sobota, 27 júla, 2024
18.8 C
Kosice
ÚvodSpravodajstvoPomôžte nám chrániť seniorov! Komunikujte, vysvetľujte, upozorňujte seniorov na podvodné telefonáty. Ich...

Pomôžte nám chrániť seniorov! Komunikujte, vysvetľujte, upozorňujte seniorov na podvodné telefonáty. Ich zámerom je vyvolať nátlak, strach a obrať staršie osoby o veľké hotovosti.
<

     Na prechádzanie a eliminovanie trestnej činnosti páchanej na senioroch Policajný zbor realizuje množstvo preventívnych akcií. Na besedách sú seniori priamo upozorňovaní na nástrahy, ktoré im hrozia v súvislosti s nekalými praktikami podvodníkov. 

     Vlani vykonali preventisti v pôsobnosti Košického kraja  pre cieľovú skupinu seniori viac ako 100 preventívnych aktivít formou osvetovej činnosti. O preventívnych aktivitách priebežne informujeme aj na našej oficiálnej stránke na Facebooku Polícia SR-Košický kraj. Napriek intenzívnej operatívno-pátracej činnosti ako aj vykonávaniu aktivít na úseku prevencie sme vlani v Košickom kraji zaevidovali 62 podvodných konaní páchaných práve na osobách vyššieho veku (nad 60 rokov).  Podvodníci zneužili dôveru a obeťou podvodného konania sa stalo 41 žien a 17 mužov. V štyroch prípadoch išlo o dvojicu poškodených.

Starenka naletela podvodníkovi-legenda falošný policajt

    Dôverčivú 92-ročnú starenku z Košíc v uplynulých dňoch pripravil podvodník o svoje úspory. Prípadom sa už intenzívne zaoberajú košickí kriminalisti. Dôchodkyňu telefonicky kontaktoval neznámy muž, predstavil sa ako policajt z kriminálky s tým, že chytajú podvodníkov a naviedol poškodenú ženu, aby z okna svojho bytu vyhodila v taške všetky peniaze, čo má doma. Ďalej uviedol, že policajti, ktorí sú všade po okolí ukrytí, podvodníkov zadržia. Dôchodkyni za „pomoc“ poskytne veľkú odmenu a peniaze jej vráti. Takýmto podvodným  spôsobom prišla poškodená žena o 1.500 eur.

     Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach v tomto prípade začal trestné stíhanie pre zločin podvodu. Po páchateľovi, ktorému za tento skutok hrozí až 10 rokov „za mrežami“, polícia intenzívne pátra.

Intenzívne  komunikujte so svojimi staršími príbuznými, aby sa nestali obeťou podvodníkov! Upozornite ich, aby boli pri komunikácii s cudzími osobami opatrní a zbystrili pozornosť, ak ich ktokoľvek telefonicky žiada o peniaze.

     Okrem zaužívaných legiend, v ktorých sa seniorom predstavujú ako príbuzní a známi alebo ako lekári, či policajti a následne im oznámia, že ich príbuzný zavinil dopravnú nehodu, je hospitalizovaný v nemocnici, nemôže komunikovať a súrne potrebuje peniaze na úhradu škodu, resp. peniaze pre poškodených, ošetrenie s upozornením, aby nikomu o tejto veci nerozprávali a neoznámili polícii, podvodníci v poslednom období používajú novú legendu s úmyslom vylákať od seniorov celoživotné úspory a kontaktujú ich telefonicky.

     Páchateľ v telefonickom rozhovore sa najskôr predstaví napríklad ako zamestnanec pošty, poisťovne, plynární, či kuriér a opýta sa seniora, či má doma peniaze a  následne ukončí hovor. Vzápätí zavolá späť a predstaví sa ako pracovník kriminálnej polície a povie seniorovi, že je v nebezpečenstve (napr. niekto sa ho chystá prepadnúť a okradnúť) a polícia ho spolu s jeho majetkom chce chrániť, preto má všetku svoju hotovosť, cennosti a zlaté šperky dať do tašky a následne vyhodiť von z okna alebo z balkóna. Podvodníci sa vydávajú aj za pracovníkov bánk, resp. za policajtov, ktorí svojej vopred vytipovanej obeti oznámia, že ich účet v banke bol napadnutý a všetky peniaze je nutné okamžite vybrať a nechať ich položené na lavičke v parku alebo pri kontajneri, resp. musia svoje peniaze previesť na iný bezpečný účet, aby o nich neprišli.  Nezabudnú pritom pripomenúť, že im peniaze ochránia a páchateľa vypátrajú.

Neraz svoju „obeť“ telefonicky kontaktujú niekoľkokrát za sebou, a to vo veľmi krátkych intervaloch, aby znemožnili preverenie uvádzaných skutočností.  

Seniori, zbystrite pozornosť, ak vás ktokoľvek telefonicky žiada o peniaze!

NEVERTE OSOBÁM

  • ktoré tvrdia, že sú pracovníci Slovenskej pošty a nesú vám preplatok
  • ktoré tvrdia, že sa nachádzate v nebezpečenstve a niekto vás chce okradnúť,
  • ktoré sa predstavia ako policajti a vyzvú vás, aby ste peniaze a cennosti, ktoré máte vložili do tašky a vyhodili z okna alebo odovzdali neznámej osobe,
  • ktoré sa predstavia ako lekári, či policajti a oznámia vám, že váš príbuzný mal alebo zapríčinil dopravnú nehodu, pri ktorej sa zranil spolu s inými osobami a súrne potrebuje peniaze.

Skôr ako niekomu zveríte svoje celoživotné úspory, poraďte sa so svojimi príbuznými!

Niekoľko dôležitých rád, ako sa nestať obeťami podvodníkov a zlodejov:

  • Nekomunikujte s osobami, ktoré sa v telefóne vydávajú za vášho príbuzného, lekára, policajta, či inú osobu a žiadajú od vás peniaze, takýto hovor ihneď ukončite.
  • Nehovorte do telefónu, koľko peňazí máte doma alebo v banke.
  • Nevyhadzujte peniaze a cenné predmety z okna.
  • Nevyberajte pre cudzie osoby peniaze z bankomatu alebo zo svojich účtov.
  • Nedávajte peniaze a cenné predmety cudzej osobe, aj keď tvrdí, že ju za vami posiela váš príbuzný.
  • Neriaďte sa pokynmi volajúceho podvodníka a neverte príbehu, ktorý vám do telefónu rozpráva!
  • Nezabúdajte, že preplatky a nedoplatky sa nevyplácajú v hotovosti prostredníctvom zamestnancov spoločností, či iných osôb.
  • Ak sa volajúci vydáva za vášho príbuzného alebo volá v jeho mene, obratom si u príbuzných overte informácie, ktoré vám uviedol v telefóne!
  • Ihneď volajte svojim príbuzným alebo známym, ktorým dôverujete a povedzte im, aký ste mali telefonát, poraďte sa s nimi!
  • Cudzie osoby nikdy nevpúšťajte do svojho príbytku a nezostávajte s nimi osamote!

     Polícia upozorňuje občanov, najmä seniorov, aby boli pri komunikácii s cudzími osobami opatrní, aby boli obozretní voči neznámym osobám, ktoré by ich mohli telefonicky alebo osobne kontaktovať a žiadať o peniaze a cennosti, či ponúkať pomoc. Je dôležité, aby v žiadnom prípade nevpúšťali cudzie osoby do svojich príbytkov, rovnako tiež osoby, ktoré nepoznajú, prípadne osoby, ktoré ich navštívili a sami bez ich kontaktovania ponúkajú pomoc. Pri objasňovaní týchto prípadov Policajný zbor uvíta, aby občania kontaktovali políciu už pri prvých náznakoch, že ich chce niekto uviesť do omylu či pripraviť ich o financie. A to aj vtedy, ak by sa ďalším vyšetrovaním podvodné konanie nepreukázalo.    

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
clear sky
15.8 ° C
16.3 °
15.7 °
76 %
1kmh
0 %
So
31 °
Ne
35 °
Po
27 °
Ut
27 °
St
30 °

Najnovšie správy

Zdravie, krása, energia

Čierne skládky

Lipová alej Kniežaťa Laborca

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: