piatok, 24 mája, 2024
22.2 C
Kosice
ÚvodSpravodajstvoMatovič ako poverený minister financií skončil, rezort povedie Heger

Matovič ako poverený minister financií skončil, rezort povedie Heger
M

Prezidentka SR Zuzana Čaputová dnes, v piatok 23. decembra zrušila poverenie Igora Matoviča na riadenie Ministerstva financií SR a zároveň poverila riadením rezortu Eduarda Hegera. Ešte včera sme ťa informovali, že predseda vlády Eduerd Heger (OĽANO) potvrdil, že k odvolaniu Matoviča z funkcie ministra, čo bol prísľub strane SaS za podporu rozpočtu, by malo dôjsť v piatok 23. decembra.

Matovič skončil vo funkcii

Čerstvý exminister financií Igor Matovič prakticky hneď po odovzdaní svojej funkcie vystúpil na tlačovej konferenci. Urobil tak spoločne s Eduardom Hegerom, ktorý je aktuálne poverený prevziať Matovičov bývalý úrad. Tlačovka mala názov: „Atómovky” Igora Matoviča. Odovzdanie ministerstva. Exminister na nej vymenoval projekty, ktoré rozbehol počas svojho pôsobenia.

„Netuším, koho nahradím, ale je mi ho ľúto,“ odpovedal Matovič na novinársku otázku, či sa vráti do parlamentu a koho nahradí. Exminister financií sa tak zrejme vráti do parlamentu.

„Sulíka si všímať nebudem…pre vlastné zdravie,“ vyhlásil šéf OĽANO na margo svojho prípadného poslaneckého pôsobenia. Poverený premiér Heger  informoval, že s riadením rezortu financií mu v najbližšej dobe pomôže štátny tajomník ministerstva Marcel Klimek.

Šéf hnutia OĽANO Igor Matovič dnes skončil vo funkcii ministra financií. Zároveň sa ešte presne nevyjadril, či sa s určitosťou vráti do parlamentných lavíc. Prezidentka SR Zuzana Čaputová dnes zrušila poverenie Matoviča na riadenie Ministerstva financií SR.

Tieto slová sa v piatok 23. 12 naplnili a Matovič v tejto súvislosti povedal, že ešte nevie, či sa vráti do parlamentu, píše agentúra SITA. Vylúčil ale, že by obsadil post podpredsedu parlamentu alebo šéfa poslaneckého klubu OĽANO.

Súčasná koalícia má podľa slov predsedu Národnej rady (NR) SR Borisa Kollára (Sme rodina) do konca januára pripraviť zmenu ústavného zákona a priviesť Slovensko k predčasným voľbám. Dodal, že ak tomu nedôjde, ku koncu januára alebo začiatkom februára prezidentka vymenuje úradnícku vládu. To Kollár odmieta, informuje TASR.

Heger avizoval januárové rokovania o novej väčšine 76 poslancov. Šéf SaS Richard Sulík odmietol, že by schválenie rozpočtu znamenalo začiatok ďalšej spolupráce SaS a koalície. Kollár trvá na predčasných voľbách, premiérovi ale nebude kaziť rokovania o novej väčšine.

Parlament včera schválil rozpočet verejnej správy na roky 2023 až 2025. Aj keď sa v návrhu budúcoročného štátneho rozpočtu neudiali žiadne zmeny, čo sa týka príjmov, výdavkov a deficitu, strana SaS zaň v parlamente zahlasovala tiež. Pritom tvrdila, že v takej podobe je pre nich neprijateľný.

Matovič sa k situácii (ešte pred hlasovaním) včera vyjadril, už tradične prostredníctvom sociálnych sietí.

„Už len hodinu-dve bude 5,4 milióna ľudí rukojemníkmi ľudí, pre ktorých ľudia sú len čísla v Exceli. Samozrejme platí môj verejný prísľub, že po oslobodení rukojemníkov, požiadam premiéra, nech požiada palácovú pani o moje stiahnutie z postu ministra financií,“ napísal dnes už exminister na Facebooku.

Ako sme ťa informovali v tomto článku, Matovič ešte včera vyhlásil, že „definitívne skončil“ s predsedom strany SaS Richardom Sulíkom. Povedal to na tlačovej konferencii.

„Nepíšeme si správy, nepíšem mu maily, nebudem mu volať po polnoci, nebudem sa s ním rozprávať a nepôjdem s ním do žiadnej koalície,“ povedal Matovič. Sulík je podľa neho človek, ktorý slúži mafii a je mimoriadne nebezpečný.

Schválený štátny rozpočet

Matovič sa však vo štvrtok tešil z rozhodnutia parlamentu, ktorý schválil rozpočet verejnej správy na roky 2023 až 2025. Aj keď sa v návrhu budúcoročného štátneho rozpočtu neudiali žiadne zmeny, čo sa týka príjmov, výdavkov a deficitu, strana SaS zaň v parlamente zahlasovala tiež. Pritom tvrdila, že v takej podobe je pre nich neprijateľný.

„Zapreli samých seba, no ja som rád. Lebo je to rozpočet o pomoci ľuďom,“ pokračoval na štvrtkovom brífingu dnes už exminister financií Igor Matovič. 

Štátny tajomník ministerstva financií Marcel Klimek povedal, že cesta k tomuto rozpočtu bola tŕnistá a strastiplná a finalizovala sa v časoch menšinovej vlády. Rozhodujúci klub, strana SaS, prijal pozvanie na rokovanie a ústavnou väčšinou poslanci schválili rozpočet, aj s príjmami, výdavkami a deficitom, ako to bolo pôvodne navrhnuté. „Som rád,“ povedal Klimek.

Parlament podľa neho potvrdil, že Slovensko nie je na žiadnej gréckej ceste. Tento rozpočet je podľa Klimeka rozpočtovo zodpovedný a v súlade s výdavkovými limitmi.

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
clear sky
20.4 ° C
22 °
19.3 °
58 %
5.1kmh
0 %
Pi
19 °
So
24 °
Ne
23 °
Po
24 °
Ut
22 °

Najnovšie správy

Zdravie, krása, energia

Čierne skládky

Lipová alej Kniežaťa Laborca

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: