štvrtok, 23 mája, 2024
16 C
Kosice
ÚvodKultúra8 prípadov, keď nám filmy ukázali charakteristiky rôznych krajín

8 prípadov, keď nám filmy ukázali charakteristiky rôznych krajín
8

Scenáristi, režiséri a herci do svojho diela často vkladajú oveľa viac, než si všimneme pri prvom sledovaní. Malé a zdanlivo nepodstatné detaily vo filmoch a televíznych seriáloch môžu osvetliť tradície a kultúru rôznych krajín. Všimnúť si takéto momenty môže byť šialene zaujímavé.

Harry Potter a Kameň mudrcov

Harry Potter and the Sorcerer’s Stone / Warner Bros. and co-producers

Tejto scéne plne porozumie len Brit. Na prideľovaní študentov na fakulty nie je vôbec nič nezvyčajné (snáď okrem spôsobu). Tento systém je pre školy v Británii tradičný.

Túto tradíciu Bradavíc nevymyslela Joanne Rowlingová, ale skopírovala ju z britských reálií. Žiaci sú v tejto krajine skutočne prideľovaní do tzv. domov, ktoré majú svoje meno a určité logo alebo farbu. Medzi „domami“ sa konajú súťaže a na konci sa udeľujú body.

Harry Potter a Ohnivá čaša

Harry Potter and the Goblet of Fire / Wamer Bros and co-producers

Keď rodina Weasleyovcov spolu s Harrym a Hermionou dorazí na Svetový pohár v quidditchi, všetci prenocujú v stane, ktorý vyzerá ako poriadny dom so všetkým vybavením. Ani tu nie je na Britoch nič prekvapujúce.

Briti už roky uprednostňujú glamping – „očarujúce kempovanie“ – pred spaním v spacákoch pod hviezdami. A tak dovolenkujú vo viacmiestnych stanoch, mobilných kuchyniach a podobne.

Raya a posledný drak

Raya and the Last Dragon / Walt Disney Animation Studios and co-producers

Tvorcovia karikatúry to brali vážne a konzultovali to s rôznymi odborníkmi na juhovýchodnú Áziu: antropológmi, architektmi, hudobníkmi, tanečníkmi. Výsledok je pôsobivý.

Vďaka tradičnému kambodžskému a filipínskemu štýlu odievania, plávajúcim trhom vo Vietname a bizarnej architektúre je tento komiks fascinujúcim pohľadom na kultúrne dedičstvo regiónu.

Princ egyptský

The Prince of Egypt / DreamWorks Animation and co-producers

Keď v kreslenom filme zaznie pieseň „All I Ever Wanted“, môžete vidieť, ako sa pohľad postavy posúva sprava doľava. Takto sa väčšinou čítajú egyptské znaky.

Moana

Moana / Walt Disney Animation Studios and co-producers

Kostýmoví výtvarníci chceli oblečenie postáv stvárniť čo najrealistickejšie. Špeciálny výskumný tím im priniesol množstvo fotografií a videí polynézskych ľudí, ako aj látok a šperkov. Najväčší vplyv na proces navrhovania kostýmov mali samojské a tonganské tradičné odevy.

Umelci brali do úvahy každý detail: hmotnosť rôznych látok, ich štruktúru, špecifické vzory, výšivky a najmenšie detaily.

Encanto

Encanto / Walt Disney Animation Studios and co-producers

V animovanom muzikáli Encanto je možné vidieť mužov hrajúcich na tejo. V Kolumbii je to tradičný šport, pri ktorom sa hádže. Hra spočíva v hádzaní kovového disku do stredu dosky, ktorá je pokrytá hlinou a nastavená pod uhlom 45°.

Encanto / Walt Disney Animation Studios and co-producers, Pedro Szekely / Flick BY-SA 2.0

V jednej scéne tiež vidíme pestrofarebnú vodnú plochu, a nie je to len pekný obrázok. V Kolumbii skutočne existuje miesto s názvom Caño Cristales, nazývané aj Rieka piatich farieb. Farba jej vody sa mení kvôli rôznym druhom rias.

Banshee Inisherina

The Banshees of Inisherin / Searchlight Pictures and co-producers

Pri sledovaní tohto filmu si pozorní diváci všimli zaujímavý detail, ktorý do príbehu dokonale zapadá. Po získaní nezávislosti Írska boli všetky červené poštové schránky britskej kráľovskej pošty premaľované na zelenú. Niektoré z nich sa zachovali dodnes.

Wansday

Wednesday / MGM Television and co-producers

V 6. sérii sa Wansday mihne, že keď bola mladšia, milovala svoje narodeniny. Bavila sa tým, že rozbíjala pavúčiu piňatu pred nechápajúcimi susedovými deťmi. Tvorcovia tak naznačili Wansdayine mexické korene, keďže Mexiko sa považuje za rodisko modernej piñaty.

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
clear sky
15.8 ° C
16.3 °
14.2 °
88 %
1.5kmh
0 %
Št
16 °
Pi
22 °
So
21 °
Ne
23 °
Po
23 °

Najnovšie správy

Zdravie, krása, energia

Čierne skládky

Lipová alej Kniežaťa Laborca

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: