piatok, 24 mája, 2024
22.2 C
Kosice
ÚvodRôzneLacný šport s cennými výsledkami

Lacný šport s cennými výsledkami
L

Nordic Walking je severská chôdza so špeciálnymi chodeckými palicami. V našej krajine existuje dokonca Slo-venská nordicwalkingová asociácia, ktorá sa v roku 2019 stala členom Medzinárodnej rady Nordic Walking (ICNW). Dve certifikované inštruktorky tohto sú dokonca aj v Humennom a pre Podvihorlatské noviny povedali o tomto jedinečnom športe viac.

Nordic walking (NW) je naj-zdravšia a najrýchlejšie sa rozvíjajúca ozdravno-športová aktivita na svete. Zahŕňa totiž pohyb viac ako 90 % svalov. Jeho čaro spoznala pred istým časom aj inštruktorka Jana Michančová. “V 2015 som sa hľadala šport, ktorý by človeka neodradil svojou náročnosťou, množstvom podmienok a závislosťou na niečom, čo mi bude prekážkou. V Tatrách som našla kanceláriu terajšej Slovenskej nordicwalkingovej asociácie. Absolvovala som kurz, neskôr ďalší kurz a napokon kurz s certifikátom – Inštruktor NORDIC WALKINGU. Kedže som bola po operácii, pomohla som sebe a rada by som aj ďalším, ktorí by mali záujem vyštartovať k aktívnemu pohybu,” povedala nám. Iný príbeh sa spája s druhou inštruktorkou Bebou Bachurovou. “K nordic walkingu som prišla v podstate náhodou, keď ma oslovila moja kamarátka, ktorá už absolvovala kurzy v asociácií, či by som sa to nechcela naučiť, prípadne robiť inštruktorku, pretože u nás v Humennom žiadna nebola,” dopĺňa kolegyňu.

Je badať, že každá z inštruktoriek si k nordic walkingu vytvorila špecifický vzťah. “Už len polhodinová chôdza denne má pozitívne účinky na vaše zdravie. Kedže sme „usedení“ z celého dňa, večer to ešte zaklincujeme sedením pred televízorom v nádeji, že aspoň takto zrelaxujeme. Žiaľ, nezrelaxujeme. Myseľ pracuje a my si ťaháme myšlienky, na ktoré sa nabaľuje nespokojnosť nad svojím životným štýlom zo dňa na deň. Vymenila som čas pred TV za Nordic walking. A k víkendom pridala kurzy Nordic walkingu pre verejnosť,” hovorí Jana. Beba sa podľa vlastných slov venuje aktivite skoro denne: “Každý týždeň kráčame 2h so seniorkami a cez víkend sa konajú mini a základné kurzy. Okrem toho každú voľnú chvíľu som niekde na prechádzke, paličky už vozím v kufri auta pre istotu stále.”
Aké sú teda základné prvky Nordic walkingu a pre koho každého je vhodný? “Ide o šport, pri ktorom sa spája chôdza s pohybom rúk za pomoci špeciálnych palíc. Tento šport začína byť na Slovensku čoraz viac populárny. Treba byť ale obozretný, pretože môžeme prepadnúť presvedčeniu, že tento šport sa dá praktizovať bez inštruktora, no opak je pravdou. Nechaj-te si ním poradiť. Pri Nordic walkingu je potrebné skoordinovať správne držanie tela s pohybom rúk a zladiť chôdzu tak, aby ste kráčali správnou technikou a neublížili si so zaužívanými stereotypmi chôdze,” hovoria inštruktorky svorne. “Nordic walking je špeciálna chôdza so špeciálnymi palicami s rukavičkou, na rozdiel od turistiky, kde vidíme ľudí kráčať rukami pred telom, pri NW sa pohyb vykonáva asi iba 30% pred telom a 70% za telom, takže ruky idú popri tele ako pri normálnej chôdzi. NW je vhodný pre každého, bez ohľadu na vek, znalosti a kondíciu. NW vlastne nemá žiadne kontraindikácie,” dopĺňajú Jana s Bebou.

Podľa všetkého sa zdá, že nej-de o finančne náročný šport. “Nordic walking je vlastne jeden z najlacnejších športov na svete. Stačia nám k tomu iba paličky. Tepláky a tenisky má doma každý. Ak sa rozhodnete, že chcete absolvovať lekcie s inštruktorom, kurzy sa pohybujú v cene od 13 – 60 €, paličky na kurze požičiavame zdarma. KVALITNÉ paličky si viete zadovážiť približne za 50€,” hovorí Beba a súhlasí s ňou aj Jana: “Od vzniku Nordic walkingu na Slovensku deklarujeme, že je to najlacnejšia ozdravno – pohybová aktivita na svete. Potrebujeme len správne nordicwalkingové paličky, s kúpou ktorých vám vieme pomôcť.”

Na záver, aké majú inštruktorky plány s Nordic walkingom do budúcna? “Určite veľké. Keďže som získala Grand od prezidentky Slovenskej asociácie nordic walking Lucie Okolyčániovej, ktorú zaujal môj projekt „Rozhýbme Humenné“, venovala 10 párov palíc na rozvoj nášho mesta a regiónu. Takže plánujeme spolupracovať s lekármi, fyzioterapeutmi a inštitúciami pre pacientov, školami a vlastne budeme sa snažiť rozhýbať čo najviac obyvateľov nášho regiónu,” teší sa Beba. “Rady by sme u ľudí odvrátili pozornosť od pasívneho pozorovania svoj-ho zdravia k jednoduchému aktívnemu pohybu,” uzatvára Jana Michančová.

Nordic walking je prospešný pri chorobách pohybového aparátu, neurologických ochoreniach, srdcovo-cievnych ochoreniach, pri diabete, astme, alergiách, depresiách, artróze aj osteoporóze, rekonvalescencii po operácii karcinómu prsníka, poruchách lymfatického systému, problémoch s metabolizmom či trávením a u ďalších zdravotných komplikáciách.

Spolupracujeme s Ligou proti reumatizmu SR, s Ligou proti rakovine, s pooperačnými stavmi po operáciach kĺbov, kolien a pohybového aparátu, s pacientmi po operácií zápästí, karpálnych tunelov, lakťov, ramien, kolien a bedrových kĺbov aj s mnohými ďalšími.

Tomáš Mácha

Predchádzajúci článok
Ďalší článok
Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
clear sky
20.4 ° C
22 °
19.3 °
58 %
5.1kmh
0 %
Pi
19 °
So
24 °
Ne
23 °
Po
24 °
Ut
22 °

Najnovšie správy

Zdravie, krása, energia

Čierne skládky

Lipová alej Kniežaťa Laborca

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: