piatok, 24 mája, 2024
18.8 C
Kosice
ÚvodSpravodajstvo79-ročná žena odovzdala cudziemu mužovi celoživotné úspory. Vďaka rýchlemu zásahu policajtov však o nich...

79-ročná žena odovzdala cudziemu mužovi celoživotné úspory. Vďaka rýchlemu zásahu policajtov však o nich nadobro neprišla
<

V piatok (3.2.) takmer na pravé poludnie zazvonil 79-ročnej dôchodkyni telefón ako inokedy predtým. Len obsah hovoru bol ako nikdy dovtedy. Hlas v telefóne, vydávajúci sa za jej vnuka, jej oznámil, že je vo veľkej tiesni a veľmi súrne potrebuje finančnú hotovosť. Dokonca, že nemá čas ani prísť si po peniaze k dôchodkyni do bytu, ale má mu ich priniesť ona. 

     Čo iné mohlo babke napadnúť, ako pomôcť milovanému vnukovi? Vzala z domu finančnú hotovosť 20.000 eur, zaniesla ju k vchodu obytného domu, v ktorom bývala a kde ju už čakal neznámy muž, ktorý po tom, čo mu dôchodkyňa odovzdala 20.000 eur v bankovkách rôznej nominálnej hodnoty, nasadol do auta a z miesta veľmi rýchlo odišiel.

     Čosi však babke našepkávalo, že neurobila správne. Zavolala preto svojmu vnukovi, ktorý jej potvrdil, že sa stala obeťou podvodníkov. Celoživotné úspory boli odrazu fuč.

     Vďaka tímovej práci kriminalistov z rôznych častí Slovenska, výmene informácií a operatívno – pátracej činnosti mali košickí kriminalisti tieto osoby, páchajúce takúto trestnú činnosť, „na muške“, a preto bolo potrebné nájsť spojitosť medzi nimi a týmto prípadom. Vďaka rýchlej reakcii policajtov na košickom krajskom operačnom stredisku a kriminalistov, ktorí o smere úniku informovali kolegov v banskobystrickom kraji, sa v obci Pinciná lučeneckým „PMJ-čkarom“ podarilo zastaviť vozidlo zn. Kia s dvomi podozrivými osobami.

     Keďže bolo dôvodné podozrenie, že sú to presne tie osoby, ktoré košickú dôchodkyňu „obrali“ o celoživotné úspory, policajti urobili prehliadku vozidla, počas ktorej osoby dobrovoľne vydali finančnú hotovosť aj niekoľko mobilných telefónov. Potom ich policajti eskortovali do Košíc na realizáciu nevyhnutných procesných úkonov.

     Získaná dôkazná situácia umožnila vyšetrovateľovi odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach 2 mužov, a to 34-ročného Pavla a 53-ročného Viliama, oboch z okresu Lučenec, obviniť zo zločinu podvodu, spáchaného formou spolupáchateľstva. Košický policajný vyšetrovateľ zároveň spracoval podnet na podanie návrhu na vzatie oboch obvinených mužov do vyšetrovacej väzby. Mužom, ktorí chceli seniorku pripraviť o celoživotné úspory, hrozí, že si v prípade dokázania viny za mrežami posedia tri až 10 rokov.

      Policajný zbor preto opätovne apeluje:

Povedzte svojim najbližším, že:

  • Nie je hanbou, ak vytočia bezplatné číslo 158 a oznámia, že niekto cudzí od nich pod rúškom emotívneho príbehu pýtal peniaze
  • Nie je hanbou, ak si u iného príbuzného overia, či syn, vnuk alebo iná blízka osoba mala dopravnú nehodu
  • Je prirodzené a správne, ak neveria výhovorkám osoby v telefóne, že má iný hlas kvôli chrípke alebo nachladnutiu, a overia si to spätným telefonátom

     Polícia upozorňuje občanov, najmä seniorov, aby boli obozretní voči neznámym osobám, ktoré by ich mohli telefonicky alebo osobne kontaktovať a ponúkať im pomoc. Je dôležité, aby v žiadnom prípade nevpúšťali cudzie osoby do svojich príbytkov, rovnako tiež osoby, ktoré nepoznajú, prípadne osoby, ktoré ich navštívili a sami bez ich kontaktovania ponúkajú pomoc.

     Náročnosť objasňovania týchto prípadov ovplyvňujú neraz slabšie pamäťové vlastností poškodených, najmä v súvislosti s popisom páchateľov, a rovnako tak ich oznámenia s väčším časovým odstupom. Pri objasňovaní týchto prípadov Policajný zbor uvíta, ak by takéto osoby kontaktovali políciu už pri prvých náznakoch, že ich chce niekto uviesť do omylu či pripraviť ich o financie. A to aj vtedy, ak by sa ďalším vyšetrovaním podvodné konanie nepreukázalo.    

     Polícia nielen v Košickom kraji, ale na celom Slovensku, realizuje opatrenia na ochranu seniorov pred trestnou činnosťou páchanou na nich v spolupráci so Slovenskou poštou, mestskými časťami, obcami, farnosťami a subjektami, ktoré sa o seniorov starajú alebo ich združujú (kluby dôchodcov, denné stacionáre, charita, prepravné služby pre chorých a seniorov) a vykonáva preventívne aktivity formou prednášok, besied a osvety.

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
clear sky
20.4 ° C
22 °
19.3 °
58 %
5.1kmh
0 %
Pi
19 °
So
24 °
Ne
23 °
Po
24 °
Ut
22 °

Najnovšie správy

Zdravie, krása, energia

Čierne skládky

Lipová alej Kniežaťa Laborca

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: