streda, 24 júla, 2024
21.9 C
Kosice
ÚvodSpravodajstvoDPH 10 % pre gastro a šport bude platiť natrvalo, schválil to...

DPH 10 % pre gastro a šport bude platiť natrvalo, schválil to parlament
D

Poslanci zvýšili daň z liehu a hazardu. Tiež však schválili zníženie DPH v gastre a športoviskách na 10 % natrvalo. Za schválenie hlasovalo až 132 zo 134 poslancov. Pôvodne mala nižšia DPH platiť iba počas prvých troch mesiacov roka 2023.

„V mene Zachráňme gastro dnes ďakujeme poslancom NR SR za pomoc slovenským reštauráciám. Práve spravili dobrý krok pre tisícky slovenských podnikateľov, desaťtisíce zamestnancov a ich rodiny. Krajine sa táto pomoc vráti v podobe menej prázdnych priestorov v centrách miest a obcí, vo vyššom výbere poplatkov a daní a v rozvoji cestovného ruchu. Slovenské gastro čaká ťažký rok. Nedostatok pracovnej sily a nepružný pracovný trh spolu s nepredvídateľnými pohybmi cien energií pred nás postavia mnohé výzvy. Vďaka 10 % DPH pre naše podniky ich zvládneme ľahšie,“ komentoval dnešné hlasovanie v NR SR hovorca iniciatívy Stanislav Pavlík.

Zdanenie liehu sa v budúcom roku zvýši o 30 %. Poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok schválili novelu zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov. Prostredníctvom novely sa tiež trvalo zníži daň z pridanej hodnoty (DPH) pre služby v gastro a turistickom sektore, ale aj zvýši odvod z hazardných hier.

Prešiel tiež návrh na zvýšenie odvodu z výťažku internetových hazardných hier. Sadzba odvodu vzrastie z doterajších 22 % na 27 %.

Zvýšenie odvodu z hazardných hier bude účinné od 1. februára, zvyšok novely potom od 1. apríla budúceho roka.

Na Slovensku bude platiť tiež nová daň z osobitnej stavby využívanej na prepravu plynu. Vo štvrtok totiž parlament schválil návrh poslancov Národnej rady SR za hnutie OĽANO Milana Vetráka, Petra Libu, Richarda Nemca a Jána Szőllősa na vydanie zákona o dani z osobitnej stavby.

„Jedným z dôvodov zavedenia dane z osobitnej stavby je skutočnosť, že táto osobitná stavba nepodlieha zdaneniu daňou z nehnuteľnosti,“ zdôvodnili.

Základom pre výpočet dane bude dĺžka osobitnej stavby vyjadrená v kilometroch a ustanovená sadzba dane. Tá bude 6 000 eur za každý aj začatý kilometer osobitnej stavby. Prvým zdaňovacím obdobím bude podľa novej legislatívy kalendárny mesiac nasledujúci po kalendárnom mesiaci, v ktorom tento zákon nadobudol účinnosť. Zákon nadobudne účinnosť dňom vyhlásenia.

Koncesionárske poplatky sa zrušia. Zmenu odsúhlasili poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtkovom hlasovaní. Hlavným príjmom Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) bude po novom nárokovateľný príspevok zo štátneho rozpočtu. Zmena prešla v pléne ako súčasť pozmeňujúceho návrhu k novele zákona o dani z osobitnej stavby.

„Navrhuje sa zrušenie úhrady za služby verejnosti poskytované RTVS, tzv. koncesionárskych poplatkov, a nahrádza ich nárokovateľným príspevkom zo štátneho rozpočtu v zákonom stanovenej výške, ktorý sa bude každoročne valorizovať o mieru inflácie,“ vysvetlili autori zmeny.Výber koncesionárskych poplatkov označili za nespravodlivý a neetický, keďže zaväzuje občanov prispievať na verejnoprávne médiá bez ohľadu na to, či ich služby využívajú.

Hlavným príjmom RTVS tak bude nárokovateľný príspevok zo štátneho rozpočtu poskytovaný každoročne na úhradu nákladov na zabezpečenie služby verejnosti v oblasti rozhlasového a televízneho vysielania. Ustanovujú sa aj podmienky poskytnutia a použitia príspevku. Príspevok sa bude poskytovať do 31. januára príslušného kalendárneho roka.

Účinnosť má zmena nadobudnúť od 1. júla 2023. Legislatíva ráta aj s prechodnými ustanoveniami.

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
clear sky
21.9 ° C
22.3 °
21.3 °
68 %
6.2kmh
0 %
St
21 °
Št
24 °
Pi
27 °
So
30 °
Ne
34 °

Najnovšie správy

Zdravie, krása, energia

Čierne skládky

Lipová alej Kniežaťa Laborca

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: