pondelok, 15 apríla, 2024
20.3 C
Kosice
ÚvodSpravodajstvoJar ešte nezačína. Na Slovensku udrie znova zima

Jar ešte nezačína. Na Slovensku udrie znova zima
J

Aj keď teraz si užívame v podstate jarné počasie, stále podľa kalendára vládne zima. A tá by sa mala vrátiť už o dva až tri dni, kedy nás čaká výrazné ochladenie. Dnešný a zajtrajší deň budú ešte nadpriemerne teplé, všetko zmení až príchod studeného frontu v závere týždňa. 

Pomaly, ale iste sa tohtoročná zima blíži ku svojmu koncu. Oficiálnym koncom meteorologickej zimy je totiž posledný februárový deň, no pri pohľade na aktuálne počasie to rozhodne zimne vonku nevyzerá už teraz a za pravdu dávajú aj dáta.

Vonku to vyzerá v týchto dňoch jarne, avšak zima ešte rozhodne nikam neodchádza. Pripomenú nám to už nasledujúce dni. Chystá sa totiž ďalšia vlna výrazného ochladenia.

Zmena príde v piatok, kedy k nám od severozápadu začne postupovať studený front. Ten prinesie na viaceré miesta nášho územia dážď. Sneženie sa očakáva len vo vysokých polohách a len postupne, ako sa začne ochladzovať, bude hranica sneženia klesať do nižších nadmorských výšok.

Studený front, ktorý príde v piatok bude oddeľovať teplotne dve veľmi výrazné vzduchové hmoty. Do našej oblasti aktuálne prúdi veľmi teplý vzduch od juhu, no za studeným frontom sa začne natláčať chladná vzduchová hmota od severu, v dôsledku ktorej sa očakáva ochladenie aj o 10 °C. Takýto výrazný kontrast v kombinácii s dynamikou na studenom fronte môže priniesť aj búrky. Všetko to bude závisieť od konečného načasovania a príchodu studeného frontu, no aktuálne numerické modely očakávajú, že front príde v piatok popoludní a na jeho čele sa môžu vyskytnúť aj slabšie búrky a to predovšetkým na severozápadnom Slovensku.

Výrazné ochladenie zaznamenáme už v noci z piatka na sobotu, kedy hranica sneženia začne od severu klesať na 500 metrov, pričom na severe sa v sobotu môže objaviť sneženie aj v nižších polohách.

Víkendové počasie však bude od toho týždňového výrazne rozdielne. Ešte v piatok očakávajte teploty, ktoré sa vyšplhajú na +5 až +14 °C, no v sobotu sa budú teploty pohybovať len od 0 do +6 °C, pričom na severe sa môže vyskytnúť aj celodenný mráz.

Ešte chladnejšie bude v nedeľu. V noci zo soboty na nedeľu bude mrznúť na celom našom území a maximálne teploty v nedeľu sa vyšplhajú na -3 až +4 °C.

Cez víkend sa nečakajú výraznejšie zrážky a počasie sa upokojí, avšak už teraz rátajte s tým, že cez víkend bude na celom Slovensku chladné, zimné počasie a na rozdiel od aktuálnych dní to už bude rozhodne na zimné bundy.

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
clear sky
21 ° C
22.5 °
20.3 °
53 %
1.5kmh
0 %
Po
21 °
Ut
13 °
St
11 °
Št
9 °
Pi
11 °

Najnovšie správy

Zdravie, krása, energia

Čierne skládky

Lipová alej Kniežaťa Laborca

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: