piatok, 24 mája, 2024
18.8 C
Kosice
ÚvodSpravodajstvoV Tatrách spadla lavína. Zasypala troch ľudí

V Tatrách spadla lavína. Zasypala troch ľudí
V

Slovensko sužuje nepriaznivé počasie, ktoré komplikuje situáciu nielen na cestách, ale aj na našich horách, kde výdatne sneží a fúka. Nestabilná situácia spôsobila vzostup lavínového nebezpečenstva. Infomoval o tom portal iMeteo.

Počasie na Slovensku sa opäť zhoršilo. Naše územie sužuje nielen silný vietor, ale aj sneženie, ktoré v noci dorazilo na sever územia. Nepriaznivé podmienky panujú aj na našich horách, kde sa začala situácia zhoršovať.

Horskí záchranári varovali pred rastúcim lavínovým nebezpečenstvo. V Nízkych a vo Vysokých Tatrách aktuálne platí 3. stupeň lavínového nebezpečenstva z 5-dielnej medzinárodnej stupnice.

Na horách aktuálne panuje silný vietor a pridáva sa sneženie, ktoré za dnešný deň prinieslo 10 až 20 cm nového snehu. Podmienky tak nie sú priaznivé, no to neodradilo niektorých návštevníkov, ktorí sa rozhodli aj napriek nepriaznivému počasiu riskovať svoj život.

Horská záchranná služba informovala, že v dopoludňajších hodinách prijala žiadosť o pomoc pre 12 – člennú skupinu v žľabe pod Nižnou Popradskou štrbinou, ktorú strhla do údolia smerom do Mengusovskej doliny lavína.

Po páde lavíny utrpeli tri osoby vo veku 36, 45 a 61 rokov poranenia hrudníka, kolena a predkolenia. Vzhľadom na nepriaznivé letové podmienky nebolo možné nasadenie leteckej techniky. Do terénu odišli záchranári HZS z Oblastného strediska Vysoké Tatry spolu s dvoma služobnými psami, ktorí pokračovali od Popradského plesa pozemne.

Pri výstupe sa stretli so zostupujúcimi účastníkmi nehody s poraneným kolenom a hrudníkom, ktorým pomáhali kamaráti. Jeden záchranár HZS sa k nim pridal a sprevádzal ich ku chate. Ostatní záchranári HZS postupovali na lavínište k tretej zranenej osobe.

Po príchode na miesto udalosti jej poskytli neodkladnú prvú pomoc a končatinu zafixovali. Pomocou nosidiel UT 2000 následne transportovali zraneného muža na Popradské pleso, odkiaľ boli všetky zranené osoby za pomoci terénneho vozidla HZS transportované k Domu HZS v Starom Smokovci. Tu bola privolaná posádka RZP, v  starostlivosti ktorej boli pacienti prevezení do nemocničného zariadenia.

Dnešný pád lavíny si tak našťastie nevyžiadal obete na životoch, no podmienky sa budú ďalej zhoršovať a preto zvážte pobyt na horách. Silný vietor totiž bude prefukovať čerstvo napadnutý sneh, čím sa situácia stane ešte nestabilnejšou a nebezpečnejšou.

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
clear sky
20.4 ° C
22 °
19.3 °
58 %
5.1kmh
0 %
Pi
19 °
So
24 °
Ne
23 °
Po
24 °
Ut
22 °

Najnovšie správy

Zdravie, krása, energia

Čierne skládky

Lipová alej Kniežaťa Laborca

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: