piatok, 24 mája, 2024
22.2 C
Kosice
ÚvodRôzneDo Európy mieri víchrica Frederic, ktorá na Slovensko vráti zimné počasie

Do Európy mieri víchrica Frederic, ktorá na Slovensko vráti zimné počasie
D

Do Európy sa blíži zmena, ktorú odštartuje tlaková níž Frederic, ktorá prinesie najskôr veľmi veterné počasie a následne aj pomerne výdatné zrážky. Okrem toho k nám však vpadne od severozápadu chladnejší vzduch, ktorý spôsobí, že sa na naše územie vráti typicky zimné počasie.

Európu čaká ďalšia vlna nepriaznivého počasia. Na vine to bude mať tlaková níž, ktorá dostala meno „Frederic“ a táto tlaková níž sa aktuálne nachádza nad Severným morom, pričom pomaly postupuje smerom nad Škandináviu.

Frederic prinesie do Európy veľmi veterné počasie, ktoré môže páchať škody a silný vietor sa očakáva aj na našom území. Hlavným prínosom tejto tlakovej níže však bude to, že nad našim kontinentom otvorí chladnejšie prúdenie a studený vzduch sa postupne dostane nad mnohé štáty Európy, čo prinesie ďalšiu vlnu sneženia.

Nadchádzajúce dni budú v Európe veľmi veterné. Veterno je už v týchto chvíľach v oblasti Britských ostrovov, kde poryvy vetra atakujú hranicu 100 km/h aj v nižších oblastiach. Počas nedele sa však rozfúka aj v našej oblasti.

Silný vietor očakáva od zajtrajšieho poludnia Francúzsko, Benelux, Nemecko, Poľsko, Česko a aj Slovensko. Najsilnejší vietor by mal fúkať v Nemecku a vo Francúzsku, kde poryvy vetra v nižších polohách budú dosahovať nárazy do 90 km/h. Najsilnejší vietor sa očakáva na horách, kde by nárazy vetra mohli dosahovať rýchlosť až 120 km/h.

Vietor začne silnieť aj na Slovensku a to už počas noci na nedeľu, pričom najsilnejší vietor sa očakáva v nedeľu dopoludnia. Nárazy vetra by mali na našom území dosahovať rýchlosť do 60 km/h, avšak na horách budú poryvy vetra dosahovať rýchlosť až okolo 100 km/h.

Tlaková níž Frederic však bude mať dopad aj na návrat chladnejšieho, zimného počasia na náš kontinent. Otvorí sa chladnejšie prúdenie a súčasne sa nad Stredomorím a nad Jadranom budú prehlbovať sekundárne tlakové níže, ktoré začnú postupovať smerom nad Slovensko a prinesú pomerne výdatné zrážkové úhrny.

Keďže sa ochladí, tak treba počítať aj s návratom snehu. Prvá vlna zrážok dorazí na naše územie v nedeľu počas dňa a ďalšia vlna zrážok v rámci tlakovej níže z Jadranu príde v pondelok ráno. 

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
clear sky
20.4 ° C
22 °
19.3 °
58 %
5.1kmh
0 %
Pi
19 °
So
24 °
Ne
23 °
Po
24 °
Ut
22 °

Najnovšie správy

Zdravie, krása, energia

Čierne skládky

Lipová alej Kniežaťa Laborca

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: