piatok, 23 februára, 2024
8.4 C
Kosice
ÚvodCestovanieNajvýhodnejšie európske krajiny na cestovanie v roku 2023

Najvýhodnejšie európske krajiny na cestovanie v roku 2023
N

Rastúca inflácia naďalej negatívne ovplyvňuje všetky aspekty globálnej ekonomiky vrátane cestovania a cestovného ruchu. Urobiť rozpočet na cestovanie dnes nie je ľahká úloha.

Tu je zoznam najlacnejších európskych krajín na návštevu, či už ide o víkendový pobyt alebo dlhú dovolenku.

Maďarsko

Krajina sa nachádza v strednej Európe a je jednou z najlacnejších európskych destinácií pre turistov. Maďarsko je známe svojimi známymi termálnymi kúpeľmi – nachádza sa tu jeden z najväčších prírodných termálnych komplexov s horúcimi prameňmi v Európe. Kúpele Széchenyi sú otvorené po celý rok.

Cena bývania. Spravidla platí, že čím bližšie k centru mesta, tým drahšie. Počítajte s tým, že za izbu v 3-4 hviezdičkovom hoteli zaplatíte v Budapešti od 60 do 90 eur za noc. Existujú však aj lacnejšie možnosti. Napríklad izba v hosteli bude stáť asi 16 eur na noc.

Cestovné. Verejná doprava je najdostupnejšia možnosť. Mesačný lístok na autobus stojí 9 500 forintov, teda asi 24 eur.

Náklady na jedlo. Hoci to závisí od typu a triedy podniku, náklady na jedlo a nápoje sú v Maďarsku výrazne nižšie ako inde v Európe. Obed stojí 5 eur a večera pre dvoch môže zaplatiť 25 eur.

Portugalsko

Madeira a portugalské Azory sú snom každého cestovateľa. Tieto ohromujúce subtropické ostrovy musíte vidieť, pretože Portugalsko je jednou z krajín Európy, ktoré sú cenovo najvýhodnejšie. Dobré počasie a úžasné pláže plus výrazné úspory – to je o Portugalsku.

Cena bývania. Dvojlôžkové izby nájdete v 3-hviezdičkových hoteloch už od 10 eur na noc. Je celkom možné nájsť štvorhviezdičkový hotel kategórie 4 plus za 50 eur.

Cestovné náklady. Denný lístok stojí 6,40 € a jednosmerný lístok 1,35 €.

Výživa. Obed v lacnej reštaurácii stojí 8 eur, zatiaľ čo v McDonalds alebo iných fastfoodoch 5-6 eur. Ak však chcete ušetriť viac peňazí, mali by ste hľadať reštaurácie mimo turistických atrakcií.

Slovinsko

Slovinsko je rajom pre lacných cestovateľov. V porovnaní so susedným Rakúskom, Talianskom a Švajčiarskom je Slovinsko oveľa lacnejšie, a preto je čoraz obľúbenejšou turistickou destináciou.

Cena bývania. Počítajte s tým, že v hoteloch rôznych hviezd zaplatíte od 35 do 90 eur a v hosteli 10-15 eur za noc.

Cestovné. Tí, ktorí pravidelne využívajú MHD, by si mali zakúpiť mesačné predplatné. Bude to stáť 30-35 eur. Za jazdu bez lístka hrozia značné pokuty.

Náklady na jedlo. Väčšina jedál nebude stáť viac ako 12–15 eur. Rýchle občerstvenie stojí všade približne rovnako, takže ak ušetríte, môžete si zahryznúť do McDonalds za 6 eur.

Bulharsko

Je to nielen jedna z najlacnejších európskych krajín, ale aj jedna z najzaujímavejších. Bez ohľadu na to, kde leží vaša cesta: na východ, na pláž alebo do hôr a parkov, v Bulharsku sa zaručene dobre zabavíte.

Cena bývania. Na prenocovanie stačí 12-14 eur. Štvorhviezdičkové hotely si budú účtovať od 35 eur za deň.

Doprava. Väčšina krajiny je spojená železničnou a cestnou dopravou. Tí, ktorí navštívia Bulharsko, cestujú buď autobusom alebo trolejbusom. Mesačný lístok dospelého na MHD stojí približne 70 eur.

Náklady na jedlo. Ceny potravín v Bulharsku sú pomerne nízke. Pripravte sa na to, že za hlavné jedlo v reštaurácii zaplatíte od 8 do 15 eur, v akomkoľvek zariadení rýchleho občerstvenia 5 eur za sendvič.

Rumunsko

Rumunsko je ďalšou európskou krajinou s množstvom zábavy za prijateľnú cenu. Jeho popularita v posledných rokoch výrazne vzrástla.

Cena bývania. V hosteloch a ubytovniach – spravidla nie viac ako 10 eur za noc. V reťazových hoteloch sú ceny štandardné.

Náklady na verejnú dopravu. Jedna cesta autobusom bude stáť 1,3 rumunského lei, dve cesty metrom – 5 lei, čiže asi 1 euro.

Náklady na jedlo. Obed v lacnej reštaurácii v Bukurešti bude stáť 6 eur, zatiaľ čo večera pre dvoch s pohárom vína stojí 12-14 eur. Cena, ako vždy, závisí od typu reštaurácie a od toho, či sa nachádza v centre mesta alebo nie.

Moldavsko

Moldavsko je známe predovšetkým svojim vínom, takže pre milovníkov vína je Moldavsko tým pravým miestom, ktoré by mali navštíviť budúce leto. Turisti čoraz častejšie vyhľadávajú menej frekventované a známe miesta. Krajina si zachovala svoje kultúrne a historické dedičstvo a ešte stále nebola objavená.

Cena bývania. Ceny v Moldavsku sú výrazne nižšie ako vo väčšine ostatných krajín, najmä v západnej Európe. Nie je veľa hlavných miest, kde nájdete ubytovanie už od 5 eur na noc. Päťhviezdičkový hotel môže stáť 150 eur a dvojhviezdičkový 25–30.

Doprava. Ceny sa v rôznych mestách líšia. Napríklad jeden lístok na MHD stojí v Kišiňove 6 lei (30 centov), ​​mesačný lístok stojí 234 lei, čiže 12 eur.

Náklady na jedlo. Moldavské jedlá vo väčšine reštaurácií stoja menej ako 10 eur. Fľaša miestneho vína zvyčajne nie je vyššia ako 10-12 eur.

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
overcast clouds
8.4 ° C
8.4 °
7.6 °
86 %
7.2kmh
100 %
Pi
9 °
So
11 °
Ne
12 °
Po
13 °
Ut
15 °

Najnovšie správy

Zdravie, krása, energia

Čierne skládky

Lipová alej Kniežaťa Laborca

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: