pondelok, 15 apríla, 2024
20.3 C
Kosice
ÚvodZdravieAko zachytíte včas rakovinu krčka maternice

Ako zachytíte včas rakovinu krčka maternice
A

V mesiaci január si pripomíname dôležitosť prevencie rakoviny krčka maternice. Gynekologickou preventívnou prehliadkou môžete zvýšiť úspešnosť liečby a šancu na uzdravenie.

Vyvolávateľom rakoviny krčka maternice je ľudský papilomavírus – Human Papilloma Virus (HPV).
Samotný HPV vírus nedokáže vyvolať ochorenie, pri vzniku účinkujú aj iné faktory ako porucha celkovej alebo lokálnej imunity, ktorá môže byť vrodená alebo spôsobená:

 • dlhodobou liečbou na potlačenie imunity pri iných ochoreniach,
 • opakované infekcie pošvy bakteriálneho alebo vírusového pôvodu,
 • fyzická alebo psychická vyťaženosť, stres.

Prenos infekcie je výlučne pohlavným stykom, nielen vaginálnym, ale aj orálnym alebo análnym. Pred nakazením vás neochráni ani kondóm. Možné je sa nakaziť aj fyzickým kontaktom, napríklad kontakt s predmetmi kontaminovanými vaginálnym sekrétom alebo ejakulátom (sexuálne pomôcky).
HPV infekciou sú najčastejšie postihnuté ženy:

 • vo veku 20 – 50 rokov,
 • fajčiarky,
 • užívajúce hormonálnu antikoncepciu,
 • s rizikovým sexuálnym správaním alebo ich partneri.

Riziko prenosu z matky na dieťa je až 90 % a to aj počas kojenia.

Príznaky rakoviny materničného hrdla si nemusíte hneď spojiť so smrteľným ochorením. Medzi najčastejšie príznaky patrí:

 • špinenie a krvácanie mimo cyklu,
 • bolesti panvy, chrbta a nôh,
 • poruchy vyprázdňovania a močenia,
 • v neskoršom období chudnutie, stupňovanie bolestí a únava.

V prípade, že spozorujete niektoré z príznakov, neodkladajte návštevu u svojho gynekológa, ktorý váš stav zhodnotí a odporučí ďalší postup.

Prevenciou môžete podchytiť skoré nebolestivé štádiá a tiež je môžete tomuto ochoreniu predísť vakcináciou. Význam vakcinácie (očkovania) je vo vytvorení protilátok, ktoré aktívne ničia vírus rakoviny materničného hrdla.
Očkovanie môžete absolvovať v gynekologickej ambulancii.
V závislosti od typu zdravotnej poisťovne je očkovanie hradené čiastočne, úplne, v závislosti od veku a iných podmienok, ktoré stanovujú zdravotné poisťovne.

Od 07. 11. 2019 bol oficiálne spustený celoplošný skríning v Slovenskej republike pre vyhľadávanie včasných štádií rakoviny krčka maternice. Je určený pre cieľovú skupinu žien vo veku od 23 do 64 rokov. Zdravotné poisťovne budú pozývať tieto ženy na preventívne prehliadky, v rámci ktorej sa skríning rakoviny krčka maternice zrealizuje.
V prípade, že ste nedostali pozvanie, môžete navštíviť svojho gynekológa. Súčasťou preventívnej gynekologickej prehliadky, ktorá je hradená z prostriedkov verejného zdravotného poistenia ženám 1x za rok je aj cytologické skríningové vyšetrenie steru z krčka maternice. Prvé dva cytologické stery z krčka maternice urobí váš gynekológ v ročnom intervale. Ak budete zdravá pri oboch z nich, vyšetrenie sa zopakuje až o tri roky.

Odporúčame vám, aby ste skríning rakoviny krčka maternice absolvovali vždy, keď dostanete pozvanie.
Pokiaľ ste ešte preventívnu prehliadku v tomto roku neabsolvovali, nepodceňujte význam gynekologických preventívnych prehliadok a vyhľadajte svojho gynekológa.
Nemocnica Svet zdravia a polikliniky ProCare ponúkajú kvalitné služby v rámci gynekologických ambulancií – primárnu gynekologickú starostlivosť – preventívne prehliadky, diagnostiku, liečbu a dispenzárnu starostlivosť gynekologických ochorení a poradenstvo pacientkam s gynekologickými ťažkosťami.

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
clear sky
21 ° C
22.5 °
20.3 °
53 %
1.5kmh
0 %
Po
21 °
Ut
13 °
St
11 °
Št
9 °
Pi
11 °

Najnovšie správy

Zdravie, krása, energia

Čierne skládky

Lipová alej Kniežaťa Laborca

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: