piatok, 23 februára, 2024
8.4 C
Kosice
ÚvodSpravodajstvoAbovské správyPri mikrofóne Gabo Zelenay

Pri mikrofóne Gabo Zelenay
P

Slovenské technické múzeum a SOŠV – Slovenské olympijské a športové múzeum pripravili jedinečnú  výstavu k nedožitému storočnému jubileu nezabudnuteľného rozhlasového reportéra Gaba Zelenaya, ktorá poteší všetkých nielen priaznivcov športu a žurnalistiky. Výstava Pri mikrofóne Gabo Zelenay prezentuje množstvo zaujímavých artefaktov z jeho pozostalosti.

„Gaba Zelenaya som mal možnosť dobre spoznať, aj keď som výrazne mladší ako on. Charakterizovalo by som ho piatimi výrazmi. Bol prírodný živel, 100-percentný originál, perpetum mobile, človek vízie a majster metafory,“ uviedol riaditeľ mediálnej komunikácie SOŠV Ľubomír Souček.

Gabo Zelenay sa narodil 26. novembra 1922 v Bánovciach nad Bebravou. Bol významný slovenský rozhlasový športový komentátor, moderátor a redaktor. Ako dvadsaťštyriročný sa úspešne zúčastnil konkurzu na športového reportéra a pôsobil v Československom rozhlase. Do histórie žurnalistiky sa zapísal svojím originálnym spôsobom moderovania, bol nositeľom štátneho vyznamenania Pribinov kríž II. triedy za významné zásluhy v oblasti športovej žurnalistiky od prezidenta Slovenskej republiky. Počas svojej bohatej kariéry reportoval najmä futbalové a hokejové zápasy. Dokázal komentovať aj stretnutia v šachu, či šerme, čo iní reportéri považovali za nemožné. Kariéru ukončil po štyridsiatich rokoch komentovania a moderovania, ale naďalej zostal činný ako redaktor. Zomrel vo veku 80 rokov po ťažkej chorobe. „Reportovanie – to bola moja veľká láska. Veľkú lásku inak nestvárnite, len keď do toho dáte celé srdce, celú dušu a všetko, čo je vo vás,“ hovoril Gabo Zelenay. „Napriek všetkému, čo sa týka jeho rozhlasového pôsobenia, bol však oveľa viac, než „len“ originálny a nenapodobiteľný rozhlasový športový reportér s obrovským nasadením, úsmevnými metaforami a vôbec „hláškami“, ako sa dnes hovorí,“ dodáva Ľubomír Souček.

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
overcast clouds
8.4 ° C
8.4 °
7.6 °
86 %
7.2kmh
100 %
Pi
9 °
So
11 °
Ne
12 °
Po
13 °
Ut
15 °

Najnovšie správy

Zdravie, krása, energia

Čierne skládky

Lipová alej Kniežaťa Laborca

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: