štvrtok, 13 júna, 2024
16 C
Kosice
ÚvodSpravodajstvoMáme pred sebou slnečné, mrazivé dni, ktoré budú lákať do hôr

Máme pred sebou slnečné, mrazivé dni, ktoré budú lákať do hôr
M

Pripomíname, že vo Vysokých a Západných Tatrách pretrváva veľké lavínové nebezpečenstvo (4. stupeň).

V ostatných pohoriach pretrváva zvýšené lavínové nebezpečenstvo (3. stupeň). Za poslednú periódu pripadlo 50 až 100 cm snehu, ktorý je vplyvom vetra rozmiestnený veľmi nepravidelne. Náveterné hrebene vysokých polôh sú sfúkané až na tvrdú dosku starého snehu, sneh bol intenzívne premiestňovaný na záveterné strany pohorí, kde sa vytvorili dosky rôznej tvrdosti, ktorých spoločnou vlastnosťou je veľká krehkosť a náchylnosť na vznik trhlín a vysoká schopnosť šírenia trhlín. Veľké množstvo snehu bolo transportované aj do nižších polôh a miernejších sklonov.

Pohyb vo vysokohorskom teréne:

Pri plánovaní pohybu vo vysokohorskom prostredí berte do úvahy, že i naďalej sú ohrozené výstupy na vysokohorské chaty vo Vysokých Tatrách: Zbojnícka chata, Téryho Chata a tiež Chata Plesnivec. Aktivity v horách komplikuje aj veľké množstvo snehu, v ktorom je náročné pohybovať sa bez lyží alebo snežníc, a to aj na krátku vzdialenosť. Brodenie sa v hlbokom snehu dokáže vyčerpať sily človeka za pár desiatok minút.

Nezabudnite:

Nezabudnite povinnú lavínovú výbavu, lavínový vyhľadávací prístroj, lavínovú sondu a lopatu, lekárničku a nabitý mobilný telefón s číslami na záchranné zložky. V prípade potreby môžete využiť na privolanie pomoci aj aplikáciu Horskej záchrannej služby.

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
overcast clouds
14.3 ° C
15.3 °
14 °
77 %
6.7kmh
100 %
Št
14 °
Pi
21 °
So
23 °
Ne
22 °
Po
25 °

Najnovšie správy

Zdravie, krása, energia

Čierne skládky

Lipová alej Kniežaťa Laborca

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: