štvrtok, 13 júna, 2024
13.8 C
Kosice
ÚvodŠportBývalí kapitáni veria v návrat veľkých víťazstiev

Bývalí kapitáni veria v návrat veľkých víťazstiev
<

Jeden bol kapitánom michalovskej Dukly pri jej návrate do prvej ligy, druhý zase pri jej najväčších úspechoch v nej. Súčasná situácia ich spojila s klubom opäť. Obaja bývalí kapitáni Radoslav Regenda a Marek Kolba dostali ponuku do nového realizačného tímu nového trénera Petra Kudelka a majú jasnú úlohu v klube. Nabudiť hráčov na zostávajúce zápasy základnej časti a dobre ich naladiť na blížiace sa play-off, či už Michalovčania začnú v prvom kole, alebo v jeho predkole. Obom sme položili päť rovnakých a rozličných otázok na ich pôsobenie v Michalovciach v minulosti, ale aj blízkej budúcnosti.

Opäť s Regendom

Priezvisko Regenda patrí do michalovského hokeja. V lete sa stal Pavol Regenda iba druhým Michalovčanom, ktorý podpísal zmluvu v najprestížnejšej hokejovej lige, kanadsko-americkej NHL. Viacerí si určite spomínate na obdobie Dukly pri jej návrate do prvej ligy. Jej obranným pilierom a dokonca aj kapitánom tímu bol Radoslav Regenda, ktorého s Pavlom spája príbuzenský vzťah (je bratrancom jeho otca). Práve na Radoslava Regendu si spomenuli funkcionári klubu pri zostavovaní nového realizačného tímu. Radoslav od sezóny 2014/15 pôsobí ako asistent trénera v michalovskom doraste a v sezóne 2015/16 sa mu spolu s trénermi Ivanom Králikom a Jánom Faithom podarilo doviesť dorast do najvyššej Extraligy, kde pôsobí až doteraz (mimochodom, členom tímu vtedy bol aj Pavol Regenda…). Mimochodom, aj Radoslavovi bratia sa venovali, či venujú športu. Peter stále pôsobí na futbalovom trávniku a Vladimír je bývalým hádzanárom a s tímom HC winLand Michalovce sa tešil v sezóne 2012/13 z historickej bronzovej medaile. „Dokázal z nás najviac, pretože má medailu,“ smeje sa z úspechov najmladšieho brata najstarší Radoslav.

Radoslav, ponuka michalovskej Dukly Ingema bola pre vás šokujúca, alebo ste možno aj čakali, žeby vás klub mohol osloviť?

Ponuku som určite nečakal. O to viac sa ale teším, že prišla. Všetci veríme, že sa nám podarí tím naštartovať k vytúženým výsledkom a výkonom, aké si fanúšikovia, majitelia klubu a aj my tréneri predstavujeme. Zobral som si krátky čas na odpoveď, no už pri ponuke som bol presvedčený, že to zoberiem. Bavil som sa o tom s nejakými ľuďmi a nakoniec som na to kývol.

Kde bola doteraz najväčšia chyba tímu?

Nechcem teraz kritizovať tých, čo boli pred nami. Podľa môjho názoru je to iba o hlavách, pretože kvalita v tomto tíme určite je. Hráči to dokázali v niektorých zápasoch sezóny, keď ťahali aj sériu deviatich duelov, v ktorých bodovali. Tie body im nikto nedal zadarmo. Som o tom presvedčený, že si uvedomia, že niečo zmeniť musia. Vtedy to bude dobré.

Vedenie klubu a aj tréneri spomínajú, že hráčska kvalita v tíme je, len ju treba zobudiť. Ako na to?

Podľa všetkého si musia začať veriť. Herne na to určite majú. Keď sa nastavia správne v hlavách, myslím si, že to môže byť dobré. V prvom rade si musíme uvedomiť, že nie je priestor všetko teraz pomeniť. Nedá sa to, pretože nás čaká už len osem zápasov základnej časti a stále bojujeme o play-off. Našou úlohou je teraz chlapcov zobudiť a psychicky nabudiť na záver základnej časti, aby bol každý spokojní.

Poznáte hráčov v mládeži. Viete si predstaviť niekoho v prvom tíme?

Určite sú v mládeži aj šikovní chalani. Je však ťažké ich udržať, keďže nám utekajú vonku. Rodič si ho proste zoberie a ide buď do Švédska, alebo Fínska. Som veľmi rád, že si to uvedomujú aj v Dukle a začali zmluvne „zaviazovať“ tých najtalentovanejších hráčov ako Matta či Prokopovič. Verím, že môžu prísť aj ďalší. Aj preto verím, že do budúcna bude v prvom tíme viac odchovancov, viac Michalovčanov. Je to ale veľmi ťažké, pretože presadiť sa v prvom extraligovom tíme je nesmierne náročné a navyše aj kluby majú svoje ambície.

V utorok vás čaká premiéra a to hneď na ľade aktuálneho majstra a lídra ligy Slovanu Bratislava…

Možno je to aj dobré, že budeme hrať proti najlepšiemu tímu. Nebudeme mať čo stratiť. Momentálne sme mimo prvej šestky, ale strácame na ňu iba jeden bod. Ja verím, že sa nám vo zvyšných ôsmich dueloch podarí získať taký počet bodov, aby nám to stačilo na play-off. Keď sa nám to nepodarí, pobijeme sa oň v predkole, hoci to bude možno pre niekoho sklamaním.“

Pomoc aj ako mentálny tréner

Ako na ďalšieho bývalého kapitána si v Michalovciach spomenuli na Mareka Kolbu. Ten bol kapitánom tímu v jeho najslávnejšom období, teda pri dvoch víťazstvách v prvej lige, postupe do extraligy, ako aj pri jej premiére v nej. Už v lete sa hovorilo, že by mohol zaujať miesto jedného z asistentov trénera, vtedajší kormidelník Tom Coolen sa ale rozhodol pre Dušana Devečku. Marek Kolba tak začal ako asistent v Liptovskom Mikuláši a teraz po zmenách prichádza jeho čas aj v klube, kde pôsobil ako kapitán.

Marek, poďme k ponuke klubu, ktorú ste dostal minulý pondelok. Zaskočila vás?

Bolo to veľmi rýchle. V pondelok ráno mi zavolal športový manažér Marek Mašlonka, ktorý mi dal ponuku. Musel som rýchlo reagovať a nakoniec zavážilo to, že som tu pôsobil a poznám ľudí z vedenia klubu. Chcem sa im poďakovať, že sa takto rozhodli a že si pri obsadzovaní pozície asistenta trénera spomenuli aj na mňa. Ja stále cítim, že sa za tri roky, čo som tu odohral, som nedal takú bodku. Som rád, že som dostal príležitosť bodku dať a urobím maximum, aby som túto dôveru klubu vrátil. Verím, že prídu naše víťazstvá, pretože tento klubu, títo fanúšikovia si to zaslúžia.

Aké mate spomienky na dva tituly a postup do extraligy?

Len tie najlepšie. Som veľmi rád, že som mohol byť súčasťou vtedajších úspechov michalovského hokeja a ako som povedal, som stále nastavený na to, že som tu nedal akúsi bodku za úspešným pôsobením. Aj preto som rád za ponuku, ktorú som dostal od vedenia klubu. Pozerá sa veľmi dobre na vlajky, ktoré ukazujú naše úspechy a som o tom presvedčený, že pribudnúť môžu aj ďalšie.

Čo sa po vašom odchode zmenilo?

Za tie tri roky sa tu zmenilo v hokeji skoro všetko. Vedenie klubu, tréneri, hráči, ale aj spomenuté zázemie, ktoré je na výbornej úrovni. Je vidno, ako niektorým ľuďom v klube závisí na tom, aby klub napredoval aj v tomto smere.  

Aká by mala byť vaša náplň práce?

Bavili sme sa o tom, že náplňou mojej práce by mala byť defenzíva tímu. Takisto sme sa bavili o tom, že by sme mali veľa komunikovať s hráčmi. Pravdepodobne majú nejaký psychický blok a je potrebné s nimi hovoriť. Ide o dobrých hráčov, ktorí predtým boli ťahúňmi svojich tímov a túto pozíciu by mali vykonávať aj tu.

To, že pôsobíte aj ako mentálny tréner môže byť pre vás v súčasnej situácii výhodou. Beriete to podobne?

Presne o tom sme sa bavili, že by som na úvod mal na nich pôsobiť aj z tohto hľadiska. Celý realizačný tím musíme robiť na tom, aby sa chalanom napravilo sebavedomie, aby si viac verili. Sú to dobrí hráči, len sa teraz trápia. V iných kluboch, alebo aj v časti tejto sezóny ukázali, že góly strieľať vedia. Neviem, v čom je teraz blok. Aj preto sa s nimi musíme teraz veľa rozprávať.

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
overcast clouds
14.3 ° C
15.3 °
14 °
77 %
6.7kmh
100 %
Št
14 °
Pi
21 °
So
23 °
Ne
22 °
Po
25 °

Najnovšie správy

Zdravie, krása, energia

Čierne skládky

Lipová alej Kniežaťa Laborca

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: