streda, 24 júla, 2024
21.9 C
Kosice
ÚvodKultúraUkázalo sa, že domáce zvieratá sú prospešné pre udržanie kognitívnych (schopnosť poznávania)...

Ukázalo sa, že domáce zvieratá sú prospešné pre udržanie kognitívnych (schopnosť poznávania) funkcií
U

Majitelia domácich zvierat – najmä ak si adoptovali domáce zviera aspoň pred piatimi rokmi – vykazovali pomalší kognitívny pokles.

Comfort Zone

Vedci z University of Michigan Medical Center v Ann Arbor a University of Florida (USA) sa rozhodli preskúmať vzťah medzi prítomnosťou domácich miláčikov a úrovňou kognitívnych funkcií u ich starších majiteľov. Výsledky sú uvedené v tlačovej správe na webovej stránke American Academy of Neurology; budú prezentované aj na 74. výročnom stretnutí organizácie v apríli.

Skutočnosť, že mať domáce zviera má pozitívny vplyv na ľudské zdravie a pohodu, bola opakovane potvrdená: najmä, ako ukázali autori niektorých predchádzajúcich vedeckých prác, majitelia domácich zvierat sú menej vystavení riziku úmrtia na kardiovaskulárne choroby a ich emocionálny stav a sociálne zručnosti detí sú oveľa lepšie ako u ich rovesníkov vyrastajúcich v rodinách bez domácich zvierat. Okrem toho môžu mačky napríklad pomôcť zvýšiť empatiu a znížiť úzkosť u autistických detí.

Tentoraz americkí vedci študovali údaje od 1 369 starších obyvateľov USA (priemerný vek 65 rokov): 53 % z nich malo doma domáce zvieratá (mačka alebo pes) a 32 % bolo ich majiteľmi najmenej päť rokov. Informácie boli prevzaté z dlhodobého Štúdia zdravia a dôchodku z Výskumného centra prieskumov (SRC) Inštitútu pre sociálny výskum.

Účastníci museli absolvovať niekoľko testov – odčítanie, odpočítavanie a zapamätanie slovíčok – na konci ktorých dostali skóre za kognitívne funkcie každého človeka, od nuly do 27. Na základe týchto skóre potom hodnotili vzťah medzi úrovňou duševné schopnosti človeka a prítomnosť domáceho maznáčika. Údaje sa zbierali od roku 2010 do roku 2016, ľudia s kognitívnou poruchou boli z analýzy vylúčení.

Podľa vedcov mali spočiatku majitelia domácich zvierat menšiu hypertenziu (44,0 % vs. 49,2 %), mali vyšší socioekonomický status, no boli náchylnejší na depresiu (23,8 % vs. 14,0 %) – podľa v porovnaní s tými, ktorí nemali domáce zvieratá.

Počas šesťročného obdobia štúdie však bolo hodnotenie kognitívnych funkcií, ktoré klesajú so starnutím, vyššie u ľudí, ktorí chovali zvieratá doma. Rozdiel bol badateľný najmä u tých, ktorí mali domáce zvieratko už dávno: po šiestich rokoch bolo skóre ich kognitívnych schopností v priemere o 1,2 bodu vyššie ako u tých, ktorí žili bez domácich zvierat. Takéto výhody z domova domáceho maznáčika boli zaznamenané najmä medzi mužmi, černochmi a absolventmi vysokých škôl.

Samozrejme, je potrebný ďalší výskum, aby sme pochopili dôvody prepojenia a potvrdili ho. „Pretože stres môže negatívne ovplyvniť poznanie, potenciálne účinky vyrovnávania stresu z vlastníctva domácich zvierat môžu vysvetliť naše zistenia. Okrem toho spoločenské zviera pomáha zvyšovať fyzickú aktivitu, čo tiež prospieva kognitívnemu zdraviu, “zhrnula autorka a MD Tiffany Brailey.

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
clear sky
21.9 ° C
22.3 °
21.3 °
68 %
6.2kmh
0 %
St
21 °
Št
24 °
Pi
27 °
So
30 °
Ne
34 °

Najnovšie správy

Zdravie, krása, energia

Čierne skládky

Lipová alej Kniežaťa Laborca

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: