streda, 24 júla, 2024
21.9 C
Kosice
ÚvodRôzneSom konzervatívny liberál

Som konzervatívny liberál
S

Radovan Geci. Miestny poslanec, člen republikovej rady SaS. Kritik pomerov v Michalovciach, ktorý dôrazným spôsobom upozorňuje na veci okolo seba. Jeho názory sú jasne pravicové a v otázkach liberálnosti má hranice. Po jednom stretnutí z občanmi sme sa ho opýtali zopár otázok.

Minulý týždeň na stretnutí priaznivcov Vašej strany ste dosť nástojčivo presadzovali dôležitosť silných regiónov pre budúcnosť Slovenska. Ak sa však pozrieme na kandidátku, predsa len je tam cítiť výrazný vplyv Bratislavy.

Áno. Idea dôležitosti silných regiónov je pre mňa prioritná. Ak chceme zabezpečiť hospodársky rast Slovenska, potrebujeme mať silné regióny, aby ľudia odtiaľ neutekali, ale chceli tu žiť a pracovať. Potrebujeme mať moderné riadenie a fungovanie verejnej a štátnej správy. Musíme vybudovať systém, aký je vo vyspelých krajinách západnej Európy, ako sú Holandsko alebo štáty Škandinávie. Potom zamedzíme korupcii a výrazne uľahčíme život obyvateľom.

SaS sa mnohokrát charakterizuje ako strana pre podnikateľov. To sa však nestretáva s veľmi dobrou odozvou.

Ide o veľmi zlú interpretáciu. Je to myslené úplne inak. My hovoríme o tom, že pokiaľ firmy a podnikatelia budú prosperovať, budú sa mať dobre aj zamestnanci v týchto firmách. Pretože, ak budú malí podnikatelia alebo aj veľké firmy trpieť nedostatkom práce a budú krachovať, ľudia ktorí v týchto firmách pracujú, prídu o svoju prácu a ich životná úroveň pôjde prudko dole. Takže ak si niekto predstavuje pod pojmom strana pre podnikateľov, že chceme aby sa zopár jednotlivcov vyvážalo na drahých autách a jachtách, veľmi sa mýli.

Áno, komunikácia strany s verejnosťou má viacero nazvime to “divných” foriem. Nevidíte problém v tom, že Vám veľakrát obyčajní ľudia vôbec nerozumia?

Áno. Ja som si vedomý tohto stavu a už sme o tom v strane hovorili. Je nevyhnutné, aby sme naše myšlienky dokázali ľuďom vysvetliť tak, aby im dokonale porozumeli. Lebo darmo, že máme najlepší program zo všetkých, pokiaľ to ľudia nepochopia, nebudeme mať silný mandát na úrovni 12% a viac. Iba to nám umožní mať silné slovo v koalícii a vtedy presadiť svoje ciele.

Veľkou témou volieb je aj agenda LGBTI. SaS je jednoznačne liberálnou stranou, ktorá dôrazne presadzuje osobnostné práva pre všetkých. Nemyslíte si, že v našej skôr konzervatívnej krajine, vďaka tejto agende prichádza pravicová strana o množstvo voličov?

Táto otázka má viacero rovín. V prvom rade, pre nás téma LGBTI vôbec nie je prioritnou témou. Áno, my chceme aby všetci mali rovnaké práva a aj preto hovoríme o tom, aby sme párom rovnakého pohlavia umožnili dediť, informovať sa o zdravotnom stave atď. Tu však musím zdôrazniť, že tam aj pre mňa končí toto právo. Ja sa sám nazývam konzervatívnym liberálom. Isto nikdy nebudem podporovať “výstrelky” ľudí chodiacich v psích kostýmoch po uliciach. Ďalšou rovinou je to, že tak ako ste povedali, my sme pravicová strana. A to je najdôležitejšie. My prichádzame s konkrétnymi riešeniami. Našou snahou nie je silný štát, ktorý je potom politikmi riadený a peniaze ľuďom rozdeľujú podľa svojich nálad, ale silné firmy a práca pre ľudí. To umožní vyššiu životnú úroveň všetkým a aj spolupatričnosť s tými, ktorí sa ocitli v ťažkej životnej situácii alebo majú akýsi hendikep.


Vy ako osoba pôsobite v regionálnej politike už dlhšie obdobie. Aký máte z toho pocit?

Michalovce sú, ak to tak môžem povedať, smerácke mesto, ktoré sa zaseklo v čase. Pokiaľ sa niekto pozrie na množstvo mojich pripomienok, interpelácií, návrhov isto musí uznať, že to beriem vážne. Mojím cieľom je vytvoriť moderné, konkurencie schopné mesto po všetkých stránkach. Tak, aby sme zastavili vyľudnovanie. Bohužiaľ iba minimum z mojich návrhov bolo realizovaných, práve pre slabý mandát v zastupiteľstve. Naposledy som sa snažil o to, aby pri rekonštrukcii Straňanského mosta sa tento most rozšíril a vytvoril sa tretí odbočovací pruh, ktorý by, ak nie vyriešil, tak minimálne zlepšil dopravnú situáciu smerom na sídlisko Straňany. Myslím, že cca 7000 obyvateľov tohoto sídliska v Michalovciach, by si to zaslúžilo.

Čiže, čo by ste Vy ako prípadný poslanec NRSR urobili ako prvé?

V prvom rade by som sa snažil o rozvoj všetkých regiónov. Isto som za presunutie veľkej časti eurofondov na mestá a VÚC, kde by sa tieto peniaze dali využiť na rozvoj. Napríklad na zanedbanú infraštruktúru a tvorbu priemyselných parkov pre rozvoj zamestnania. Dôležitá je diaľnica na Zemplín. Zároveň by som podporil nárokovateľné dotácie z eurofondov, ktoré by firmám a obciam alebo mestám umožnili viac využiť predmetné eurofondy.

Podobné články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Kosice
clear sky
21.9 ° C
22.3 °
21.3 °
68 %
6.2kmh
0 %
St
21 °
Št
24 °
Pi
27 °
So
30 °
Ne
34 °

Najnovšie správy

Zdravie, krása, energia

Čierne skládky

Lipová alej Kniežaťa Laborca

Posledné komentáre

%d blogerom sa páči toto: