streda, 24 júla, 2024
21.9 C
Kosice
ÚvodSpravodajstvoPodvihorlatské správyV Trhovišti sa každému žije dobre

V Trhovišti sa každému žije dobre
V

V obci Trhovište je už dlhé roky starostom Róbert Koba. Komunikačné zdatný štyridsiatnik nastúpil do funkcie ešte v mladom veku. Medzi ľuďmi nerobí žiadne rozdiely. Často pomáha sociálne slabším občanom, ktorí tvoria podstatnú časť obyvateľstva. V obci, ktorá je na križovatke troch frekventovaných ciest boli zrealizované rôzne investičné akcie. Čoskoro tu bude otvorené aj Komunitné centrum pre seniorov.

Myslí na všetkých

Starosta Róbert Koba, ktorý kandidoval za stranu SMER SD je vo funkcii už piate volebné obdobie. Keď bol v roku 2006 po prvýkrát zvolený do svojej funkcie, mal ešte len 28 rokov. V spomienkach sa ešte vrátil do tých čias. „Bolo to náročné. Predtým som pôsobil v podnikateľskom prostredí, takže s prácou v samospráve som sa iba zoznamoval. Obklopil som sa ale odborne zdatnými ľuďmi, ktorí mi dosť pomáhali. Bez nich by som veľa vecí nezvládol. Takže, uzavriem to tak, že v začiatkoch som sa často radil so zamestnancami obecného úradu, ale aj poslancami obecného zastupiteľstva.“ R.Koba sa snaží zo svojej pozície pomáhať všetkým Trhovišťanom. Špecifikum spočíva v tom, že takmer polovicu z celkového počtu obyvateľov tvoria zástupcovia minoritnej časti. Väčšinou ide o sociálne slabších ľudí. Je ich zhruba až tisícka.„Keď pri rôznych príležitostiach príde reč na túto tému, tak zakaždým zdôrazňujem, že je potrebné vžiť sa do postavenia a pocitov týchto občanov. Tým, čo ich kritizujú stále hovorím, že nech si na niekoľko dní vyskúšajú život v tejto komunite, bez adekvátneho rodinného zázemia a bez dostatku finančných prostriedkov na živobytie. Hneď by pochopili, že to vôbec nie je jednoduché. Oceňujem aj to, že trestná činnosť v obci sa vyskytuje len sporadicky. Väčšinou ide o drobné krádeže. V tomto smere zohráva dôležitú úlohu aj fakt, že v obci sídli Obvodné oddelenie Policajného zboru,“ poznamenal starosta.

Križovatka ciest

Obec Trhovište má špecifickú polohu. Nachádza sa na križovatke až troch frekventovaných cestných komunikácií. Ide o cestné ťahy vedúce do Košíc, Vranova nad Topľou a obce Malčice v Michalovskom okrese. Z uvedenej skutočnosti vyplýva, že obcou denne prechádza obrovské množstvo motorových vozidiel. „Zásluhou Košického samosprávneho kraja bola zrekonštruovaná cesta I.triedy v smere na Košice. V tomto volebnom období však plánujeme obnoviť aj ďalšie cestné ťahy a chodníky v Trhovišti. O finančné prostriedky budeme však žiadať iba štát, lebo s Európskou úniou nemáme dobré skúsenosti. V minulosti nám jej zástupcovia vyčítali viaceré veci, čomu sme príliš nerozumeli, a tak sme od tejto formy finančnej podpory upustili,“ vysvetlil. Názov obce je odvodený od častého konania trhov v dávnejšej minulosti. Pre výhodnú polohu tade viedla obchodná cesta. „Preto na mieste súčasného hlavného cestného ťahu do Košíc obchodníci ponúkali rôzny tovar. Od textilu, cez dobytok až po potraviny,“ čerpal z obecnej kroniky.

Pomohli sociálne slabším

Róbert Koba je už dlho vo funkcii. Rozhodne má čo hodnotiť. „Teší ma rozsiahla rekonštrukcia cesty I.triedy v obci. Takisto aj to, že v Trhovišti je už kompletne všade zavedená kanalizácia, čo zvýšilo životný štandard obyvateľov. Zrenovovali sme hasičskú stanicu,“ pochválil sa a pokračoval:„Po roku 1989 sme v obci postavili vôbec prvý objekt. Ide o materskú školu pre deti zo sociálne slabších rodín. Svojmu účelu začala slúžiť ešte v predošlom volebnom období, konkrétne v septembri minulého roka. Navštevuje ju až 60 detí, ktoré chodia do škôlky s veľkou radosťou. Osvojujú si hygienické návyky, zdokonaľujú si svoje komunikačné zručnosti, sú v kolektíve. Majú pravidelnú stravu. Skrátka, má to svoje veľké pozitíva,“ ocenil. Vďaka tomu si bez väčších ťažkostí zvyknú na povinnú školskú dochádzku v základnej škole. Čo sa týka plánov pre toto volebné obdobie, okrem už uvedenej renovácie ciest a chodníkov v dohľadnom čase vznikne Komunitné centrum pre seniorov. Budú v ňom tráviť voľný čas. Budú mať duchovné prednášky, manuálnu činnosť a iné aktivity.
Ján Čúrny

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
clear sky
21.9 ° C
22.3 °
21.3 °
68 %
6.2kmh
0 %
St
21 °
Št
24 °
Pi
27 °
So
30 °
Ne
34 °

Najnovšie správy

Zdravie, krása, energia

Čierne skládky

Lipová alej Kniežaťa Laborca

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: