streda, 4 decembra, 2024
1.4 C
Kosice
ÚvodKultúraVedecká konferencia vo Vihorlatskom múzeu v Humennom

Vedecká konferencia vo Vihorlatskom múzeu v Humennom
V

Dňa 20.decembra si verejnosť pripomenula 205 rokov od narodenia Adolfa Ivanoviča Dobrianskeho, ktorý svojou činnosťou na poli udržiavania ľudských slobôd a práv na sebaurčenie je jedným z najvýznamnejších osobností  rusínskeho i slovenského národného pohybu na prelome  19. storočia. Historickému odkazu Adolfa Ivanoviča Dobrianskeho je  dňa 28. decembra 2022 so začiatkom o 16.00 hod. venovaná vedecká rozprava v rámci 7. ročníka rovnomennej vedeckej konferencie Odkaz A. I. Dobrianskeho pre súčasnosť.

Za účasti prednášajúcich lektorov Prof. ThDr. Ján Šafina, PhD., Mgr. Viliama Komoru, PhD. a Mgr. Jaroslava Kerekaniča  sa v koncertnej sieni Vihorlatského múzea v Humennom budeme venovať téme posledného sčítania obyvateľstva a spolužitia Rusínov a Slovákov na území Slovenska. Podujatie organizuje Vihorlatské múzeum v Humennom v spolupráci s Radou rusínskych regiónov Slovenska, Záujmovým odborom MS slovensko-rusínskej vzájomnosti Adolfa I. Dobrianskeho, Rusínskym záujmovým združením a MO ROS v Humennom.

             Cieľom odbornej vedeckej  konferencie je, symbolicky na prahu nového roka a nových možností spolupráce, pripomenúť si stále aktuálne otázky budovania vlastnej národnej identity a zároveň vzájomnej medzinárodnej spolupráce, princípov  hlásaných  Adolfom  Ivanovičom  Dobrianskym. Nositeľ národnobuditeľských  myšlienok  sa narodil 20. decembra 1817 v Rudlove v okrese Vranov nad Topľou v rodine gréckokatolíckeho duchovného.  Zomrel 6. marca 1901 v rakúskom Insbrucku a pochovaný je v Čertižnom v okrese Medzilaborce.   Pôvodom šľachtic s  profesiou banského inžiniera sa zhodou významných historických udalostí začlenil do národno-obrodzovacieho rusínskeho i slovenského hnutia a výraznou mierou ovplyvnil jeho smerovanie. Bol poslancom Uhorského snemu, priateľom Ľudovíta Štúra, spolupracovníkom slovenských, rusínskych, českých, srbských a chorvátskych národných buditeľov. Patril k  spoluzakladateľom mnohých rusínskych i slovenských národných spolkov, medzi inými aj  Obščestva sv. Joana Krestiteľa a Matice slovenskej, v ktorej  mal členskú legitimáciu s poradovým číslom štyri. Učil dedinských ľudí obrábať pôdu, zakladať sady a včeláriť. Usiloval o pozdvihnutie školského vzdelávania detí roľníkov. Zároveň sa s noblesou pohyboval na cisárskom dvore vo Viedni  i na  cárskom dvore v Rusku.

Zámerom Vihorlatského múzea v Humennom v spolupráci s partnermi je zároveň vydanie uceleného zborníka diskusných príspevkov, ktoré zazneli v priebehu doterajších ročníkov vedeckých konferencií.

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
mist
1.4 ° C
2.4 °
1.2 °
96 %
1kmh
100 %
St
5 °
Št
5 °
Pi
4 °
So
5 °
Ne
4 °

Najnovšie správy

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: