pondelok, 15 apríla, 2024
20.3 C
Kosice
ÚvodSpravodajstvoPamätník Jánovi Kuciakovi chcú stavať v budúcom roku

Pamätník Jánovi Kuciakovi chcú stavať v budúcom roku
<

Pamätník zavraždenému novinárovi Jánovi Kuciakovi a jeho snúbenici vo Veľkej Mači pri Galante by mali začať stavať v budúcom roku. Na jeho príprave pracuje Trnavský samosprávny kraj (TTSK).

 Výtvarno-architektonická súťaž na návrh Pamätníka slobody slova prebiehala do apríla 2022 a bola zastrešená Slovenskou komorou architektov. „Víťazný návrh bol rozpracovaný do podoby architektonickej štúdie,“ uviedla Petkáčová. Má názov Záhrada, jeho tvorcami sú Benjamín Brádňanský, Vít Halada a Martin Piaček a pracuje s naklonením pozemku, čo evokuje pocit nerovnováhy, vychýlenia a trvalej zmeny.
        Nasledovať bude podľa Petkáčovej územné a stavebné konanie a verejné obstarávanie zhotoviteľa stavebných prác. Predbežný odhad nákladov je 300.000 eur s DPH, pričom TTSK plánuje projekt financovať zo svojho rozpočtu. S výstavbou by sa malo začať v priebehu budúceho roka, odhadovaná dĺžka vyplynie z projektovej dokumentácie. Pamätník by mal stáť na mieste domu zavraždenej dvojice, ktorá prišla o život v roku 2018. Asanácia domu bola želaním rodinných príslušníkov obetí vraždy.
        V roku 2018 TTSK udelil Kuciakovi a jeho snúbenici Martine Kušnírovej Cenu slobody Antona Srholca in memoriam. Koncom roka 2019 na ich počesť zorganizoval konferenciu Slovensko proti všetkým mafiám, na ktorej vystúpili slovenskí aj talianski novinári a právnici.

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
clear sky
22.3 ° C
22.3 °
22.3 °
56 %
4.1kmh
0 %
Po
21 °
Ut
12 °
St
12 °
Št
8 °
Pi
9 °

Najnovšie správy

Zdravie, krása, energia

Čierne skládky

Lipová alej Kniežaťa Laborca

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: