pondelok, 15 apríla, 2024
20.3 C
Kosice
ÚvodSpravodajstvoUmývanie rúk je základný krok v prevencii akútnych respiračných ochorení

Umývanie rúk je základný krok v prevencii akútnych respiračných ochorení
<

Umývanie rúk je základný krok v prevencii akútnych respiračných ochorení vrátane COVID-19 či chrípky. Ruky si treba dôkladne umývať po každom návrate domov, pred a po návšteve lekára a nemocnice, či pri akomkoľvek pocite nečistých rúk. Pripomenul to hlavný hygienik SR Ján Mikas.

K ochrane pred respiračnými ochoreniami pomáha aj respirátor. Ten by sa podľa Mikasa mal nosiť, ak si ľudia nedokážu udržať bezpečný odstup či začínajú pociťovať príznaky ochorenia. „Odporúčame chrániť sa respirátorom v preplnenej hromadnej doprave, v preplnených uličkách obchodov či na hromadných podujatiach,“ doplnil.
K zásadám patrí aj dodržiavanie respiračnej etiky. To podľa hlavného hygienika znamená, že kýchať a kašlať sa má do vreckovky, nie dlane. „Použité vreckovky vyhoďte do uzatvárateľných nádob na odpad a následne si umyte ruky vodou a mydlom alebo si ich dezinfikujte,“ podotkol.
Priblížil, že v kolektíve je vhodné obmedziť podávanie rúk či objímanie. „Odporúčame časté krátke nárazové vetranie niekoľkokrát počas dňa, s oknami dokorán,“ spresnil.
Podporiť svoju obranyschopnosť sa dá napríklad zvýšeným príjmom vitamínov A, C, E a väčšiny vitamínov zo skupiny B a vitamínu D. „Nájdete ich v čerstvej zelenine, ovocí, strukovinách a celozrnných obilninách,“ doplnil Mikas. Treba podľa neho dbať aj na na každodenný pobyt na čerstvom vzduchu, dostatok spánku, aktívny životný štýl a otužovanie.
„Odporúčame dať sa zaočkovať proti COVID-19, ak ste ešte neboli očkovaní, prípadne ešte nemáte posilňujúcu dávku,“ podotkol.

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
clear sky
21 ° C
22.5 °
20.3 °
53 %
1.5kmh
0 %
Po
21 °
Ut
13 °
St
11 °
Št
9 °
Pi
11 °

Najnovšie správy

Zdravie, krása, energia

Čierne skládky

Lipová alej Kniežaťa Laborca

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: