štvrtok, 23 mája, 2024
16 C
Kosice
ÚvodŠportVerí v silu mužstva a v nepovedané posledné slovo

Verí v silu mužstva a v nepovedané posledné slovo
<

Ešte minulý rok zbieral skúsenosti vo Fínsku, dnes je z neho najmladší tréner v hokejovej Tipos extralige. Peter Kudelka dostal šancu od vedenia HK Dukla Ingema Michalovce, aby preukázal, že nadobudnuté skúsenosti pri dievčenských reprezentáciách, na severe Európy, či pri dvoch skúsených tréneroch ako asistent, ho už dokážu etablovať ako hlavného trénera v najvyššej mužskej hokejovej súťaži.

Po odvolaní Romana Stantiena vedenie michalovskej Dukly nešpekulovalo a urobilo rovnaký krok, ako po októbrovom odvolaní Toma Coolena. Vtedy Kudelku poverili viesť tím na dva zápasy (získal v nich šesť bodov), teraz je to už mandát na dlhšie. Minimálne do konca sezóny. „Klamal by som, keby som povedal, že ma to neprekvapilo. Prekvapilo ma odvolanie Romana Stantiena. Nepredpokladal som, že sa to udeje vzhľadom na blížiaci sa koniec sezóny. Takisto ma prekvapilo to, že vedenie klubu oslovilo mňa. Poviem pravdu, prvú noc som prakticky ani nespal. Veľmi si to vážim a beriem to ako obrovskú šancu ukázať, že na to mám. Je to pre mňa výzva,“ zdôrazňuje v súčasnosti najmladší tréner v hokejovej extralige.

Kudelka bol hodený do veľkej vody a je len na ňom, aby sa neutopil. Prioritou zrejme bude okamžite zastaviť sériu piatich prehier, hoci po reprezentačnej pauze cestujú Michalovčania hneď k majstrovi Slovanu Bratislava. Pre ich nového trénera to bude špecifická premiéra. Čaká ho totiž súboj proti tímu, kde hokejovo rástol. „Je to také špecifické, no keď si spomeniete, aj po odvolaní trénera Coolena sme začínali so Slovanom Bratislava,“ smeje sa Kudelka, ktorý si zaspomínal na výhru 2:1. Potom jeho zverenci zdolali aj Nitru 4:3, následne už prišiel k tímu Roman Stantien. „Tie víťazstvá mali na „svedomí“ predovšetkým hráči, ktorí vtedy mňa a Dušana Devečku podržali. Vtedy to pomohlo nakopnúť tím, ja verím, že to môže byť rovnako aj teraz. Zápas so Slovanom bude samozrejme pre mňa špecifický. Budem hrať prakticky doma a veľmi sa na to teším,“ reaguje michalovský tréner.

Druhou prioritou Kudelku bude zobudiť svojich zverencov hlavne v ofenzíve. Dukla sa totiž trápi v zakončení a v počte strelených gólov je najslabšia z celej extraligy. „Zázračný prútik určite nemám. Máme v tíme ale hráčov, ktorí vo svojich predchádzajúcich kluboch góly strieľali. Všetci veríme, že ich strieľať nezabudli. Dohodli sme sa, že zmeny v kádri už robiť nebudeme a dôveru dostanú tí chlapci, čo sú tu teraz. V minulosti ukázali, že to vedia, veríme, že sa prebudia aj tu. Musíme tvrdo pracovať. Nechcem sa už pozerať na to, čo bolo, chcem sa pozerať dopredu na to, čo bude. Verím, že aj moji asistenti Rado Regenda a Marek Kolba prinesú do tímu nový vietor a nové poznatky,“ poznamenáva Peter Kudelka, ktorého tím spadol z prvej šestky a momentálne mu hrozí aj predkolo play-off. „Máme pred sebou osem zápasov, čo je 24 bodov a naším cieľom musí byť urvať tých bodov, čo najviac. Nevylučujem ani zmeny vo formáciách. Chcem teraz, aby si aj moji kolegovia tréneri urobili svoj obraz a spolu potom preberieme, čo bude najlepšie pre samotný tím,“ zdôrazňuje michalovský tréner a na margo konca základnej časti dodáva. „Sezóna určite ešte stratená nie je. Ja si naopak nemyslím, že situácia je nejako kritická. Verím v silu tohto mužstva a verím, že sa z toho dostaneme a najlepšie sa pripravíme na play-off. Verím, že sme ešte nepovedali posledné slovo.“

Michajlo: Zavážili aj dve výhry z predošlého pôsobenia

Prezident klubu Marek Michajlo netajil, že pri povýšení Kudelka za hlavného trénera zavážili aj dve výhry, ktoré dosiahol s tímom po odvolaní Toma Coolena. Vtedy Michalovčania doma pod jeho dočasným vedením zdolali Slovan Bratislava 2:1 a Nitru 4:3. „Samozrejme, má to s tým súvis. Vtedy preukázal, že má schopnosti tím zobudiť a nabudiť, a to isté od neho čakáme aj tentoraz,“ zdôraznil prezident michalovskej Dukly Ingema, ktorý takisto dodal, že sezóna pre Michalovčanov pasé ešte nie je. „Rozhodne nie! Chceme, aby sa mužstvo čo najlepšie pripravilo vo zvyšných zápasoch na play-off. Aktuálne sme síce von z prvej šestky, strácame na ňu iba minimum a veríme, že v nej po skončení základnej časti budeme. Stále ostávame cieľom prejsť cez prvé kolo play-off,“ dodal Michajlo. Ako sme už spomínali, celý rozhovor s prezidentom HK Dukla Ingema Michalovce si budete môcť prečítať v najnovšom vydaní Podvihorlatských novín.

Zopakujú hokejový šiaľ spred deviatich rokov?

Peter Kudelka v nedeľu oslávi 35 rokov a od vedenia klubu tak dostal necelý týždeň predtým narodeninový darček. Je len na ňom, ako s ním naloží. Bratislavský rodák je v súčasnosti najmladším trénerom v celej extralige (paradoxom je, že michalovská Dukla začínala sezónu s najstarším trénerom v celej súťaži…). V jeho prípade sa zopakovala situácia zo sezóny 2013/14. Vtedy bolo taktiež v michalovskej Dukle trénerské zemetrasenie až dvakrát. Sezónu začínal Marián Horváth. Toho v novembri 2013 nahradil na tri zápasy vtedajší manažér Peter Tirpák, ktorý s tímom trikrát zvíťazil (paradox s Kudelkom, ktorý zdolal Slovan a Nitru). Následne sa trénerom stal Ladislav Spišiak, ktorý taktiež sezónu nedokončil (paradox, tak Spišiakovi, ako aj Horváthovi zlomili väzy zápasy v Prievidzi, terajším trénerom zápasy v Spišskej Novej Vsi…).

Po Spišiakovom odvolaní už vtedajší prezident klubu Alexander Černega (ktorý bol taktiež pod paľbou hokejových expertov na facebooku…) náhradu nehľadal a vedením tímu poveril práve Tirpáka. Ten následne družstvo cez dve päťzápasové série (vtedy sa hralo na tri víťazstvá) doviedol až do finále prvej ligy. Aj vtedy bolo kritikov až-až a „niektorí hokejoví experti“ balili sezónu už v januári, nakoniec ale prišlo skoro k víťazstvu v celej súťaži. Posledná rovnaká zhoda, aj Peter Tirpák má vtedy rovnako ako Kudelka od nedele 35 rokov a aj re neho to bola prvé skúsenosť s postom hlavného trénera. Keby sa takisto podarilo Kudelkovi urobiť finále, bolo by to dokončenie zhody náhod (hoci porovnávať prvú ligu a extraligu nechceme) a v Michalovciach by zrejme spadol štadión. A niektorí hokejoví experti aj na hubu…

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
clear sky
15.8 ° C
16.3 °
14.2 °
88 %
1.5kmh
0 %
Št
16 °
Pi
22 °
So
21 °
Ne
23 °
Po
23 °

Najnovšie správy

Zdravie, krása, energia

Čierne skládky

Lipová alej Kniežaťa Laborca

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: