streda, 24 júla, 2024
21.9 C
Kosice
ÚvodŠportZrekonštruovaný štadión má päť rokov

Zrekonštruovaný štadión má päť rokov
<

Streda 17. januára 2018 sa navždy zapísala do histórie michalovského hokeja. Práve vtedy bol slávnostne otvorený zimný štadión, ktorý predtým prešiel rozsiahlou rekonštrukciou. Michalovské tímy tak konečne mohli opustiť azyl vranovskej STD arény, kde trénovali a hrávali domáce zápasy počas rekonštrukcie. Tento utorok oslávi zrekonštruovaný štadión piate výročie svojho otvorenia!

Slovo o rekonštrukcii

Zimný štadión nebol vlastne nikdy dokončený, nikdy nebol dobudovaný. Staval sa postupne, po etapách: v roku 1972 sa vystavala ľadová plocha s objektom strojovne a technickým vybavením. V roku 1978 sa najskôr pristúpilo k zastrešeniu štadióna, až následne bola spracovaná štúdia, ktorá riešila celkovú podobu štadióna a začala sa realizovať od roku 1986. Postavila sa tribúna „A“ a „B“ a v roku 1989 nasledovala železobetónová prefabrikovaná konštrukcia pavilónu „C“. „Až v roku 2014, kedy sme oslavovali 770-tévýročie prvej písomnej zmienky o meste, nám na slávnostnom galaprograme prisľúbil jeden z vedúcich predstaviteľov Slovenského zväzu ľadového hokeja jeden milión eur na rekonštrukciu zimného štadióna z Úradu vlády SR. V tom čase sme mali pripravenú štúdiu na začatie prác, ktorú sme dali vyhotoviť tak, aby nás rekonštrukcia vyšla v primeranej výške a aby sme nezaťažili rozpočet mesta príliš vysokými investíciami,“ spomínala si počas otvorenia štadióna Iveta Palečková, vtedajšia hovorkyňa samosprávy.

Rekonštrukcia michalovského zimného štadióna sa začala na jar roka 2017 a skončila v januári 2018

V novembri 2014 mesto vypísalo vo Vestníku verejné obstarávanie, ktoré bolo ukončené v januári 2015. Podklady k súťaži si vyžiadalo 17 uchádzačov, svoje ponuky však predložili nakoniec len štyria. Víťazom súťaže sa stala firma HANT BA, a.s. z Považskej Bystrice, ktorá ponúkla najnižšiu sumu. Zjednodušene by sme mohli uviesť plánované práce: rekonštrukcia tribúny „A“ a tribúny „B“, fasády tribúny „A“ a „B“ (severná, východná a západná) a hlavná strecha.Po splnení všetkých podmienok sme sľúbenú sumu 1 mil. eur dostali a obdržali sme tiež dotáciu z Ministerstva financií SR vo výške 300 tisíc eur. Celá rekonštrukcia štadióna stála viac ako 2,6 mil. eur,“ dodáva Palečková. Rekonštrukcia sa začala v lete roka 2017 a skončila v januári 2018. Ďalšie práce sa uskutočnili za pochodu a hlavne za pomoci generálneho partnera Dukly firmy Ingema či mesta aj v ďalších mesiacoch a rokoch. Dobudovalo sa zázemie, takisto aj skyboxy pre partnerov hokeja, ktoré sú už na oboch stranách tribún. Komfort pre divákov dotvárajú aj ďalšie súčasti štadióna ako veľká led obrazovka, čo fotky hráčov a trénerov u útrobe štadióne. Všetko to vytvára jeden z najmodernejších zimných štadiónov na Slovensku.

Takto vyzeral krátko pred svojim otvorením. Dnes patrí k najmodernejším na Slovensku.

Veľkolepé otvorenie skončilo tesnou prehrou

Hokejisti HK Dukla sa na domácom ľade predstavili po viac ako deviatich mesiacoch. Za ten čas sa zmenilo vedenie klubu, ako aj jeho názov. Doň pribudol názov generálneho partnera a klub sa po novom volal HK Dukla Ingema Michalovce. Vedenie klubu poňalo prvý duel na zrekonštruovanom štadióne veľkolepo. Pripravená bola nová hymna, ktorú naspievala michalovská skupina Iconito, nový maskot Foxy, prítomný bol aj prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Martin Kohút. A ešte k tomu vyšiel aj duel, keďže so Skalicou sa hral priamy súboj o prvé miesto v tabuľke. Úvodné buly hodila legenda michalovského hokeja Peter Pinďár. Do posledného miesta natrieskaný štadión hnal Michalovčanov k víťazstvu, no nakoniec ich k nemu nedohnal. Zverenci vtedajšieho trénera Miroslava Chudého totiž skalickým kráľom podľahli 3:4 a prišli o prvú priečku v tabuľke. Skalici to ale vrátili v následnom finále play-off, keď sa po výhre 3:1 na zápasy stali víťazmi prvej ligy. Tú vyhrali Michalovčania po 32 rokoch.  

Štadión v januári 2018 slávnostne otvorili vtedajší primátor mesta Viliam Zahorčák, vtedajší prezident SZĽH Martin Kohút a vtedajší prezident Dukly Martin Burinský.

Zápas hviezd aj rozlúčka legendy

Za päť rokov prešiel štadión, ale aj michalovský hokej viacerými zmenami. Na štadióne sa odohrali dve finálové série prvej ligy, (v oboch bola Dukla úspešná, v oboch dvíhala pohár na svojom štadióne), barážové zápasy o najvyššiu súťaž (druhá pre Michalovce už úspešná), Zápas hviezd prvej ligy, rozlúčkový duel legendy michalovského hokeja Richarda Šechného, majstrovstvá Slovenska starších žiakov a predstavili sa tu tri reprezentácie. Turnaj Slovakia Cup tu odohrala reprezentačná osemnástka aj ženská reprezentácia a Michalovčanom sa dvakrát predstavila aj mužská reprezentácia, ktorá tu privítala Lotyšsko (4:1) a Dánsko (3:2 po predĺžení). Oba zápasy sa odohrali v rámci prípravy na majstrovstvá sveta.

V septembri minulého roka sa tu zase odohrala exhibícia medzi michalovskou Duklou Ingema a HC Olymp Praha, ktorého káder tvoria viaceré známe osobnosti z kultúry, či športu. Výrazný posun nastal aj v michalovskom hokeji. Muži sa prebojovali do extraligy, kde získali bronzovú medailu. Extraligoví sú aj juniori a novovytvorené ženské družstvo. Michalovce navyše majú druhého hráča, ktorý si zahral v NHL. Je ním Pavol Regenda. Ten si v drese slovenskej reprezentácia zahral aj na vlaňajších majstrovstvách sveta, vo februári sa tešil z bronzovej medaily na olympiáde v Pekingu.

Štadión zmenil šat

Za päť rokov sa na štadióne zmenilo takisto veľa. Keďže hokejisti Dukly postúpili do najvyššej súťaže pribudol turniketový systém a videorozhodca, čo sú podmienky Tipos Extraligy. Divácky komfort podporuje aj svetelná tabuľa v strede ľadovej plochy. Pribudlo šesť dresov pod strechu (tri za víťazstvá v prvej lige, jeden za bronz v extralige a takisto aj dvoch legiend michalovského hokeja Richarda Šechného a Petra Pinďára).

V útrobách štadióna je vytvorená sieň slávy a takisto aj Fanshop, v ktorom si môžete zakúpiť suveníry Dukly. Na stenách štadióna môžete vidieť fotografie hráčov. Cez leto sa dobudovali komplet skyboxy pre partnerov klubu, ktoré sú už na oboch tribúnach.

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
clear sky
21.9 ° C
22.3 °
21.3 °
68 %
6.2kmh
0 %
St
21 °
Št
24 °
Pi
27 °
So
30 °
Ne
34 °

Najnovšie správy

Zdravie, krása, energia

Čierne skládky

Lipová alej Kniežaťa Laborca

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: