piatok, 24 mája, 2024
16 C
Kosice
ÚvodSpravodajstvoKotleba vyvolal rasové vášne v Michalovciach

Kotleba vyvolal rasové vášne v Michalovciach
K

Stovky Michalovčanov a ľudí z blízkeho a vzdialenejšieho okolia si na Námestí osloboditeľov v Michalovciach uctili pamiatku nedávno zavraždenej 46-ročnej Eriky Olajecovej. Z jej usmrtenia je obvinený 18-ročný Valentín H. z miestnej lokality Angi mlyn. Pokojnú atmosféru zhromaždenia vybičoval predseda Ľudovej strany Naše Slovensko Marián Kotleba. Početná prítomnosť jeho odporcov ho však zjavne vyrušila. Svoje tradične silácke reči tentoraz vynechal a výrazne zmiernil svoj slovník.

Nevedel, čo má robiť

Marián Kotleba dosť meškal na zhromaždenie. Prišiel asi dvadsať minút po jeho začiatku. V sprievode statného ochrankára sa predieral pomedzi svojich prívržencov a rozdával úsmevy na všetky strany. Následne dobrých dvadsať minút nervózne chodil po tribúne. Bolo vidieť, že zjavne nie je vo svojej koži. Kým jeho stúpenci často zborovo kričali „Kotleba, Kotleba,“ jeho odporcovia poriadne nahlas skandovali „Fašista, fašista.“ Už bývalý poslanec Národnej rady Slovenskej republiky evidentne nevedel, ako na to má reagovať. Hodnú chvíľu, to vyzeralo tak, že ani nevie, čo má povedať. Zrejme čakal, že jeho kritici odídu. Nič také sa však nestalo.

Obvinenia bez dôkazov

Predseda Ľudovej strany Naše Slovensko povedal na tribúne otrepanú frázu. „Ja a moji stúpenci sme tu dnes prišli preto, aby sme Vláde Slovenskej republiky odkázali, aby sa konečne začala zaoberať nelichotivou situáciou na východnom Slovensku. Chcem vás všetkých pekne poprosiť, aby sme po skončení tohto zhromaždenia zapálili sviečku na mieste, kde bola Erika zavraždená,“ prekvapil nečakane zmierlivým tónom. V podobnom duchu pokračoval aj pred novinármi. „V osobných rozhovoroch mi viacerí Michalovčania potvrdili, že v meste slabo funguje mestská polícia. Štátna polícia si zakrýva oči pred kriminalitou určitých skupín ľudí. Tu sa robia drogové trestné činy, polícia je namočená v drogovej kriminalite. Som tu preto, aby som ľuďom nádej, a to s vierou, že sa o ich problémy bude niekto v Bratislave zaujímať,“ uviedol. Je zaujímavé, že M.Kotleba vo svojich vyhláseniach zavraždenú Eriku v podstate ani nespomenul… No a odrazu vynechal aj reči o “cigánskom sadistovi”, ktorým na svojom facebookovom profile narážal na obvineného Valentína H. Hlavne, že sa vo veľkom obúval do mužov zákona. Bez uvedenia konkrétnych dôkazov. Čo to má však spoločné s vraždou Eriky, zrejme nevie ani sám Marián Kotleba.

Vybičovaná atmosféra

Na námestí boli desiatky mestských a štátnych policajtov, ktorí mali všetko viac-menej pod kontrolou. O dodržiavanie verejného poriadku dbali aj členovia Občianskeho združenia (OZ) Zemplínska partia, ktorí sa pohybovali najmä po tribúne. „V týždni som bol osobne za Mariánom Kotlebom. Poprosil som ho, aby sem neprišiel, aby svojou prítomnosťou nerozdúchal vášne. Sami vidíte, že ma nepočúvol. Po jeho príchode stúplo napätie. Chceli sme ešte urobiť pochod námestím za zosnulú Eriku, ale vzhľadom na vybičovanú atmosféru to nemalo žiadny zmysel,“ konštatoval Szabados Ľ. predseda OZ. Mnohí prítomní ľudia však na jej počesť zapálili sviečky. Členovia OZ cítili potrebu byť na námestí. Počas týždňa bolo na internete veľa nenávistných prejavov, objavili sa aj rôzne vyhrážky. Preto prišli a robili všetko preto, aby si Kotlebovci a ich kritici všetko v pokoji vydebatovali. Tento zámer sa ale nepodarilo splniť. Početné zastúpenia mala aj minoritná časť obyvateľstva z rôznych slovenských regiónov. Jej názor na toto zhromaždenie nám tlmočil Michalovčan Jozef Sliško. „Prišli sme si uctiť pamiatku zosnulej Eriky v pokojnom a priateľskom duchu. Viete, my tu chceme ďalej normálne žiť spolu s druhou komunitou, ktorej sme dnes prišli podať priateľskú ruku. Na čo tu však prišiel Marián Kotleba, to vôbec neviem. Zrejme mu ide o rozoštvanie ľudí a získanie politických bodov,“ úprimne povedal J.Sliško. Treba povedať, že trafil klinec po hlavičke. V Michalovciach M. Kotleba pôsobil ako vystrašený alibista. Ukázalo sa, že silné reči má len na internete a medzi svojimi priaznivcami. Jeho príchod do Centra Zemplína bol absolútne zbytočný.

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
clear sky
15.8 ° C
16.3 °
14.2 °
88 %
1.5kmh
0 %
Št
16 °
Pi
22 °
So
21 °
Ne
23 °
Po
23 °

Najnovšie správy

Zdravie, krása, energia

Čierne skládky

Lipová alej Kniežaťa Laborca

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: