streda, 4 decembra, 2024
1.4 C
Kosice
ÚvodRôzne5 Najúžasnejších a najkrajších miest vo vesmíre

5 Najúžasnejších a najkrajších miest vo vesmíre
5

Vesmír je plný nevysvetliteľných záhad, ktoré vedci naďalej odhaľujú. V temnote vesmíru je veľa krásnych a zvláštnych predmetov, preto sa redakcia rozhodla predstaviť vám päť z nich.

Hmlovina červený obdĺžnik

Nachádza sa v súhvezdí Monoceros a je zaujímavý svojim bizarným tvarom a farbou. Dve hviezdy spojené v takzvanej tesnej dvojhviezdnej sústave vyrezávajú blízko seba kruhy, vymieňajú si hmotu a štedro rozprašujú okolo seba hviezdnu hmotu na svetelné roky. A okolo hmloviny sa točí biely trpaslík.

Ak by bol Červený obdĺžnik otočený k nám svojou rovinou, potom by pozemšťania videli špirálu. Hmlovina sa však nachádza na okraji Zeme a látka z nej vychádzajúca je rozptýlená nerovnomerne, takže jav pripomína písmeno X.

Einsteinov prsteň

Optické ilúzie nie sú nezvyčajné. Galaxie, ale aj supermasívne čierne diery môžu vytvárať nielen kríže, ale aj Einsteinove prstence v závislosti od umiestnenia svetelného zdroja. Niekedy sú šošovky vytvorené nie jedným objektom, ale niekoľkými. Spoločne vytvárajú fatamorgánu, ktorú astronómovia nazývajú „Smiley“ alebo „Cheshire Cat“.

Kozmické lúče

Sú to vysokoenergetické častice pohybujúce sa vo vesmíre. Zároveň sa v posledných rokoch zvýšila ich intenzita. Podľa vedca z Caltechu Richarda Mewaldta sa v roku 2019 zvýšil o 19 %. Táto hodnota je zaznamenaná prvýkrát za 50 rokov.

Cefeid

Ide o takzvané vesmírne „deti“. Ich vek sa pohybuje od 10 do 300 miliónov rokov. Pulzujú a ich pravidelné zmeny jasu z nich robia ideálne orientačné body vo vesmíre. Vedci ich našli v Mliečnej dráhe.

Astronómovia, ktorí pozorovali jadro v infračervenom svetle, našli pozoruhodne neúrodnú „púšť“, ktorá neobsahovala žiadne mladé hviezdy. Niekoľko cefeíd sa nachádza v blízkosti stredu galaxie a práve mimo tejto oblasti sa rozprestiera obrovská mŕtva zóna na 8 000 svetelných rokov vo všetkých smeroch.

Fosílna galaxia

DGSAT I je ultra-difúzna galaxia o veľkosti našej Mliečnej dráhy, ale taká tenká, že vyzerá priehľadne, takmer neviditeľne. Ide o to, že hviezdy v ňom sú rozptýlené veľmi ďaleko od seba a v chemickom zložení majú málo železa a veľa horčíka.

DGSAT I je tiež sám, zatiaľ čo iné ultra-difúzne galaxie sa zvyčajne nachádzajú v zhlukoch. Vedci vidia len jedno vysvetlenie takýchto charakteristík: hviezdy, ktoré tvoria túto galaxiu, sa objavili v ére, keď podmienky vo vesmíre boli odlišné od tých súčasných. Približný čas jeho vzniku je 1 miliarda rokov po veľkom tresku.

Existujú galaxie a staršie – objavili sa asi 420 miliónov rokov po Veľkom tresku, ale nemôžete ich opraviť bez sofistikovaného vybavenia – sú príliš ďaleko.

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
mist
1.4 ° C
2.4 °
1.2 °
96 %
1kmh
100 %
St
5 °
Št
5 °
Pi
4 °
So
5 °
Ne
4 °

Najnovšie správy

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: