piatok, 24 mája, 2024
18.8 C
Kosice
ÚvodSpravodajstvoPodvihorlatské správyMyslím si, že mesto sa dá riadiť lepšie

Myslím si, že mesto sa dá riadiť lepšie
M

V parlamente patrí medzi 10 najaktívnejších poslancov a v súčasnosti je členom platformy, ktorá sa odčlenila z poslaneckého klubu OĽaNO. Humenčan Tomáš Šudík v rozhovore pre Podvihorlatské noviny prezradil, ako vníma svoj volebný neúspech v nedávnych spojených voľbách, ale aj to, ako vníma súčasnú zostavu Mestského zastupiteľstva v Humennom.

Skúsme sa obhliadnuť späť za pomerne nedávnymi spojenými voľbami. Kandidovali ste ako do Mestského zastupiteľstva v Humennom, tak do VÚC. Ani v jednom prípade vás však občania nezvolili. Prečo to podľa vás dopadlo tak, ako to dopadlo?
Môže za to určite viacero faktorov. V predvolebnom období som mal veľa práce v Bratislave, preto som do kampane nedal všetok potrebný čas. Počas štyroch rokov sa na moju osobu valila štvavá antikampaň a uvedomujem si, že som ju slabo odkomunikoval. Ja som z pozície poslanca MsZ robil, čo som vedel. Je za mnou niekoľko návrhov, mravčia práca, ktorú možno nie je vidieť, ale výsledky sa dostavili v podobe nových športovísk, zachránených pracovných miest či formou nových zdrojov pre naše mesto. Ľudia v lokálnych voľbách volia najmä učiteľov či lekárov. Mrzí ma, že ich vôbec netrápi, kto je ako aktívny, ale volia podľa toho, koho poznajú. S poslancami, ktorým sa nechce pracovať, sa však naše mesto nepohne dopredu. Taktiež som sa pred voľbami nezúčastňoval žiadnych aktivít, ktoré financovalo mesto, pretože to nepovažujem za úprimné a správne. Rešpektujem vôľu ľudí.

Považujete výsledok volieb z vášho pohľadu za neúspech?
Politika nie je pre mňa absolútnou prioritou. Mám aj iné záujmy, ktorým sa venujem a o to viac im budem venovať čas. No nemôžem tvrdiť, že ma to nemrzí. Nehovorím, že ma mrzí môj neúspech, no skôr ma mrzí to, aké kritériá na poslancov majú ľudia. Ale máme pred sebou štyri roky a verím, že ľudia pochopia, kto pre nich je ochotný naozaj pracovať.

Čo by ste dnes, s odstupom času, urobili v kampani ináč?
Myslím, že kampaň bola dobrá. Išli sme do nej úprimne a poukazovali sme na výsledky. Neútočil som na nikoho. Viem, že ak by som bol útočnejší, ak by som sa predvádzal na mestských akciách a ak by som sľuboval nereálne veci, tak by som tých chýbajúcich 80 hlasov určite získal. No toto nie som ja. Radšej prehrám so cťou a úprimne, ako by som mal získať hlasy na klamstve, nenávisti a populizme.

Za čím vám je čo sa týka práce mestského poslanca najviac ľúto?
Mohol som viac komunikovať moju prácu. Mnoho ľudí nevie, čo sa dialo v zákulisí, aké rozhovory sme viedli. Lebo som nechcel vynášať z politickej kuchyne. Ale s odstupom času si myslím, že ľudia majú právo vedieť pravdu a to, kto má aké záujmy.

Aké sú vaše momentálne pocity? Láka vás ešte stále komunálna politika?
Komunálna politika ma baví. Budem naďalej poukazovať na to, čo sa v meste deje. Myslím si, že mesto sa dá riadiť podstatne lepšie. Máme najvyšší dlh v histórii, najvyššie poplatky a dane v histórii, oproti iným podobným mestám máme málo rozvojových projektov. Budem sa snažiť ľuďom ukazovať, ako sa dajú veci robiť lepšie ale samozrejme, nebudem sa tváriť, že je všetko zlé. Urobilo sa a urobí sa určite aj veľa dobrých vecí. Aj na tie budem poukazovať.

Ako hodnotíte súčasnú zostavu MsZ Humenné?
Mrzí ma, že ak štát dal rodinám a seniorom vyššie príspevky či dôchodky, mesto ich vysokými daňami a poplatkami od ľudí berie. A to namiesto toho, aby sa zástupcovia mesta zamysleli, či nevedia ušetriť “u seba”. Potrebujú na úrade toľko úradníkov? Mrzí ma, že sa mestskí poslanci zachovali pri vyšších daniach a poplatkoch tak antisociálne. Čo sa týka zostavy, ľudia si opätovne zvolili množstvo poslancov, ktorí v predchádzajúcom období mali nulovú aktivitu a vysokú absenciu, a to len preto, že sú lekári, učitelia a podobne. Preto bude mesto stagnovať a verím, že o štyri roky sa to zmení.

Prejdime k “veľkej” politike. V súčasnosti ste už nezaradený poslanec, nakoľko ste odišli z klubu OĽANO a pôsobíte v “Občiansko-demokratickej platforme”. Váš “líder” Ján Budaj má v pláne zvolať spolu s ODP okrúhly stôl všetkých demokratov. V akom štádiu je táto iniciatíva? Odmietol už niekto účasť?
Vyše dvadsať nominantov strany Smer potvrdilo, že sme počas vlády Smeru žili mafiánske časy a že oligarchovia dokázali kupovať súdy či políciu, doslova za elektroniku či kabelky. Tieto časy sa nemôžu vrátiť a to docielime tak, že sa demokratické sily spoja. Že sa spojí 6-7 strán a vytvoria demokratickú koalíciu. Toto si viem predstaviť. Neviem však povedať, v akom je to momentálne štádiu.

Lucia Ďuriš Nicholsonová ohlásila už vznik vlastnej strany, ktorej bude líderkou. Strana ponesie názov “Jablko”. Ak by ste si mali vybrať, spojila by ODP sily s ňou, alebo radšej s ľuďmi okolo expremiéra Mikuláša Dzurindu?
Pani Nicholsonová chce vytvoriť liberálnu stranu po vzore liberálnych strán z EÚ parlamentu. Niektoré návrhy z EÚ parlamentu sú v tejto situácii antisociálne. Ja by som bol naj-radšej, aby šlo predovšetkým o nových ľudí, ktorí ešte v exekutíve neboli, a ktorí poznajú problémy Slovenska a jeho obyvateľov.

Všetko momentálne nasvedčuje tomu, že Eduard Heger a Igor Matovič sa rozdelia. Bolo by podľa vás pre Hegera lepšie, aby založil vlastný subjekt, alebo aby šéfoval OĽANO?
Eduard Heger je človek spájania a nie rozdeľovania a má demokratické hodnoty. Verím, že taký bude aj výsledok.

Do parlamentu ste sa dostali na kandidátke OĽANO. Čo považujete za tri roky za to najlepšie, čo strana urobila a čo jej naopak vyčítate?
Naštartovali sa reformy, zrušili poplatky za lieky pre dôchodcov, rekordne sa zvýšili dôchodky aj daňový bonus a rodinné prídavky, konečne sa rozbehli mnohé investície aj u nás na východe. Vláda dokázala prilákať Volvo na východ Slovenska a začína sa s elektrifikáciou trate Bánovce-Humenné. Aj u nás v Humennom vidieť ovocie vlády, napríklad nové hokejbalové ihrisko je aj za pomoci fondu na podporu športu, nové vodovody v obciach sú zasa z envirofondu a z eurofondov bude nová cyklolávka. Urobilo sa veľa. V čom sme zlyhali je komunikácia vo vzťahu k verejnosti.

Ako hodnotíte správanie Igora Matoviča na sociálnych sieťach v ostatnom čase?
Igor Matovič sa správa tak, ako ho poznáme. Ľudia si ho zvolili takého, aký je a nemyslím si, že sa zmenil.

Blížia sa parlamentné voľby. Uvažovali ste nad tým, čomu sa budete venovať, ak by vás nezvolili do parlamentu? Skúste byť konkrétnejší.
Mám viacero alternativ. Chcem pôsobiť na vysokej škole a po-kračovať v doktorantskom štúdiu. Venovať sa naplno svojmu podnikaniu, kde zamestnávame 10 ľudí alebo príjmem ponuky do zahraničia či na Slovensku. Aj vďaka tomu, že v parlamente patrim k top 10 najaktívnejším poslancom, ma oslovujú spoločnosti o spoluprácu už teraz.
Tomáš Mácha

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
clear sky
20.4 ° C
22 °
19.3 °
58 %
5.1kmh
0 %
Pi
19 °
So
24 °
Ne
23 °
Po
24 °
Ut
22 °

Najnovšie správy

Zdravie, krása, energia

Čierne skládky

Lipová alej Kniežaťa Laborca

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: