piatok, 24 mája, 2024
16 C
Kosice
ÚvodŠportHádzanári o svetový titul i účasť na olympiáde

Hádzanári o svetový titul i účasť na olympiáde
<

Po majstrovstvách sveta vo futbale a hokeji do dvadsať rokov čaká športový svet ďalší šampionát, tentoraz v hádzanej mužov. Ten sa uskutoční vo Švédsku a v Poľsku v termíne od stredy jedenásteho do nedele dvadsiateho deviateho januára 2023. Titul majstra sveta obhajujú Dáni, ktorí vo finále v Káhire zdolali Nórov 26:24 (13:13) a druhýkrát v histórii získali zlaté medaily. Bronz patril Španielom vďaka výhre nad Francúzmi 35:29 (16:13). Majster sveta si zabezpečí priamy postup na MS 2025 v Chorvátsku, Dánsku a Nórsku a zároveň získa miestenku na OH 2024 v Paríži.

Pred rokom sa kontinentálna elita zišla na Slovensku a Maďarsku, ale stále to bolo pod vplyvom pandémie koronavírusu. Tentoraz organizátori z Poľska a Švédska nemusia riešiť tento problém a môžu privítať účastníkov na XXVIII. majstrovstvách sveta mužov (11. – 29. 1. 2023) už bez obmedzení. Pôjde o druhý svetový šampionát s 32 účastníkmi a druhýkrát sa uskutoční súčasne v dvoch krajinách. Piatykrát v histórii bude jeho hostiteľom Švédsko a premiérovo Poľsko. Turnaj MS sa bude odohrávať až v deviatich dejiskách – štyroch poľských: Krakov, Gdansk, Katovice, Plock a piatich švédskych: Štokholm, Malmö, Göteborg, Jönköping a Kristianstad.

Na šampionáte sa predstaví 32 družstiev (z toho 17 európskych), ktoré sú rozdelené do ôsmich štvorčlenných skupín. Turnaj otvorí stredajší šláger od 21.00 h v hale Spodek v Katoviciach, v ktorom reprezentácia domáceho Poľska vyzve úradujúcich olympijských šampiónov z Francúzska. Ďalšími účastníkmi B-skupiny sú reprezentanti Saudskej Arábie a Slovinska. Belgickí premožitelia Slovákov sa dostali do základnej H-skupiny spolu s obhajcami prvenstva z Dánska, ktorí sa budú usilovať dosiahnuť víťazný hetrik. Okrem nich budú v Malmö účinkovať aj hráči Bahrajnu a Tuniska. Švédi ako aktuálni majstri Európy a zároveň hostitelia MS si zahrajú v C-skupine v Göteborgu spolu s tímami Brazílie, Uruguaja a Kapverd.

V rámci základných skupín sa hrá systémom každý s každým. Z každej základnej skupiny postúpia prví traja do hlavnej fázy, v nej sa bude hrať v štyroch šesťčlenných skupinách (postupujúci z A a B-skupiny, C a D-skupiny, E a F-skupiny, G a H-skupiny). Po hlavnej fáze bude nasledovať vyraďovacia časť so štvrťfinále, semifinále, duelmi o umiestnenie na 3. – 8. mieste a finále, ktoré je v štokholmskej Tele2 Arene na programe v nedeľu 29. januára večer. Tímy, ktoré nepostúpia medzi dva tucty najlepších, budú bojovať o Prezidentský pohár. Ten získa družstvo na 25. konečného poradia (predtým na 17., resp. 13. pozícii).

Zloženie základných skupín na XXVIII. majstrovstvách sveta v hádzanej mužov v Poľsku a Švédsku (11. – 29. 1. 2023):
A-skupina (Krakov): Španielsko, Čierna Hora, Čile, Irán
B-skupina (Katovice): Francúzsko, Poľsko, Saudská Arábia, Slovinsko
C-skupina (Göteborg): Švédsko, Brazília, Kapverdy, Uruguaj
D-skupina (Kristianstad): Island, Portugalsko, Maďarsko, Kórejská republika
E-skupina (Katovice): Nemecko, Katar, Srbsko, Alžírsko
F-skupina (Krakov): Nórsko, Severné Macedónsko, Argentína, Holandsko
G-skupina (Jönköping): Egypt, Chorvátsko, Maroko, USA
H-skupina (Malmö): Dánsko, Belgicko, Bahrajn, Tunisko

Dejiská MS 2023: Krakov, Gdansk, Katovice, Plock, Štokholm, Malmö, Göteborg, Jönköping a Kristianstad

Program svetového šampionátu:
zápasy v základných skupinách: 11. 1. (streda) – 17. 1. (utorok)
hlavná (osemfinálová) fáza: 18. 1. (streda) – 23. 1. (pondelok)
Prezidentský pohár – skupiny: 18. 1. (streda) – 23. 1. (pondelok), zápasy o konečné umiestnenie o 25., 27., 29. a 31. miesto: 25. 1. (streda)
voľný deň: 24. 1. (utorok)
štvrťfinále: 25. 1. (streda)
voľný deň: 26. 1. (štvrtok)
semifinále a o 5. – 8. miesto: 27. 1. (piatok)
voľný deň: 28. 1. (sobota)
finále a zápasy o konečné 3., 5. a 7. miesto: 29. 1. (nedeľa)

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
clear sky
15.8 ° C
16.3 °
14.2 °
88 %
1.5kmh
0 %
Št
16 °
Pi
22 °
So
21 °
Ne
23 °
Po
23 °

Najnovšie správy

Zdravie, krása, energia

Čierne skládky

Lipová alej Kniežaťa Laborca

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: