piatok, 24 mája, 2024
22.2 C
Kosice
ÚvodSpravodajstvoUplynulo 5 rokov od vraždy novinára Jána Kuciaka

Uplynulo 5 rokov od vraždy novinára Jána Kuciaka
U

Dnes si na Slovensku pripomíname smutné výročie vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Kuciaka a jeho snúbenicu zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta. Kuciak bol investigatívnym novinárom portálu Aktuality.sk a okrem iného sa zaoberal kauzami podnikateľa Mariana Kočnera.

TASR v tejto súvislosti prináša výberovú chronológiu kauzy vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

2018

21. februára – V rodinnom dome vo Veľkej Mači zavraždili novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú.

25. februára – Polícia našla mŕtve telá zavraždenej dvojice. Na druhý deň policajný prezident Tibor Gašpar informoval verejnosť o vražde.

27. februára – Premiér Robert Fico (Smer-SD) za účasti ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a policajného prezidenta Gašpara sľúbil odmenu milión eur za informácie vedúce k odhaleniu páchateľa alebo páchateľov vraždy.

9. marca – V Bratislave sa konalo prvé zhromaždenie Za slušné Slovensko, na ktorom sa zišli desaťtisíce ľudí. Účastníci žiadali dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy a novú, dôveryhodnú vládu.

13. marca – Polícia zadržala talianskeho podnikateľa Antonina Vadalu. Jeho meno sa spomínalo v poslednom článku zavraždeného Jána Kuciaka. Po jednom dni ho polícia prepustila.

15. marca – Robert Fico skončil vo funkcii premiéra. Demisiu podala aj celá vláda.

22. marca – Prezident SR Andrej Kiska vymenoval novú vládu premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD). Ministrom vnútra sa stal Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD). Ministerkou zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD), ministerkou kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD), ministrom spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd).

16. apríla – Minister vnútra Tomáš Drucker oznámil rezignáciu po tom, ako sa mu nepodarilo odvolať policajného prezidenta Tibora Gašpara. Nahradila ho dovtedajšia štátna tajomníčka rezortu Denisa Saková (Smer-SD).

18. apríla – Generálny prokurátor Jaromír Čižnár podpísal v Haagu s partnermi z Talianska a zástupcami Eurojustu a Europolu vznik medzinárodného vyšetrovacieho tímu, ktorý pracoval na objasňovaní vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

30. mája – Na post policajného prezidenta ministerka Denisa Saková vymenovala Milana Lučanského, ktorý od 1. júna nahradil Tibora Gašpara.

28. septembra – Polícia obvinila Tomáša Sz., Miroslava M. a Zoltána A. z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy a z ďalších trestných činov.
– Policajné Lynx Commando zadržalo v Komárne Alenu Zs.

1. októbra – Prokurátor z Generálnej prokuratúry SR informoval, že objednávka vraždy novinára bola za sumu 50 000 eur a ďalších 20 000 eur predstavovalo odpustenie dlhu. Objednávateľ tak zaplatil minimálne 70 000 eur. Prokurátor zároveň potvrdil obvinenie voči Tomášovi Sz., Miroslavovi M., Zoltánovi A. a Alene Zs.

5. novembra – Zavraždených novinárov Daphne Caruanovú Galiziovú z Malty a Jána Kuciaka ocenili v Berlíne in memoriam nemeckou mediálnou cenou Goldene Victoria 2018.

2019

8. januára – Prezident SR Andrej Kiska udelil Jánovi Kuciakovi Rad Ľudovíta Štúra I. triedy in memoriam.

4. marca – Podnikateľa Mariana K. obvinili z objednávky vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

11. apríla – Miroslav M. sa priznal, že strieľal na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú.

18. októbra – Zoltán A., obvinený zo sprostredkovania Kuciakovej vraždy, uzavrel so špeciálnym prokurátorom dohodu o vine a treste.

21. októbra – Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku obžalobu v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Obžaloval Mariana K., Alenu Zs., Tomáša Sz., Miroslava M. a Zoltána A.

30. decembra – Senát ŠTS odsúdil Zoltána Andruskóa na 15 rokov odňatia slobody v strednom stupni stráženia za vraždu Jána Kuciaka. Rozsudok je právoplatný, lebo Andruskó súhlasil s dohodou o vine a treste.

2020

13. januára – Na ŠTS v Pezinku sa začal proces s obžalovanými z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Miroslav M. sa priznal k vraždám Kuciaka, Kušnírovej a podnikateľa Petra Molnára. Marian K. sa priznal k nedovolenému ozbrojovaniu a obchodovaniu so zbraňami. Skutok bol súčasťou obžaloby vo veci vraždy Kuciaka a Kušnírovej.

3. februára – Senát ŠTS vylúčil prípad obžalovaného Miroslava M. na samostatné konanie. Urobil tak pre urýchlenie konania vzhľadom na jeho priznanie, že zastrelil Jána Kuciaka, Martinu Kušnírovú a Petra Molnára.

30. apríla – Senát ŠTS zahrnul do rozsahu dokazovania správy zo šifrovanej aplikácie Threema vrátane správ medzi Marianom K. a Alenou Zs.

3. septembra – ŠTS v Pezinku vyniesol rozsudok v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Mariana K. a Alenu Zs. spod obžaloby oslobodil. Tomáša Sz. uznal vinným, a to aj v prípade vraždy podnikateľa Petra Molnára a odsúdil ho na 25-ročný trest odňatia slobody. Súd zároveň odsúdil Mariana K. na peňažný trest 5 000 eur alebo na náhradný trest väzenia päť mesiacov za nedovolené ozbrojovanie. Prokurátor ÚŠP podal voči rozsudku odvolanie.

2. decembra – Miroslav Marček dostal za vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a podnikateľa Petra Molnára trest odňatia slobody na 25 rokov s maximálnym stupňom stráženia. Rozhodol o tom senát Najvyššieho súdu (NS) SR.

2021

15. júna – Najvyšší súd SR zrušil rozsudok ŠTS zo septembra 2020, ktorým boli v kauze Kuciak spod obžaloby oslobodení Marian K. a Alena Zs. Vec vrátil späť na ŠTS tomu istému senátu.

28. júna – Podnikateľa Mariana K. obvinili z objednávky prípravy vrážd súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a prokurátora Generálnej prokuratúry SR Petra Šufliarskeho.

2022

28. februára – Na ŠTS v Pezinku sa opätovne začal proces v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Ešte v ten deň proces prerušili. Najvyšší súd SR musel rozhodnúť o námietke zaujatosti podanej na sudkyňu Pamelu Záleskú.

22. marca – Najvyšší súd SR vylúčil sudkyňu Pamelu Záleskú z rozhodovania v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a prípravy vrážd prokurátorov.

14. apríla – Na ŠTS v Pezinku sa opätovne začal proces v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a v prípade plánovanej vraždy prokurátorov.

25. októbra – Tomáša Sz. uznali za vinného z prípravy úkladných vrážd prokurátorov. Od uloženia súhrnného trestu senát ŠTS v Pezinku upustil. Za dostatočný považoval nepodmienečný 25-ročný trest odňatia slobody, ktorý si Tomáš Sz. odpykáva za účasť na vražde Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a tiež za spolupáchateľstvo v prípade úkladnej vraždy podnikateľa Petra Molnára. Rozhodnutie je právoplatné.

2023

26. januára – V prípade vraždy Jána Kuciaka a v kauze prípravy vrážd prokurátorov nariadil ŠTS v Pezinku nové termíny hlavného pojednávania na 9. februára, 17. a 28. marca a tiež na 5., 6., 21. a 24. apríla. Predsedníčka senátu ŠTS Ružena Sabová ešte 23. januára naznačila, že v apríli by mohol byť vyhlásený rozsudok.

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
clear sky
20.4 ° C
22 °
19.3 °
58 %
5.1kmh
0 %
Pi
19 °
So
24 °
Ne
23 °
Po
24 °
Ut
22 °

Najnovšie správy

Zdravie, krása, energia

Čierne skládky

Lipová alej Kniežaťa Laborca

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: