa SR v utorok (17. 1.) informovala o pozitívnom prípade vtáčej chrípky v súkromnom chove dospelej hydiny v obci Bzenov v okrese Prešov.

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
clear sky
21 ° C
22.5 °
20.3 °
53 %
1.5kmh
0 %
Po
21 °
Ut
13 °
St
11 °
Št
9 °
Pi
11 °

Najnovšie správy

Zdravie, krása, energia

Čierne skládky

Lipová alej Kniežaťa Laborca

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: