pondelok, 15 apríla, 2024
20.3 C
Kosice
ÚvodSpravodajstvoPodduklianské správyV skanzene oslávili Nový rok podľa juliánskeho kalendára

V skanzene oslávili Nový rok podľa juliánskeho kalendára
<

Vo svidníckom skanzene v sobotu ľudia oslávili Nový rok podľa juliánskeho kalendára. Nechýbala tradičná zabíjačka, ochutnávka zabíjačkových špecialít i kultúrny program. Slovenské národné múzeum – Múzeum ukrajinskej kultúry (SNM – MUK) vo Svidníku podujatie organizuje približne 20 rokov.

„Začalo sa to zabíjačkou, ale chceli sme sa vrátiť 40 až 50 rokov dozadu, aby mohli návštevníci vidieť a počuť, ako sa kedysi vinšovalo na Nový rok. Preto je program spojený najprv s vinšovaním, koledovaním a až potom nasledujú zabíjačka a degustácia špecialít, ktoré sme pre našich návštevníkov pripravili,“ priblížil pre TASR riaditeľ SNM – MUK vo Svidníku Jaroslav Džoganík.
        Zabíjačky sú podľa jeho slov v súčasnosti skôr výnimočnosťou a je ich stále menej. Ako povedal, v minulosti bola symbolom hojnosti a dobra. Gazda, ktorý ju robil, bol považovaný za dobrého gazdu. „Znamenalo to, že aj dievka, ktorá je z takého domu, je robotná a hodno si ju brať za ženu,“ priblížil Džoganík s tým, že zabíjačka v skanzene je práve preto vzácnosťou pre návštevníkov, zvlášť tých najmenších.
        Mäsiar Marek Ilečko z Kurimky tvrdí, že v obci už nechová ošípané takmer nikto. „Niekedy som chodil každý týždeň zabíjať, teraz už nič. Nikto nechce robiť, gazdovať a chovať. Najnáročnejšie na tom je, že si musíte všetko kúpiť,“ vysvetlil Ilečko.
        V kultúrnom programe sa predstavili folkloristi z regiónu. Návštevníci si mohli pozrieť i areál skanzenu, v ktorom sa nachádza približne 40 objektov ľudovej architektúry vrátane mlynu, krčmy, či dreveného chrámu.

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
clear sky
21 ° C
22.5 °
20.3 °
53 %
1.5kmh
0 %
Po
21 °
Ut
13 °
St
11 °
Št
9 °
Pi
11 °

Najnovšie správy

Zdravie, krása, energia

Čierne skládky

Lipová alej Kniežaťa Laborca

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: