piatok, 24 mája, 2024
16 C
Kosice
ÚvodKultúraVo svidníckom skanzene priblížia vianočné a novoročné tradície

Vo svidníckom skanzene priblížia vianočné a novoročné tradície
<

Tradície vítania Vianoc a Nového roka podľa juliánskeho kalendára si budú môcť pozrieť v sobotu (14. 1.) návštevníci svidníckeho skanzenu. Súčasťou podujatia s názvom Novoročné tradície v skanzene, ktoré organizuje Slovenské národné múzeum – Múzeum ukrajinskej kultúry (SNM – MUK) vo Svidníku, bude i tradičná ľudová zabíjačka a ochutnávka zabíjačkových špecialít.

 Pravoslávni veriaci sa snažia o zachovanie zvykov a tradícií svojich predkov siahajúce až do čias svätého Cyrila a Metoda. Preto väčšina z nich sa na Slovensku i vo svete pri slávení cirkevných sviatkov neriadi gregoriánskym, ale starším juliánskym kalendárom.
        Najočakávanejšími sviatkami predkov boli odjakživa podľa jej slov sviatky zimného cyklu, ktoré sa podľa juliánskeho kalendára začínajú 7. januára sviatkom Narodenia Krista – Roždestvo Christovo.
        Ďalej pokračujú 14. januára na Starý Nový rok – sviatok sv. Vasiľa – a končia sa 19. januára na Zjavenie Pána. Ešte 6. januára, v predvečer Vianoc, sa celá rodina zišla doma a pripravovala sa na Svätý večer. Nevyhnutne sa pripravovali ‚chudé‘ jedlá z darov polí a zeleninovej záhrady. Takto si domáci uctili uplynulý rok a poďakovali sa za jeho dary. Za štedrovečerným stolom musela byť celá rodina spolu.
     V deň Vianoc, 7. januára, koledníci chodili po domácnostiach s vianočným betlehemom. V každej domácnosti svietila sviečka ako symbol dobra a lásky.
        Hlavnou osobou 14. januára na Vasiľa bol podľa zvyku prvý rozsievač, zvyčajne chlapec, ktorý priniesol do domu šťastie, zdravie a nádej na dobrú úrodu. Po celý sviatočný čas sa koledovalo a vinšovalo, spievali sa rituálne piesne – priania majiteľom domov a ich domácim.

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
clear sky
15.8 ° C
16.3 °
14.2 °
88 %
1.5kmh
0 %
Št
16 °
Pi
22 °
So
21 °
Ne
23 °
Po
23 °

Najnovšie správy

Zdravie, krása, energia

Čierne skládky

Lipová alej Kniežaťa Laborca

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: