pondelok, 15 apríla, 2024
20.3 C
Kosice
ÚvodSpravodajstvoPodvihorlatské správyKto povedie MFK Zemplín Michalovce v novej sezóne?

Kto povedie MFK Zemplín Michalovce v novej sezóne?
K

Futbalisti MFK Zemplín Michalovce sa udržali v najvyššej Fortuna lige, ktorú si zahrajú aj deviatu sezónu v rade. Okrem posledného kola ich viedol tréner Norbert Hrnčár. Ten práve pred posledným kolom skončil na tejto pozícii a Michalovčania už pod vedením Vladimíra Rusnáka, športového riaditeľa klubu, po výhre 1:0 nad Zlatými Moravcami spečatili definitívu záchrany.

Týmto sa síce skončili problémy so záchranou, pre vedenie klubu ale začali nové. Musia sa totiž obzerať po novom trénerovi. My sme sa zamerali na tých, ktorí by mohli prebrať michalovské kormidlo.

Vo Fortuna lige doteraz siedmi tréneri

Michalovčanov doteraz vo Fortuna lige viedli siedmi tréneri. Historicky prvým je František Šturma, ktorý v sezóne 2014/15 doviedol mužstvo k víťazstvu v druhej lige a teda aj k postupu do najvyššej súťaže. Rodák z Nymburgu následne vydržal na michalovskej striedačke jesennú časť, po nej ho nahradil bývalý reprezentačný lodivod Stanislav Griga. Najdlhšie pôsobiacim michalovským trénerom vo Fortuna lige (a jeden čas aj celkovo v nej) bol Anton Šoltis. Ten nastúpil k tímu na začiatku sezóny 2016/17 (predtým bol Grigovým asistentom) a pôsobil pri ňom až do novembra 2019, kedy ho nahradil Jozef Majoroš, jeho dovtedajší asistent. Majoroš síce dokončil sezónu 2019/20, v tej nasledujúcej ale doplatil na prestavbu kádra a v jarnej časti skončil aj on. Jeho nástupcom sa opäť stal Šoltis, ktorý doviedol mužstvo k záchrane, novej zmluvy sa ale súčasný lodivod FC Košice nedočkal. Vedenie stavilo na Miroslava Nemca, ktorý ale takisto nedokončil sezónu a v jarnej časti ho nahradil Norbert Hrnčár. Ten sa mohol stať po Šoltisovi druhým trénerom, ktorý viedol Zemplínčanov celú sezónu. Chýbal mu k tomu jeden zápas, v ktorom už Zemplínčanov viedol Vladimír Rusnák.

Dvaja reálni aj teraz, piati nie

To sú mená trénerov, ktorí doteraz Zemplínčanov viedli v najvyššej súťaži. Aj z nich môžu členovia vedenia klubu čerpať, no zo sedmičky zrejme prichádzajú do úvahy iba dvaja. Jozef Majoroš de facto ani z klubu neodišiel, keďže momentálne vedie starší dorast. S ním skončil v tejto sezóne na jedenástom mieste. Môže byť alternatívou, no skôr sa zrejme budú v Michalovciach uberať iným smerom. Druhým v poradí je František Šturma, ktorého ale v poslednej dobe limitovali zdravotné problémy. Krok by to možno nebol zlý… A sme pri možnostiach, ktoré nie sú pravdepodobné, ba sú vylúčené. Pre bývalého reprezentačného trénera Stanislava Grigu by zrejme Michalovce výzvou neboli. Rovnako vylúčené je opätovné angažovanie Hrnčára, ktorý len nedávno skončil. Svoje zotrvanie pri tíme vylúčil aj Vladimír Rusnák, podľa ktorého slov to bolo iba do konca sezóny a budú hľadať nového trénera. Rusnák sa chce stále venovať práci športového riaditeľa. Pokračujeme v ďalších takmer vylúčených možnostiach. Anton Šoltis vedie FC Košice a postúpil s nimi do Fortuna ligy, takže určite nie.  Nie padne aj pri možnej voľbe na Miroslava Nemca, ktorý momentálne pôsobí v Afrike.

Bude ôsmym v poradí opäť východniar?

V našej analýze sa orientuje skôr na to, že vedenie prinesie trénera, ktorý ešte Zemplínčanov ako hlavný neviedol. Možností majú viacero, my sme vybrali šiestich. Môžu sa pozerať po skúsenom trénerovi, ale aj po mladých kormidelníkoch, tak ako tomu urobili trebárs so Šoltisom. Do prvej skupiny rozhodne patrí jeden z horúcich adeptov Marek Fabuľa. Štyridsaťsedemročný rodený Prešovčan má za sebou úspešné pôsobenie v Podbrezovej, ale aj neúspešné v Košiciach, či Liptovskom Mikuláši. V posledných dueloch Michalovčanov bol na štadióne, no malo to svoje opodstatnenie. Bol totiž spolukomentátorom…

Pri adeptoch narodených na východe Slovenska budeme pokračovať. A traja z nich môžu byť aj horúci želiezkom v ohni. Prvé meno, ktoré dávame vonku je Marek Petruš. Bývalý tréner Popradu, či Liptovského Mikuláša viedol v tejto sezóne Tatran Prešov. V lete prijal ponuku materského klubu aj napriek tomu, že mal na stole fortunaligovú od Liptákov. S Tatranom dlho viedol druhú ligu, nakoniec mu ale postup vyfúkli Košičania a Petruš so svojim tímom neuspel ani v baráži, kde ho do druhej ligy vrátili Zlaté Moravce. Za jeho angažovanie hovoria dosiahnuté výsledky, ale aj herný štýl jeho tímov, proti je zrejme fakt, že bude chcieť ostať doma. Už v lete mohol byť vo Fortuna lige, prijal ale ponuku Prešova. Jeho ambície ale určite siahajú do najvyššej súťaže…

V nej by mohol dostať šancu aj rodák z Kráľovského Chlmca Gergely Geri. Ten bol horúcim adeptom aj po skončení Miroslava Nemca. Práve medzí ním a Norbertom Hrnčárom sa v Michalovciach rozhodovali. Nakoniec vyhrali skúsenosti a na Zemplíne skoro na to aj doplatili… Geri v lete prebral druholigový Slavoj Trebišov, s ktorým predviedol spanilú jazdu ukončenú po jesennej časti na piatom mieste. Následne prijal ponuku Ivana Galáda a ako asistent zachránil Zlaté Moravce. Od leta by sa ale zrejme chcel 46-ročný tréner vrátiť niekde ako šéf lavičky. A Michalovce by zrejme pre neho boli aj ideálnou adresou. Za hovorí fakt, že by bol trénerom z domácich zdrojov a takisto za neho hovoria aj výsledky s Trebišovom, ktorý sa za jeho pôsobenia prezentoval výborným futbalom. Proti je minimum skúsenosti, no opäť sa pýtame, koľko skúsenosti mal Anton Šoltis, najdlhšie pôsobiaci tréner na michalovskej stoličke?

Možnosťou aj opätovné spojenie z Trebišova

Postupne sa dostávame k ďalšej možnosti, ktorá môže byť aj reálnou. Michalovčania by mohli siahnuť napríklad aj po Ľubošovi Benkovskom, ktorý úspešne viedol Zlaté Moravce v jeho premiérovej sezóne v najvyššej súťaži. A prečo hovoríme o reálnej možnosti? Jeho prácu totiž veľmi dobre pozná súčasný športový riaditeľ MFK Zemplín Vladimír Rusnák, s ktorým Benkovský viedol Slavoj Trebišov. Následne pre neho prišla šanca v Zlatých Moravciach, kde nehral zlý futbal. Práve o Benkovskom sa najviac hovorilo minulú jeseň, keď presahovali informácie o konci Norberta Hrnčára. Mužstvo ale malo následne dobrý záver jesene a reči prestali. Teraz sa ale môžu obnoviť…

 Príde k prekvapeniu?

Práve v prvej štvorke je náš favorit na to, akým smerom pôjdu Michalovčania. Máme ale aj niekoľko prekvapení. Veľkým by bol zrejme angažovanie Jána Kozáka mladšieho. Ten po skončení na lavičke Slovana Bratislava, ktorý doviedol do skupinovej fázy Európskej ligy a k majstrovskému titulu, netrénoval už skoro tri roky. Práve to dáva pri našej analýze bývalému slovenskému reprezentantovi a špílmachrovi Petržalky či Slovana Bratislava menšie šance. Na druhej strane, opäť sa vraciame k Šoltisovi a takisto aj ku faktu, že v Slovane splnil všetko, čo splniť mal. Otázne je, či by sa mu chcelo vracať na východ a či by boli Michalovce pre neho výzvou. To by možno aj boli, takisto aj fakt postaviť sa bývalému klubu, či materským Košiciam. Uvidíme… Pri možnosti angažovania trénera z východu Slovenska sa zastavíme ešte pri jednom mene. Je ním Albert Rusnák, súčasný tréner slovenskej dvadsiatky na majstrovstvách sveta v Argentíne. Po skončení šampionátu môže byť pre stále mladého trénera výzvou vrátiť sa ku klubovému futbalu. V Michalovciach už pôsobil, keď Zemplínčanov viedol v druhej lige. Výsledky síce neboli ideálne, odvtedy sa ale Rusnák posunul a možno by stálo za to, aby dostal šancu aj teraz. Angažovanie dvoch vyššie spomenutých trénerov by bolo asi prekvapením. Michalovčania už ale niekoľkokrát trénerom prekvapili. Prečo by to nemohlo byť aj teraz?

Zahraničná výzva?

V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na ďalšie možnosti, ktoré ale zrejme budú nepravdepodobné. Pri nich sme začali vyššie, keď sme spomínali mená Norberta Hrnčára, či Vladimíra Rusnáka. Pokračujeme trebárs horúcim artiklom Petrom Struhárom, ktorý skončil na lavičke ďalšieho fortunaligistu MFK Ružomberok. Vlani druhý najlepší tréner na Slovensku doplatil na zlé výsledky tímu, ako aj na to, že sa „Ruža“ nedostala do pohárovej Európy. Na lavičke poľskej Wisly Plock nedávno skončil aj Pavol Staňo, ktorý v minulosti takisto vyskočil ako trénerská kométa. Po konci v Žiline má za sebou pôsobenie práve v Poľsku a návrat do Michaloviec by asi pre neho nebola tá správna výzva. Zaujímavou by bola aj zahraničná možnosť. Po tej sa Michalovčania v novom miléniu obrátili len dvakrát. Pri angažovaní Vlastimila Petrželu v roku 2010 a jeho vtedajšieho asistenta Františka Šturmu v roku 2014. Svoju misiu lepšie naplnil Šturma, ktorý sa s neznámym tímom dostal do najvyššej súťaže. Práve česká cesta môže byť pre Michalovčanov zaujímavá. Inšpirovať sa môžu Žilinou, či Podbrezovou, kde mladí neznámi českí tréneri odviedli dobrú robotu.

Náš tip? Bude to východniar!

Tak, čo onak, Michalovčania síce majú o robotu viac, no kandidátov je viac ako dosť. Je len na nich, aby mali šťastnú ruku, ktorú v posledných výberoch nemali. Tak tomu bolo pri dvoch posledných voľbách. Angažovanie Miroslava Nemca či Norberta Hrnčára nenaplnili ciele tímu. O prvej šestke zväčša Michalovčania nehovoria, no sami si musia opýtať, či je lepšie hrať v nadstavbe o titul proti Slovanu, či Dunajskej Strede a Trnave, alebo proti Zlatým Moravciam v nadstavbe o záchranu. Posledné tri sezóny bola splnená druhá možnosť a Zemplínčania by sa konečne mali pozrieť aj do nadstavby o titul, ktorú hrali v sezónach 2018/19 a 2019/20. Aj preto musia trénerskú otázku vyriešiť čím skôr a čím lepšie. Určite sa niektoré naše mená zhodujú  s tými, ktoré majú v notese. Treba veriť, že budú mať šťastnú ruku tak ako pri Antonovi Šoltisovi. A aký je náš tip? Bude to východniar!    

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
clear sky
22.3 ° C
22.3 °
22.3 °
56 %
4.1kmh
0 %
Po
21 °
Ut
12 °
St
12 °
Št
8 °
Pi
9 °

Najnovšie správy

Zdravie, krása, energia

Čierne skládky

Lipová alej Kniežaťa Laborca

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: