streda, 6 decembra, 2023
-1.7 C
Kosice
ÚvodKultúra12 skvelých filmov z posledných desaťročí, po ktorých zhliadnutí sa chcete opýtať:...

12 skvelých filmov z posledných desaťročí, po ktorých zhliadnutí sa chcete opýtať: „Kto mi skryl tento poklad?
1

V očakávaní uvedenia zaujímavej filmovej novinky občas trpíme otázkou: „Čo by ste chceli vidieť?“ Na pomoc prichádzajú filmy z minulosti. Je však také ťažké vybrať z nich obrázok, ktorého dej nebude zastaraný. Ale urobili sme to za vás, keďže sme našli skutočné skvosty svetovej kinematografie, na ktoré z nejakého dôvodu mnohí zabudli.

Pred úsvitom (1995)

© Before Sunrise / Columbia Pictures and co-producers

Hodnotenie IMDb – 8,1
Žánre – dráma, melodráma


Američanka Jessie a Francúzka Celine sa náhodou stretnú vo vlaku, ktorý zahŕňa niekoľko európskych metropol. Medzi postavami prebleskne iskra a chlapík presvedčí dievča, aby odišlo do Viedne a strávili spolu nejaký čas. Ráno sa ich cesty musia rozísť. Zatiaľ však Jessie a Celine zostáva do svitania pár hodín, po ktorých už nebudú ako predtým.

Pripravený na čokoľvek (1993)

© Before Sunrise / Columbia Pictures and co-producer

Hodnotenie IMDb – 6,4
Žánre – detektívka, thriller


Manželia Andy a Tracy žijú v dokonalej harmónii a snívajú o dieťati. Rodinná idylka sa však skončí, keď mladík stretne svojho bývalého spolužiaka, talentovaného chirurga Jeda. Lekár sa práve presťahoval do ich mesta a ešte sa nestihol usadiť. Andy ho pozve, aby býval v ich dome s Tracy. Ale čoskoro sa hrdina bude musieť uistiť, že tento nápad nebol najúspešnejší.

Oscar a Lucinda (1997)

© Oscar and Lucinda / Searchlight Pictures and co-producers

Hodnotenie IMDb – 6,6
Žánre – dráma, melodráma


Adaptácia rovnomenného románu Petra Careyho. Dobromyseľný kňaz Oscar a bohatá dedička Lucinda uzavreli stávku: ak tá prvá dokáže bezpečne dopraviť chrám postavený zo skla do Austrálie, tá druhá daruje celý svoj majetok v jeho prospech. Kto by to bol povedal, že táto šialená udalosť obom navždy zmení život.

V posteli s nepriateľom (1991)

Sleeping with the Enemy / Twentieth Century Fox

Hodnotenie IMDb – 6,2
Žánre – dráma, thriller


Bohatého finančníka Martina a jeho manželku Lauru bude okolie označovať za šťastný pár. Málokto však vie, že za fasádou ich luxusného domu sa dejú strašné veci. Mladá žena je neustále vystavená agresii svojho manžela, ktorý sa snaží ovládať každý aspekt jej života a rozčuľuje sa pri najmenšej provokácii. Laura chápe, že nemôže opustiť svojho manžela z vlastnej vôle, no nemieni to ďalej vydržať.

Posledný dych (1997)

Still Breathing / ZapPictures and co-producers

Hodnotenie IMDb – 6,5
Žánre – komédia, dráma, romantika, fantasy


Fletcher, beznádejný romantik, sa zamiloval do dievčaťa podľa svojich predstáv. Chlapík ani na chvíľu nepochybuje o tom, že hrdinka snov v skutočnosti existuje, ide ju hľadať. A prekvapivo stretne mladú dámu, ktorá ako dve kvapky vody vyzerá ako portrét, ktorý vytvoril. Z Fletcherovej milej sa však vykľuje cynický podvodník, ktorému sú cudzie sentimentálne predstavy.

Age of Innocence (1993)

The Age of Innocence / Columbia Pictures and co-producers

Hodnotenie IMDb – 7,2
Žánre – dráma, melodráma


Nový svet, 19. storočie. Mladý právnik Newland Archer sa chystá oženiť sa so skromnou Mei, ktorá spĺňa všetky predstavy o ideálnej partii. Zrazu sa však objaví príbuzný nevesty, ktorého povesť v očiach sveta zanecháva veľa želaní. Známy však Archera zmätie, pretože prvýkrát zažil najsilnejšie city k žene.

Klavír (1993)

The Piano / CiBy 2000 and co-producers

Hodnotenie IMDb – 7,5
Žánre – dráma, muzikál, melodráma


Pre nemú Adu je jej klavír viac ako len hudobný nástroj. S jeho pomocou sprostredkúva ostatným svoje myšlienky a pocity, ktoré nedokáže prejaviť rečou. Po súhlase s dohodnutým sobášom ide žena do domu svojho budúceho manžela, ale ten rozhodne odmieta umiestniť klavír do svojho domu. A čoskoro má nástroj vôbec nového majiteľa. Ale Ada má v úmysle akýmkoľvek spôsobom vrátiť vec, ktorá je jej srdcu drahá.

Modrá priepasť (1988)

Le grand bleu / Gaumont and co-producers

Hodnotenie IMDb – 7,5
Žánre – dobrodružstvo, dráma, šport


Dej sa točí okolo Taliana Enza a Francúza Jacquesa, ktorí ako deti organizovali plavecké preteky. Teraz sú hĺbkovými potápačmi bez vzduchu a nemôžu prestať súťažiť. Každý z mužov sa občas pokúša prekonať rekord toho druhého ponorením sa hlbšie. A nedbajú na varovania lekárov. Medzitým sa Joanin poisťovací agent zamiluje do Jacquesa a dúfa, že ich románik ukončí jeho posadnutosť morom.

Arizona Dream (1993)

Arizona Dream / Canal+ and co-producers

Hodnotenie IMDb – 7,2
Žánre – komédia, dráma, fantasy, romantika


Pracovník rybárskej lode v New Yorku Axel dostane pozvanie na svadbu svojho strýka. Hrdina ide do Arizony a má v úmysle vrátiť sa hneď po oslave. Veci však nejdú podľa plánu, keď sa Axel v obchode svojho strýka zoznámi so 40-ročnou vdovou Helen a bezhlavo sa zamiluje. Teraz má mladík v úmysle zrealizovať sen svojej drahej – postaviť lietadlo.

The Accused / Paramount Pictures and co-producers

Hodnotenie IMDb – 7,1
Žánre – detektívka, dráma


Na mladej čašníčke Sarah bol spáchaný zločin. Hrdinka dáva dôkazy na polícii a očakáva, že jej traja páchatelia dostanú zaslúžený trest. Ale nebolo to tam. Ukazuje sa, že zákon nevidí Sarah ako obeť, pretože žije v prívese, má zlé návyky a nosí odhaľujúce oblečenie, zatiaľ čo jej odporcovia sú váženými členmi spoločnosti. Dievča je však odhodlané dokázať svoj prípad.

Dead Man Walking (1995)

Dead Man Walking / Working Title Films and co-producers

Hodnotenie IMDb – 7,5
Žánre – detektívka, dráma


Matthew Poncelet si odpykáva trest za porušenie viacerých zákonov. Minulé činy muža vydesia verejnosť, ale katolícka mníška Helen ho má v úmysle vrátiť na pravú cestu a presvedčiť ho, aby sa úprimne kajal. Ak sa väzeň pri prvých stretnutiach vysmieva svojej sestre, po čase jej začne otvárať dušu. A jeho priznanie ju nenechá ľahostajnou.

Carried Away (1997)

Swept from the Sea / TriStar Pictures and co-producers

Hodnotenie IMDb – 6,7
Žánre – dráma, mysteriózny, romantický


Krásna Amy žije v prímorskom meste a je skutočným vyvrheľom. Miestni považujú dievča za čarodejnicu, pretože jej životný štýl nezodpovedá normám prijatým vo viktoriánskom Anglicku. Jedného pekného dňa sa Amy zoznámi s Jankom, východoeurópskym človekom, ktorý prežil stroskotanie lode. Mladí ľudia sa do seba zamilujú, no osud im nepraje.

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
broken clouds
-2.7 ° C
-2.6 °
-2.7 °
93 %
2.6kmh
75 %
St
3 °
Št
1 °
Pi
1 °
So
2 °
Ne
0 °

Najnovšie správy

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: