piatok, 24 mája, 2024
22.2 C
Kosice
ÚvodŠportFlintu do žita hádzať nechcú, zmeny v kádri už robiť nebudú

Flintu do žita hádzať nechcú, zmeny v kádri už robiť nebudú
<

Už po druhýkrát v sezóne sa v michalovskej Dukle Ingema odhodlali k trénerskej zmene. Po Tomovi Coolenovi nedokončí sezónu ani Roman Stantien, ktorému sa osudným stala séria piatich prehier v rade. Jeho nástupom sa stal Peter Kudelka, ktorý tím viedol aj v dvoch zápasoch pred Statienom. O tom, prečo sa v klube rozhodli povýšiť Kudelku z postu asistenta na hlavného kouča, ale aj o ďalších zaujímavých témach nám odpovedal exkluzívne pre naše noviny prezident HK Dukla Ingema Michalovce Marek Michajlo.

Pán prezident, poďme rýchlo na to. Prvá otázka je asi tá, čo najviac zaujíma verejnosť. Prečo ste sa v klube odhodlali k trénerskej zmene v čase, keď vrcholí základná časť?

Dôvodom boli výsledky za ostatných šesť týždňov. Čo sa týka prvej trénerskej zmeny ešte na konci októbra, tam sme si povedali, že nie sme spokojní s prejavom hry. Jednoducho, chceme hrať útočný a pekný hokej, čo sa nám nedarilo. Po príchode Romana Stantiena bolo chvíľu všetko v poriadku. Tím bol na takej víťaznej šnúre, bodoval a v tabuľke bol vysoko. Z tých bodov žijeme až doteraz. V ostatných šiestich týždňoch sme toho strašne veľa stratili. Nebyť tých získaných bodov vtedy, dnes by sme mali vážne problémy. Neboli sme spokojní tak s herným prejavom v posledných týždňoch, ako aj s výsledkami. Hnev fanúšikov bol samozrejme na mieste. Na správnej rade sme prijali rozhodnutie, že urobíme trénerskú zmenu. Nakoniec došlo aj k zmenám v kádri, kde odišli Valentini s Lapšanským.

Ako spomínate Stantien začal veľmi dobre. Čím to podľa vás je, že hra pod jeho vedením začala upadať a tím sa dostal do výsledkovej krízy?

Neviem si to celkom vysvetliť. Možno, že je pán tréner až príliš veľký dobrák k hráčom. Niekedy v šatni treba aj tvrdšiu ruku. V decembri nám do útoku došli Pereskokov, Valentini a Gerreffa, čím sa zostava premiešala a nie všetci hráči s tým boli stotožnení. Zdalo sa mi, že to nebolo najlepšie odkomunikované voči hráčom a kabína prestala byť jednotná. Toto si mal podľa mňa tréner ustrážiť.

Prečo padla voľba na Petra Kudelku?

Petrovi Kudelkovi sme dali dôveru aj keď odišiel Tom Coolen a v dvoch zápasoch odviedol výbornú robotu. Máme na neho dobré referencie aj z minulosti, keď bol vo Fínsku. Je to mladý tréner a povedali sme si, že mu dáme šancu. Verím, že sezóna ešte stratená nie je a pod jeho vedením uhráme uspokojivý výsledok. Zavážilo aj to, že vyhral vtedy so Slovanom a Nitrou. Ak vtedy dokázal hráčov motivovať, všetci veríme, že to dokáže aj teraz. Čaká nás osem zápasov základnej časti. Na správnej rade sme sa zhodli, že potrebujeme získať čo najviac bodov a takisto potrebujeme získať pred play-off na sebavedomí.

Okrem Petra Kudelku ste podpísali aj mladých asistentov Radoslava Regendu a Mareka Kolbu. Neobávate sa nedostatku skúsenosti?

Toho sa nebojíme. Nech chalani ukážu, čo vedia. Dostávajú šancu, akú ešte nedostali. Je to teda na nich. Pri asistentoch samozrejme zavážil aj fakt, že v minulosti v Michalovciach hrávali a dokonca boli kapitánmi tímu. Rado Regenda je miestny človek, pozná pomery v Michalovciach a navyše si vie spraviť poriadok v kabíne. Marek Kolba bol zase kapitánom tímu vtedy, keď sme do hokeja prišli my. Dokonca si robil školu na mentálneho kouča a má už prvých zverencov. Pomôcť nám teda môže aj po tejto stránke.

Najväčším problémom je koncovka. Je to dosť zaujímavé, keďže v tíme máte podľa mien dostatok kvality na to, aby sa hráči strelecky presadzovali. Darilo sa im v iných kluboch, teraz v Michalovciach nie. Čím si to vysvetľujete?

Ťažko sa mi na túto otázku hľadajú slová. Máme hráčov, ktorí síce neboli najlepšími strelcami v lige, no góly dávať vedeli. Napríklad Peťo Galamboš dával v minulej sezóne desať, pätnásť gólov, teraz nedal ani jeden. Veľa sme čakali od zahraničných hráčov, no prišlo obrovské sklamanie. Trh je teraz veľmi úzky a kvalita hráčov, ktorí sem prichádzajú trebárs zo zámoria je o dosť horšia, ako v predchádzajúcich rokoch. Spoliehali sme sa na góly Krista s Winquistom, no tí boli obrovským sklamaním. Pereskokov bol vlani strelcom v Košiciach, teraz sa mu nedarí. Sklamaním bol aj Valentini a to nielen pôsobením na ľade, ale aj v šatni. Ja verím, že sa chlapci ešte zobudia a pripravia nám v sezóne radosť. Ešte nie je koniec, nechceme preto hádzať flintu do žita. Stále sme na dosah prvej štvorky, aj šestky, bilancovať teda budeme na konci sezóny.

Plánujete ešte nejaké zmeny do konca prestupového obdobia?

Nie! Dohodli sme sa, že to dohráme s tými hráčmi, ktorí tu sú. Veríme im, že majú kvalitu a že sa po trénerskej zmene prebudia. Akurát sme chceli útok doplniť našim odchovancom Lukášom Lačným, ktorý hráva v Humennom. Aj oni ale majú svoje ambície a takéhoto hráča sa nechcú vzdať. Do tréningového procesu doplníme určite mladého Prokopoviča z dorastu a z Trnavy sťahujeme naspäť aj útočníka Okoličányho.

Určite vnímate aj kritiku na sociálnych sieťach. Ako ju beriete?

Vnímam ju a snažím sa nad týmito vecami povzniesť. Teraz to vyzerá tak, že čo hejter, to tréner. V podstate v Michalovciach máme podľa toho, čo vidím komentáre okolo tristo trénerov rôznych kvalít. Veľa razy tí ľudia nemajú ani šajnu o tom, ako to funguje. Vidia, či sa hrá dobrý, alebo zlý hokej, ale to je všetko, čo vidia. Do zákulisia vidí málokto.  

Poriadnu dávku kritiky schytáva váš manažér Marek Mašlonka. Má vašu dôveru?

Áno má! Marek Mašlonka je jeden výborný manažér, fantastický človek. Ja osobne som veľmi rád, že je tu a dúfam, že tu ostane na dlhšie obdobie. V tejto brandži je mladým, keďže ešte minulý rok obúval korčule. Je jazykovo vybavený, inteligentný človek a má všetky atribúty na to, aby robil v klube manažéra. Potrebuje ešte trochu nabrať skúsenosti a prehľad, no za ten čas, čo je tu, nasal veľa vedomostí a má pred sebou svetlú budúcnosť. Som rád, že stojí za našim klubom, bojuje zaň. Dnes je už na druhej strane rieky, na čo si stále musí zvykať. To, že ho kritizujú, že nedoniesol kvalitných hráčov, no každý chce tých najlepších. Všetci, čo tu prišli, boli odkomunikovaní z viacerých strán. Nikdy to nebolo, že ich doniesol sám Marek. O hráčoch si najskôr zisťujeme okrem kvalít aj ich ľudské vlastnosti. Pri zahraničných hráčoch sa ale stále dostávame do situácie, že berieme „mačku vo vreci“. Až čas totiž ukáže jeho ľudské vlastnosti. Pozrite sa, keď sme prišli do extraligy, podpísali sme Lalancetta. Nikto ho nepoznal, išli sme do neznáma a za dva roky sa presunul do Hradca Králove. Mali sme šťastie. V tejto sezóne sme vedeli do čoho ideme s Kirstom a Winguistom. Teda aspoň sme si to mysleli. Veľa razy dojdú zahraniční hráči nepripravení a potom je problém. Väčšia spokojnosť je s lotyšskými útočníkmi Zabusovsom a Pavlovsom, ktorí prišli ako náhrada za nich. Chlapci plnia to, čo od nich chceme a v súčasnosti prebieha debata o tom, aby tu ostali aj ďalšiu sezónu.

Veľa sa písalo aj o odchode Zacha Osburna do Košíc. Čo je na tom pravdy?

Nič! Klub nedostal žiadnu ponuku na tohto hráča. Neviem, či ju dostal hráč, s klubom ale nikto nerokoval. Osburn má s našim klubom platný kontrakt a v súčasnosti takisto prebieha debata, aby sme ho spolu predĺžili na ďalšiu sezónu. Už teraz totiž pracujeme na budúcej sezóne. Oslovili sme hráčov, ktorí sú tú, aj tých, ktorí pôsobia inde. Marek Mašlonka pracuje teda okrem tejto sezóny už aj na ďalšej. Niečo už máme dohodnuté, stále je to iba o dohode. Pozrite sa, minulý rok bola napríklad Mladá Boleslav dohodnutá s Paľom Regendom od úvodu novembra, či decembra, no Paľo tam nakoniec nešiel. Každý hráč sa chce čo najlepšie predať.    

Je súčasná nespokojnosť najväčšia odkedy ste v extralige?

Ani by som nepovedal. Pár posledných týždňov sú výsledky neuspokojivé, no aj minulú sezónu sme prehrali deväť zápasov v rade. Nakoniec sme skončili v základnej časti na štvrtom mieste. Nikde nie je napísané, že takto skončiť nemôžeme aj teraz. Každý jeden z tímov si prešiel krízovým obdobím, ja verím, že to naše je už za nami. Od úvody sezóny hovoríme, že sa chceme pohybovať okolo šiesteho miesta, čo sa pohybujeme aj teraz, hoci sme vypadli z prvej šestky. Na pozíciu v play-off strácame iba bod, čo je minimum. Nechceme teda hádzať flintu do žita. Musíme sa sústrediť na koniec základnej časti a dostať sa v tabuľke vyššie. Ciele samozrejme ostávajú, chceme urobiť prvé kolo play-off.

Bolo by sklamaním, keby ste museli ísť do predkola play-off?

Určite by to sklamaním bolo. Aj keď nevyjde prvá šestka, budeme sa snažiť zabojovať o play-off a aby sme neskončili horšie ako minulý rok.

Oproti minulosti idete aj cestou podpisovania mladých hráčov. Prečo ste sa takto rozhodli?

Jednoducho preto, aby nám odtiaľ neodišli. Chceme čoraz viacej spolupracovať s mládežou a do budúcna sa budeme snažiť mládeži pomôcť, aby sme si dokázali každú jednu sezónu vychovať aspoň jedného hráča. V lete došlo k prepojeniu klubov. Je to dobre naštartované. Veľmi dobrú robotu v tomto smere odvádza Jozef Kužma, ktorý je vo vedení oboch klubov. Verím, že ďalšie sezóny to bude lepšie a lepšie. Do prvého tímu totiž chceme zapracovávať viacej Michalovčanov. Verím, že do pár rokov tu budeme mať aspoň troch, či štyroch odchovancov, ktorí budú stabilne hrávať extraligu. Je to ale veľmi ťažké. Zrušila sa baráž a nikto nechce vypadnúť. Preto musia hrať skúsenejší hráči. Nitra dala šancu mladým a teraz hasia situáciu.

Na záver sa spýtame na triumf HC 19 Humenné v JOJ Slovenskom pohári. Ide o klub, s ktorým spolupracujete aj v rámci striedavých štartov. Čo hovoríte na to že uspeli v pohári a keďže uspeli v Žiline, kde ste pred viac ako troma rokmi slávili postup do extraligy, vynorili sa vám spomienky?

V prvom rade by som chcel Humennému pogratulovať k cennému triumfu. Po pravde, keď som videl tie zábery, hneď sa mi vynorili spomienky na náš postup do extraligy. Presne takto to bolo aj u nás, ešte aj fotka s divákmi vzadu (smiech…).

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
clear sky
20.4 ° C
22 °
19.3 °
58 %
5.1kmh
0 %
Pi
19 °
So
24 °
Ne
23 °
Po
24 °
Ut
22 °

Najnovšie správy

Zdravie, krása, energia

Čierne skládky

Lipová alej Kniežaťa Laborca

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: