streda, 24 júla, 2024
21.9 C
Kosice
ÚvodSpravodajstvoŠarišské správyVozový park dopravného podniku mesta Prešov rozšíria o šesť nových trolejbusov

Vozový park dopravného podniku mesta Prešov rozšíria o šesť nových trolejbusov
V

Vozový park Dopravného podniku mesta Prešov sa rozšíri o šesť nových parciálnych trolejbusov. Ide o 18 metrov dlhé plne nízkopodlažné vozidlá vybavené trakčnými batériami, ktoré umožňujú jazdu aj mimo trolejového vedenia. Ďalšie štyri štandardné 12-metrové trolejbusy zakúpili ešte na jeseň minulého roka. Aktuálne došlo k potvrdeniu nákupu zvyšných šiestich kĺbových trolejbusov v rámci spoločného obstarávania.

 Hlavným cieľom projektu je zvýšenie atraktivity a konkurencieschopnosti verejnej osobnej dopravy. Rozšírením vozidlového parku o nový druh trolejbusov dôjde podľa hovorcu k výraznému zvýšeniu komfortu cestujúcich, plynulosti prevádzky a prepravnej rýchlosti. Zníži sa tiež hlučnosť a negatívne vplyvy dopravy na životné prostredie. „Tieto trolejbusy totiž budú obsluhovať vybrané linky MHD, na ktorých aktuálne premávajú dieselové autobusy. S ich nasadením rátame napríklad na linkách 29, 32, 32A či 39,“ doplnil Tomek s tým, že trolejbusy budú plne klimatizované a vybavené modernejším informačným a tarifným systémom. Štandardom pri všetkých nových vozidlách sú USB nabíjačky pre mobilné telefóny, informačné LCD monitory či kamerový systém v interiéri.
        „Prácu vodiča zlepší aj bezpečnostný kamerový systém, ktorý bude snímať priestor pred a za trolejbusom, či kamera na zberači trolejbusu. Dôkladný prehľad o obsadenosti jednotlivých spojov poskytnú údaje získané z automatických počítadiel cestujúcich, ktoré budú súčasťou výbavy vozidla,“ priblížil hovorca. Vo výbave tiež nebude chýbať systém vonkajšej akustickej signalizácie pre cestujúcich so zrakovým postihnutím. Moderná elektrická výzbroj s rekuperáciou okrem toho ušetrí náklady na prevádzku a poskytne komfortnejší priebeh jazdy. Neoddeliteľnou súčasťou je trakčná batéria, ktorá trolejbusu garantuje dojazd minimálne 12 kilometrov mimo trolejového vedenia.
        Tomek dodal, že šesť trolejbusov v zmysle kúpnej zmluvy dodajú najneskôr do 15 mesiacov od nadobudnutia účinnosti. „Financovanie nákupu zabezpečí z 95 percent operačný program Integrovaná infraštruktúra, zvyšných päť percent pokryje DPMP z vlastných zdrojov. Celková hodnota zákazky je 3,65 milióna eur bez DPH, cena za jeden trolejbus je viac ako 608.000 eur,“ uzavrel hovorca.

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
clear sky
21.9 ° C
22.3 °
21.3 °
68 %
6.2kmh
0 %
St
21 °
Št
24 °
Pi
27 °
So
30 °
Ne
34 °

Najnovšie správy

Zdravie, krása, energia

Čierne skládky

Lipová alej Kniežaťa Laborca

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: